Para Kazanma Yolları Ve Rehberi

GÜNCEL: Sayısal Bölüm Meslekleri Ve Maaşları Ne Kadardır?

Sayısal bölüm meslekleri günümüzde oldukça revaçta, eğer eşit ağırlık ve sözel dersleriniz iyi değilse sayısal bölümü meslekleri tam size göre. Makalemde en çok aranan on (10) başlık ve dört (4) video ile sizi sayısal bölüm meslekleri hakkında net bilgiler veriyorum. Ayrıca merak ettiğiniz sayısal meslekleri ve maaşları gibi konulara da doğru bilgiler veriyorum. En çok atanan sayısal meslekleri hakkında net bilgiler vermeye.

Öncelikle kendinizi tanımalı ve ona göre bir sayısal meslek seçimi yapmalısınız. Eğer hem sayısal hem de sözel dersleri seviyorsanız, eşit ağırlık bölümü ile ilgili meslekler okuyabilirsiniz. Bazı öğretmenlik dalları ve hukuk eşit ağırlıktadır.

Sayısal Bölüm Meslekleri Ve Maaşları
Sayısal Bölüm Meslekleri Ve Maaşları

Sayısal Bölüm Meslekleri Ve Maaşları Ne Kadardır?

Sayısal bölümler, sayısal puanlarında öğrenci alımı yapan bölümdür. Bölümler matematik, fen (MF)olarak bilinir. Sayısal bölümde biyoloji, kimya, geometri, matematik ve fizik gibi sayısal dersler vardır. Sayısal meslekte maaşlar genelde en düşük maaş 35.000, 50.000, 70.000, TL civarıdır. En yüksek Maaşlar 190.000, 290.000, 240.000, 380.000, 12.000. TL civarıdır. Özel sektörde tavan maaşları bazı değişiklikler gösterebilir.

 1. Fizik Mühendisi Maaşı: 50.00TL 38.000TL arası değişmektedir.
 2. Gıda Mühendisi Maaşı: 50.000TL ve 190.00TL arasında değişmektedir.
 3. Kimya Mühendisi Maaşı: 50.000TL ve 190.000TL arasında değişmektedir.
 4. Orman Mühendisi Maaşı: 50.000TL ve 190.000TL arasında değişmektedir.
 5. Endüstri Mühendisi Maaşı: 60.000TL ve 240,000TL arasında değişmektedir.
 6. Tekstil Mühendisliği Maaşı: 50.000TL ve 190.000TL arasında değişmektedir.
 7. Su Ürünleri Mühendisliği Maaşı: 50.000TL ve 190.000TL arasında değişmektedir.
 8. Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşı: 70.000TL ve 290.000TL arasında değişmektedir.
 9. Endüstriyel Tasarım Mühendisi Maaşı: 50.000TL ve 190.000TL arasında değişmektedir.
 10. Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşı: 90.000 TL ve 380.000TL arasında değişmektedir.

En İyi Sayısal Bölümler Hangileridir?
En İyi Sayısal Bölümler Hangileridir?

En İyi Sayısal Bölümler Hangileridir?

Sayısal bölüm okumanız ve sayısal bölüme ait mesleklerden birini yapmanız için sayısal derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Bunların başında matematik ve fen dersleri geliyor, en iyi sayısal bölümler mühendislik dalları gelmektedir. Mühendislik dalları günümüzde oldukça revaçta ve maaşları tatmin edici.

Mühendislik çeşitleri oldukça geniş bir yelpazeye sahip, eğer mühendislik isterseniz kendinize en uygun mühendislik dalını okuyup yapabilirsiniz. Sayısal bölümde revaçta olan bir diğer meslek grubu ise tıp bölümüdür. Tıp eskiden beri oldukça popüler ve iyi bir bölümdür. Her ne kadar zor olsa da maaşı oldukça dolgun ve tatmin edicidir.

Sayısal Bölüm Okuyan Ne Olur?

Sayısal meslekler, daha çok matematik, fen, bölümünde okuyanların tercihleridir. Sayısal Bölüm Okuyan Ne Olur sayısal mesleki seçimi ilgi ve derslerin başarısı önemlidir. Türkçe, Matematik bölümlerdeki öğrenciler tarafından da seçilen bir bölüm. Buna bağlı olarak sayısal meslekler Türkiye’nin her tarafında işe alım noktasında hizmet sektöründe öne geçmektedir.

Sayısal Meslekler örneğin anestezi, bilgisayar teknolojisi, biyokimya, çevre sağlığı, dış ticaret, ağız ve diş sağlığı, bankacılık ve sigortacılık, eczane hizmetleri, gıda teknolojisi, elektrik, diyaliz, iç mekan tasarımı, makina mühendisliği, ebelik, hemşirelik, matematik öğretmeni ve veterinerlik gibi bir çoğu meslekler vardır.

Önü Açık Sayısal Meslekler Nelerdir?
Önü Açık Sayısal Meslekler Nelerdir?

Önü Açık Sayısal Meslekler Nelerdir?

Sayısal bölüm mesleklerinin genel olarak oldukça önü açıktır, önü açık sayısal meslekler arasında tıp, mühendislik dalları, mimarlik ve bazı öğretmenlik grupları vardır. Günümüzde en revaçta olan meslekler sayısal bölümdedir diyebiliriz. Günümüzde bir çok insanda sayısal bölümlere yöneldi. Hem tatmin edici maaşı hem de mesleklerin önü açık olmasından dolayı.

Günümüzde sayısal bölüm meslek birini okuyan ve iyi bir üniversiteden okuyan bir insan hayatı boyunca rahatlıkla iş bulabilir. Sayısal bölüm maaşları bölümüne göre oldukça değişiklik göstermektedir. Fakat genelleme yapacak olursak 6.000 ile 20.000 arasında değişiklik göstermektedir. Kendinizi geliştirip ve iş tecrübesi kazanıp daha fazla para kazanabilirsiniz, bu daha çok size bağlı bir durumdur.

Sayısal Bölüm Öğrencisi Ne Okumalı?

Sayısal bölümlerin birçoğu sağladığı iş şartlarıyla insanların dikkatini çekmektedir. Sayısal puan türü diğer isimleriyle MF puan türüdür bölümleri. Biyoloji, Matematik, Fizik, Kimya, alanlara yöneliktir. Sayısal bölüm öğrencisi ne okumalı;

 1. Tıp : En iyi sayısal bölümler arasında ilk sıralamalar yer arasında tıp bulunuyor,
 2. Bilgisayar Mühendisliği : Bilgisayar mühendisliği, öğrencilerin ve işyerlerinin en gözdesidir ve iş olanakları fazladır.
 3. Makine Mühendisliği : Makina mühendisliği, mekanik ekipmanlar ve sistemlerin tasarımı geliştirmesi vb. her türlü alanda etkin rol oynar.
 4. Pilotaj : Pilotaj bölümü yılların en gözde mesleği yer arasında almaktadır öğrenciler, dört yıllık eğitimin ardından pilot olarak mezun edilir.
 5. Diş Hekimliği : Diş hekimliği tıp olarak en fazla tercih edilen sayısal bölümlerdir. Çalışma koşulları kısmen daha iyi olması ise en büyük etkenleridir.
 6. Veterinerlik : Canlıları seven ve hayvanlarla ilgilenmekten hoşlanan kişilerin en iyi seçebilceği bölümdür. Ve çiftlik hayvanlarına kadar bir çok bakımı tedavisi üretim vb. Konularda danışılır.

Sayısal Bölümden Hangi Alan Okunmalı?

Eğer amacınız sayısal bölümden bir meslek okumaksa ve sayısaldan hangi bölüm okunmalı  diye düşünüyorsanız, öncelikle meslekleri detaylı bir şekilde araştırmalı ve hangi mesleğe kendinizi ait hissediyorsanız o mesleği okumalısınız. Genel olarak sayısal bölümdeki meslekler başlıca şunlardır;

 1. Tıp,
 2. Mimarlık,
 3. Ebelik
 4. Eczacılık
 5. Veterinerlik
 6. Hemşirelik
 7. Diş Hekimliği
 8. Çevre mühendisliği
 9. Kimya öğretmenliği
 10. Matematik öğretmenliği

Bu meslek gruplarından kendinize en uygun olanını seçebilirsiniz. Bazı meslekler 4 yıl iken bazı meslekler 6 yıl okunmaktadır. Örneğin eğer öğretmenlik okumak istiyorsanız ve üniversitede öğretmen olmak istiyorsanız 2 yıl ekstra olarak yüksek lisans yapmanız gerekmektedir. Ayrıca sayısal ders öğretmenliğinin hepsi sayısal bölümdedir, yani sayısal bir ders öğretmeni olmak istiyorsanız sayısal bölüm okumalısınız.

Sayısalda Hangi Bölümler Tercih Edilmeli?

Sayısalda Hangi bölümler tercih edilmeli hangi bölüm sizi kendinize çekiyorsanız o bölümü tercih edebilirsiniz. Mesela kendinizi hayvanlara daha yakın görüyorsanız veterinerlik, mühendisliği seviyorsanız tercih edebilirsiniz. Eğer ki doktorluk gibi bir bölüm seçmek istiyorsanız bundan emin olmanız lazım kan gibi vs. şeylerin tutmaması sizler için önemlidir.

Sayısalı İyi Olan Hangi Mesleği Seçmeli?

Sayısal dersleri iyi olan insanlar, sayısal bölüme yatkındır. Bu nedenle sayısal bölümdeki meslek gruplarından birini okumalıdır. Sayısal bölümdeki meslekler denildiği zaman akla ilk gelen meslek grubu mühendislik ve tıp bölümüdür, Sayılar ile arası iyi olan sayısal bölüm okumalıdır. Sayısalı iyi olan hangi mesleği seçmeli diye düşünüyorsanız bu makalede cevabını bulacaksınız.

Dersler kadar kişilik de oldukça önemlidir. Öncelikle kendi kişiliğinizi tanımalı ve ona göre bir meslek seçimi yapmalısınız. Mesela eğer kan göremiyorsanız tıp ve benzeri meslek gruplarından uzak durmalısınız. Ya da hayvanları seviyorsanız ve ilgiliyseniz veterinerlik mesleğini seçebilirsiniz. Kendinizi iyi analiz etmeli, mesleğinizi de buna göre seçmelisiniz. Hayatınız boyunca aynı mesleği yapacağınız için iyice araştırmalı ve mutlu olacağınız mesleği okumalısınız.

En Çok Para Kazandıran Sayısal Meslekler
En Çok Para Kazandıran Sayısal Meslekler

En Çok Para Kazandıran Sayısal Meslekler Nelerdir?

Her bölümde, bazı meslek gruplarında atama meselesi vardır. Atanmak için sınava girmeniz ve sınavı geçmeniz gerekmektedir. Sınavı geçtiğiniz taktirde atanmış sayılıyorsunuz ve devlete bağlı yerlerde çalışabiliyorsunuz. Fakat atandıktan şark görevi denilen bir görev var, onu da yapmalısınız.

Atanan her insan bu görevi yerine getirmelidir. Eğer mesleği okudunuz, sınava girdiniz fakat atanamazdınız o zaman devlete bağlı olmayan, özel kurumlarda ve iş yerlerinde çalışabilirsiniz. Çalışacağınız yer özel olduğu için devletin değil, çalışacağınız yerin kuralları geçerlidir. En çok para kazandıran sayısal meslekler arasında sayısal öğretmenlik dalları, eczacılık ve hemşirelik bulunmaktadır. Bu mesleklerin her yıl birçok ataması mevcut, diğer mesleklere göre daha kolay atanabilirsiniz. En çok ataması olan sayısal meslekler şunlardır;

 1. Ebelik
 2. Eczacılık
 3. Doktorluk
 4. Hemşirelik
 5. Diş Hekimliği
 6. Mühendislikler
 7. Dil ve konuşma terapistliği
 8. İlk öğretim öğretmenliği

Sayısal Bölüm Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Makaleyi sonuca bağlayacak olursak, sayısal dersleriniz iyiyse, sayısal bir bölüm okumalı, lakin karakterinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Hayatınız boyunca aynı mesleği yapacağınız için, sizi mutlu edecek ve mutlu ederken de tatmin edecek bir mesleği seçmelisiniz.

Karakterize en uygun mesleği belirlemeden önce hem meslekleri hem meslek gruplarını hem de maaşlarını detaylı bir şekilde araştırmalısınız. Yukarıdaki başlıklarda da denildiği gibi sayısal mesleklerin maaşları dolgun ve tatmin edici, ve mesleklerin önü oldukça açık. İşsiz kalma durumu pek söz konusu değil, fakat kendinizi geliştirmeniz ve okuyabileceğiniz en iyi üniversite okumanız önemli etkenler arasında.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bu makale hakkında ne düşünüyorsun? Şimdi Paylaş.x