Para Kazanma Yolları Ve Rehberi

Youtube Para Hesaplama Rehberi, Kaç İzlenmeye Para Veriyor?

Günümüz dünyasında teknolojinin bu denli hızlı gelişen bir dönemde yaşamaktayız. En çok kullanılan sosyal platformlardan bir tanesi de Youtube platformudur. 2005 senesinde kurulan Youtube platformu aktif olarak tüm dünya tarafından kullanılan sosyal bir kuruluştur. İçerik üreticilerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Yeni iş modellerinin arasında artık sosyal medyaya içerik üretmek büyük bir yer kaplamaktadır.

En kolay para kazandıran işler arasında görülen içerik üretmek herkesin kabullendiği bir iş modeli haline gelmiştir. Kameraya yansıyan doğallık, içtenlik ve samimiyet izleyiciye geçtiğinde eğlenceli bir iş haline gelir. Dolayısıyla herkesin de merak ettiği ve yapmak istediği bir iş haline gelmiştir. Para kazanma denince artık akla gelen ilk şeylerden biridir. Hem sevdiğiniz işi yaparken hem de izlenme başına para kazanmak bu işin olmazsa olmaz detaylarından bir tanesidir.

Artık önceye kıyasla Youtube piyasasının çok fazla kanal sahibi olduğundan dolayı rekabet oldukça fazladır. Bundan ötürü özgün içerikler ve gündem konularını kapsayan içerikler daha çok izlenme almaktadır. Herkesin en çok merak ettiği detay da bu platformdan ne kadar para kazanıldığıdır. Bu yazımızda Youtube kazanç hesaplama ile ilgili detaylardan bahsedeceğiz.

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?
Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Youtuberların ne kadar kazandığı herkes tarafından merak edilen bir konu. Televizyon kanallarından daha çok izlenen Youtube platformu ne kadar para kazandırıyor?

Youtuberlar ne kadar para kazanıyor diye soran herkes net bir yanıt bulamıyor. Aslında kanal sahibinden sahibine değişen bir durum söz konusudur. Abone sayısından, aldığı reklamdan ve izlenme sayılarına göre sürekli değişiklik gösteren bir durumdur.

Abone sayısı fazla olup izlenme sayısı düşük olan Youtuber, eskisi gibi kazanmayabilir. Bunun aksi bir örneği olarak da, izlenmesi düşük olup fazla reklam alan biri daha fazla kazanabilir. İhtimallere göre kazanılan paralar da değişiklik gösterir. Kişiye göre özel hesaplama yapıp ne kadar kazandıklarını tespit edebiliriz.

Youtube Para Kazanma Şartları Nelerdir?

Youtube para kazanma şartları neler olduğuna göz gezdirirsek öncelikle bir Youtube hesabı oluşturmalısınız. Hesabı oluşturduktan sonra kendi istediğiniz konuya göre içerik üretmelisiniz. Blog, günlük yaşamdan kesitler, eğitici içerikler, oyun videoları gibi istediğiniz içeriği üretebilirsiniz. Kanalın sahibi sizsiniz. Kanalınızın para kazanması için 1000 aboneden fazla Youtube abonesine sahip olmalısınız.

Youtube iş ortağı programının yürürlüklerine uygun bir kanalınız olmalı. Bu özelliklere uyduktan sonra bir başka önem içeren özellik de son 12 ay içerisinde 4000 saatin üzerinde genel izlenmeye sahip olmanız gerek. Bunları sağladıktan sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Hesabınızın aktif olması için yapmanız gerekenler;

 1. Youtube hesabınıza giriş yapın.
 2. İçerik stüdyosu seçeneğini seçin.
 3. Soldaki menüden Kanal> Durum ve Özellikleri seçin.
 4. Para Kazanmanın altından ‘Etkinleştir’ kısmını tıklayın,
 5. Gerekli adımları tamamladıktan sonra başvurunuzu tamamlayın.
Youtube Kazanç Hesaplama Nasıl Yapılır?
Youtube Kazanç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Youtube Kazanç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Youtube kazanç hesaplamanın nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirme yapacak olursak, izlenme sayısına göre yapılır. Bu rakam her ülkede farklılık gösterir. Türkiye’de günlük 1000 izlenme başına 3 ila 6 TL arası verilmektedir. Bu rakama hesabın etkileşim oranı ve aldığı reklamlar dahil değildir. Başvurunuz kabul gördükten sonra en az 1000 izlenme başına para kazanmaya başlarsınız.

Birden fazla değişken olduğu için bunları göz önüne alarak hesaplama yapmak daha doğrudur. Diğer türlü yapılan hesaplamalarda hata payı çok fazladır. Abone sayısı, izlenme, reklam kazançları, etkileşim, video süreleri tüm kazancı etkiler. Bunun yanında verilen vergiler de kazancı oldukça değiştiren unsurlardan bir tanesidir. Kanal büyümeye başladıkça kazanılan para arttığı gibi verilen vergi de aynı oranda artmaktadır.

Youtube Kazanç Hesaplama Kriterleri Nelerdir?
Youtube Kazanç Hesaplama Kriterleri Nelerdir?

Youtube Kazanç Hesaplama Kriterleri Nelerdir?

Youtube kazanç hesaplama kriterlerinin neler olduğunu maddelerle açıklayalım:

 1. Reklamların çokluğu,
 2. Reklamların güncel popülerliği,
 3. Videoların ortalama izlenme süresi,
 4. Videoların süresi,
 5. Videoların hangi ülkeden izlendiği,
 6. Videoların süresinin 8 dakikadan fazla olması,
 7. Videoların içeriği,

Bu maddelerden belki de en önemlisi videoların içeriğidir. Gerek dünyada ve Youtube Türkiye olarak insanların en çok dikkat ettiği şey videoların içeriğidir. Eğitim ve oyun videoları günümüzde aktif bir şekilde izlenmektedir. Kanal sahibinin artması da dolayısıyla rekabeti arttırmış bulunmaktadır.

Bu rekabetin içinde daha özgün içerikler üretmek dikkatleri toplayacaktır. Eğer yeni bir kanal sahibiyseniz yapılanı yapmaktan çok kendinize özgü içerikler üretmeye çalışın. Bunun yanında gündemi de takip edip insanların ilgilendiği konularda içerik üretmek çok önemlidir. İnsanların ilgi alanlarının yoğun olduğu içerikler her zaman daha çok ilgi görmektedir.

Youtube Kaç İzlenmeye Para Veriyor?

Bir başka önemli soru da Youtube’un kaç izlenmeye para verdiği konusudur. İnsanlar bu aralar sürekli bunu araştırmakla meşguller. Biz de bu yazımızda aydınlatalım. Youtube en az 1000 izlenmeye göre hareket eder. 1000 izlenmeyi geçtiğiniz anda iş ortağı programının yürürlüklerine uymuş olursunuz. Hangi ülkeden izlendiğinize göre kazandığınız para değişkenlik gösterir.

Eğer Amerika tarafından izleniyorsanız her 1000 izlenme başına 5 ila 10 USD arasında kazanırsınız. Eğer Türkiye’den izleniyorsanız her 1000 izlenme başına 3 – 6 TL arası kazanırsınız. Bunlar tahmini değerlerdir. Reklam veren firmanın anlaşması ve ücret bedelleri bilinmediği için net bir rakam bilinmemektedir. Fakat buradan da anlaşılabileceği gibi az çok tahmini fiyatlar şekillenmeye başlar.

10.000 İzlenme Kaç TL Kazandırır?
10.000 İzlenme Kaç TL Kazandırır?

Youtube 10.000 İzlenme Kaç TL Kazandırır?

Youtube 10.000 izlenme aşağı yukarı 80-200 TL kazanç sağlar. Bu kazanç video süresiyle ve reklam alıp almamasıyla değişkenlik gösterir. Eğer uzun bir videoysa ortalama izlenme dakikasına göre bu fiyat artabilir. Yine aynı şekilde etkileşimi düşük bir videoysa bu rakam azalabilir. Etken olan birçok madde bulunmaktadır. Bu doğrultuda yorumlamak ve tahmini bir rakama erişmek daha doğrudur.

100.000 İzlenme Kaç TL Kazandırır?
100.000 İzlenme Kaç TL Kazandırır?

Youtube 100.000 İzlenme Kaç TL Kazandırır?

Youtube 100.000 izlenme aşağı yukarı 1000-4000 TL kazanç sağlar. Bu kazanç yine aynı şekilde video süresiyle ve reklam alıp almamasıyla değişkenlik gösterir. Videoda kalınma süreniz daha yüksekse daha fazla para kazanırsınız. Etkileyici ve gündeme dair videolar her zaman daha çok izlenir. Bunu göz önüne alarak daha iyi içeriklerle daha iyi paralar kazanabilirsiniz.

1.000.000 (1 milyon) İzlenme Kaç TL Kazandırır?
1.000.000 (1 milyon) İzlenme Kaç TL Kazandırır?

Youtube 1.000.000 (1 milyon) İzlenme Kaç TL Kazandırır?

Youtube 1.000.000 ( 1 milyon) izlenme aşağı yukarı 8000-50.000 TL kazanç sağlar. Bu kazanç daha çok reklamdan kazanılan paradır. Reklam bütçesine göre bu rakam artış veya azalış göstermektedir. Aslında sosyal medyada en çok reklam piyasası önemlidir. Kaliteli içerikler üreterek daha yüksek bütçeli reklamlar alabilirsiniz. Böylelikle daha yüksek kazançlar elde edersiniz.

Youtube Kanal Geliri Nasıl Hesaplanır?

Youtube kanal geliri nasıl hesaplanır? Diğer maddelerde de anlattığımız üzere aslında her detayla bağlantılıdır. Sadece izlenme diyemeyiz veya sadece abone sayısıyla ilişki kuramayız. Hepsinin bir arada anlam kazandığı bir platformdur. Reklam rekabetleri sizin kazandığınız parayı büyük ölçüde etkiler. Video içeriklerinize yönelik reklamlar seçilir ve sunulur. Bunun yanında video içi reklam içeriği de oldukça kazandıran bir yöntemdir.

Youtube sosyal kısmında size videolarınıza göre ne kadar kazanacağınızın tahmini bir tablosu gösterilir. Gelir hesaplamaktan daha çok kaliteli iş birlikleri ve özgün içeriklerle çok fazla kazanmaya başlayacaksınız. Reklam gelirlerinizi doğru şekilde analiz edip ortalama bir fiyata erişebilirsiniz. Hangi ülkeden izleniyorsanız o ülkenin ortalama fiyatlarıyla ortalama bir gelir biçebilirsiniz.

Youtube hangi reklamlara para veriyor sorusuna değinecek olursak eğer bunun birçok çeşidi bulunmaktadır. Öncelikle reklam çeşitlerinden bahsedelim:

 1. Atlanılabilir video reklamlar,
 2. Atlanamayan video reklamlar,
 3. Bumper reklamlar,
 4. Yer paylaşımlı reklamlar,

Bu reklam çeşitleri video içerisinde yer alan reklamlardır. Diğer platformlara göre Youtube platformuna reklam vermek çok da pahalı bir şey değildir. Bütçenize göre uygun fiyatlarda reklam verebilirsiniz. Bunun haricinde video dışı Youtube reklamları vardır. Belli bir ücret ödeyerek paylaştığınız videoyu öne çıkarılanlara çıkartıp kanalınızın fark edilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle izlenmeleriniz artar ve kazancınızı büyütmeye başlarsınız.

Youtube reklamları kabul ederken kendi prensip yönetimlerini benimser. Gündem ve farkındalık reklamlarına ağırlık verir. Çok geniş bir algoritmaya sahip olan Youtube insanların isteklerine uygun reklamlar çıkartır. Bir alışveriş sitesinden alışveriş yaptıktan sonra onu reklamda görmenizin sebebi budur.

Youtube Video Geliri Hesaplama İşlemi
Youtube Video Geliri Hesaplama İşlemi

Youtube Video Geliri Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılıyor​​​​​​​?

Youtube iş ortağı programına başvuru yapıp kabul edildikten sonra süreciniz başlamış olur.

 • BGBG : 1000 izlenmeye karşılık verilen gelirdir. İş ortaklarının panelinde günlük olarak görünür.
 • BGBM : Bin gösterim başı maliyet. Reklam veren firmaların her an 1000 reklam gösterimi için ödeyeceği ücret.
 • TBM: Tıklama başına verilen maliyettir.

Youtube video geliri hesaplama işlemi bunların etrafında ortalama bir fiyatla hesaplanıyor. Reklamların bedelinin %67sini kanal sahibi alıyor. Bu oran bazen değişiklik göstermektedir. Tüm etmenlerin ortalama bir fiyatıyla kazançlar belirlenmiş oluyor. Buradan da anlıyoruz ki reklamlar kazanç anlamında en önemli faktörümüz diyebiliriz. Tüm piyasanın kazanç durumları reklamlar üzerinden karşılanıyor. Böylelikle gelirler belirlenip oranlara göre dağıtılıyor.

Dikkate Alınması Gereken Faktörler
Dikkate Alınması Gereken Faktörler

Youtube Para Hesaplama Konusunda Dikkate Alınması Gereken Faktörler Nelerdir​​​​​?

Youtube para hesaplama konusunda dikkate alınması gereken birçok konu vardır. Eğer iş ortağı olduysanız reklamcılık gelirinden belli bir pay edinirsiniz. Kanal üyelikleriniz aktifse kanalınıza üye olan kullanıcılardan gelir elde edersiniz. Ürün rafından gelir elde edersiniz. Hayranlarınız, izleme sayfalarınızda gösterilen resmî markalı ürünlere göz atabilir ve bu ürünleri satın alabilir. Süper chat ve süper etiketlerden para kazanırsınız.

Aboneleriniz sohbet akışında kendini öne çıkarmak için ödeme yapar. Aynı zamanda Youtube Premium sayesinde de gelir elde edersiniz. Youtube Premium üyeleri içeriğinizi izlediğinde ödedikleri abone ücretinden siz de pay edinirsiniz. Bunları göz önüne alarak birçok farklı konuda gelir elde edebilirsiniz. Bunlara dikkat edip bir de kaliteli içerik sunarsanız büyümeye ve kazancınızı arttırmaya devam edersiniz.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bu makale hakkında ne düşünüyorsun? Şimdi Paylaş.x