Para Kazanma Yolları Ve Rehberi

60+ En Yüksek Maaşlı Meslekler – Yüksek Maaş Alan Meslekler Nelerdir?

En yüksek maaşlı meslekler hakkında bilgiler aktardığım makalemde on (10) temel başlık ve iki (2) video ile sizi en çok maaş alan meslekler hakkında detaylı bilgilendiriyorum. Ayrıca makalemde en çok kazanan meslekler nelerdir gibi seçim yapmanıza yarayacak cevaplar vererek; mesleklerin maaşları gibi konulara deyiniyorum.

Günümüzde işsizlik sorunu yaşayan o kadar fazla üniversite hatta yüksek lisans yapmış birçok kişi var ki hala işsizlik sorunu yaşamaktadırlar. Hangi bölümü okumaktan çok işsiz kalmamak için seçecekleri mesleğin kendilerine çok para kazanma düşüncesini barındırıyor. Bu sebeple okumadan önce en çok para kazanacakları meslekler ile ilgili araştırmaya girişirler.

En Yüksek Maaşlı Meslekler
En Yüksek Maaşlı Meslekler

En Yüksek Maaşlı Meslekler Nelerdir?

Ülkemiz geneline baktığımız zaman en çok para kazandıran en yüksek maaşlı meslekler;

 1. Ceo,
 2. Eczacı,
 3. Aktüer,
 4. Pilotlar,
 5. Noterler,
 6. Avukatlar,
 7. Yazılımcı,
 8. Diyetisyen,
 9. Mali Müşavir,
 10. Diş hekimleri,
 11. Uzman Doktorlar,
 12. Petrol Mühendisleri,
 13. Yazılım Mühendisleri,
 14. Yönetim Danışmanlığı,
 15. Bilgisayar Mühendisleri,
 16. Hava trafik kontrolcüsü,

Gibi mesleklerdir. Bu mesleklere sahip kişiler genel olarak kendi işlerini uzman bir şekilde yapan ve maaşlarını kendileri belirleyen kişilerdir. Bu meslekler daima ihtiyaç duyulan ve uzmanlık gerektiren mesleklerdir.

En Kolay Ve Rahat Meslekler
En Kolay Ve Rahat Meslekler

En Kolay Ve Rahat Meslekler Hangileridir?

İş gücüne, beden gücüne, beyin gücüne sahip birçok kişi mesleklerini icra ederken bu güçlerini kullanırlar. Fakat tüm bunların kolay yöntemlerle kullanım seçenekleri bulunmaktadır. Genel olarak baktığımızda; en kolay meslekler hangisi ?

 1. Tıp,
 2. Odyoloj,
 3. Pilotaj,
 4. Eczacılık,
 5. Rehberlik,
 6. Hemşirelik,
 7. Fizyoterapi,
 8. Öğretmenlik,
 9. Sağlık Hizmetleri,
 10. İnşaat Mühendisliği,
 11. Psikolojik Danışmanlık,

Bu meslekler genel olarak baktığımız zaman kişilerin çok fazla beden gücü sarf etmediği işlerdir. Bu işlerin dışında iş hayatında en kolay meslekler ise;

 1. Kuaförlük
 2. Ekonomist,
 3. Yer Bilimci,
 4. Optometrist,
 5. Diyetisyenlik,
 6. İstatistik uzmanı,
 7. Kütüphane görevlisi,

Bu meslekler hem stressiz hem de kolay yapılabilen işlerdir. Genel olarak kişiler bu meslekleri yaparken oturdukları yerden sadece araştırma yaparak icra ederler. Son zamanların en rahat meslekler olarak bilinirler. Ne beyin gücü ne de beden gücü çok fazla kullanılmadan yapılan ve ücret olarak iyi kazandıran mesleklerdir.

Gelecekte Hangi Meslekler Bitecek?
Gelecekte Hangi Meslekler Bitecek?

Gelecekte Hangi Meslekler Bitecek?

Şu anda popüler olan bazı meslekler 20 yıl içerisinde yok olacak mesleklerdir. Bu meslekler arasında bugünün en çok tercih edilen vazgeçilmez meslekleri de yer almaktadır. Fakat; bilgi teknolojilerindeki gelişim tüm meslekleri şekillendirmede belirleyici rol oynayacaktır.

Teknolojinin gelişmesi ve robotların yardımcı eleman olarak endüstri sektöründe yer almalarından en çok etkilenen meslek grupları; müşteri hizmetleri temsilcileridir. Bunların dışında gelecekte hangi meslekler bitecek ve gelecekte varlığını sürdüremeyecek meslekler;

 1. Kapıcılar,
 2. Garsonlar,
 3. Avukatlar,
 4. Kasiyerler,
 5. Sekreterler,
 6. Öğretmenler,
 7. Nakliyeciler,
 8. Muhasebeciler,
 9. Oto tamircileri,
 10. Depo görevlileri,
 11. Aşçılık yapanlar,
 12. Güvenlik görevlileri,
 13. Kişisel bakım uzmanları,
 14. Marangoz olarak çalışanlar,
 15. Onarım ve tamirat işçileri,
 16. Çocuk bakıcı olarak çalışanlar,

Gelecek yıllarda bazı iş alanları otomatik ve sistemsel bir şekilde yapılacağı için; taşımacılık- lojistik ofis ve idari destek gibi günümüzde en çok yapılan meslekler gelecekte otomasyonla yapılacağı için işlev olarak tüm özellikleri kaybedecektir.

Gelecekte olacak olan başka bir gelişme de hizmet endüstrisinde boy gösteren meslekler de benzer şekilde yok olacaktır. Yapay zekâ, büyük veri işleme yöntemi, detaylı öğrenme tekniklerindeki küçük sorunlar düzeltildiğinde ve buna istinaden işaretlenmiş veriler arttırıldığı zaman meslekler otomatikleşecektir.

En Yüksek Maaş Alan Meslekler
En Yüksek Maaş Alan Meslekler

En Yüksek Maaş Alan Meslekler Nelerdir?

Ülkemizde en çok kazanç sağlanan meslekler, genel olarak, son 10 yılın en iyi meslekleri içerisinde yer almaktadır. Tüm insanların hayalini kurduğu bu meslekler, belirlenmiş eğitimler alındıktan sonra edinilebilen mesleklerdir. Bu sebeple eğitim hayatınızda, seçeceğiniz mesleği belirlemeden, en çok para kazandıran meslekler ve bu mesleklerin maaşları konusunda detaylı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

En çok para kazandıran meslekler ülkemiz verilerine göre oluşturulmuş olan bir liste mevcuttur. Bu listede yer alan meslek gruplarının hepsinin aylık kazançları yüksek olan mesleklerdir. Ayrıca; uzmanlık gerektiren bu meslek gruplarının içinde yer almak istiyorsanız eğitim hayatınızı buna göre şekillendirmelisiniz. En yüksek maaşı alan meslekler listesi;

 1. Pilot,
 2. Noterlik,
 3. Uzman Doktor,
 4. Petrol Mühendisliği,
 5. Yeminli Mali Müşavir.

Ülkemizde en yüksek maaş alan meslekler, genellikle listede belirlenmiş meslek gruplarıdır. Bu gruplar hakkında detaylı bilgiye sahip olmamız gerekmektedir. Aldığınız eğitimler sonucunda bu meslek gruplarından birinde yer aldığını zaman en çok para kazandıran mesleğe sahip oldunuz demektir.

1) Uzman Doktorun Maaşı Ne Kadar?

Güncel hayatta sahip olacağınız en kutsal ve en zorlu olan meslekler arasında yer almaktadır. 2020 yılında ortaya çıkan pandemi sebebiyle sağlık çalışanları genel olarak mesaiye kalmaya başlamışlardır. Uzman doktorluk mesleği hem dünya genelinde hem ülkemizde olan en yüksek maaşlı mesleklerden biri halini almıştır. 6 yıl tıp fakültesi eğitimlerinden sonra TUS gibi oldukça zor bir sınavdan yüksek puan alınması gerekmektedir. Tüm bu deneyimlerin ve tecrübelerin ardından uzman doktor mesleğine sahip olarak; senelik 150.000 TL gibi bir para kazanılabilirsiniz.

2) Yeminli Mali Müşavirin Maaşı Ne Kadar?

En çok para kazandıran diğer bir meslek grubu da yeminli mali müşavirlik mesleğidir. Mali müşavirlik ve muhasebe alanlarında uzmanlık beklenen bu meslek grubunda, yıllık 100.000 TL kazanç elde edebilirler. Üniversitenin maliye bölümünü bitirdikten sonra; bu alanda deneyim ve tecrübe sahibi olarak bu mesleği yapabilirsiniz.

3) Petrol Mühendisliğinin Maaşı Ne Kadar?

Son zamanların en çok para kazandıran mesleği petrol mühendisliğidir. Ülkemizde de çok büyük kazançlar sağlayan bu meslek belirli bir eğitim gerektirmektedir. Bu meslek için üniversitelerin petrol mühendisliği bölümünü bitirmeniz gerekmektedir. Yüksek lisans yapan kişilerin maaşları da bu oranda artacaktır.

4) Pilot Maaşları Ve Kazançları Ne Kadar?

Pilotluk, hem oldukça prestijli hem de kazançlı bir meslek grubudur. Pilotluk mesleği hem ülkemizde hem dünyada en fazla para kazandıran meslek gruplarıdır. Gerekli tüm eğitimler alındıktan sonra tecrübe kazanan kişiler, bu alanlarda çalışmaya başladığında çok yüksek rakamlarla işe başlamaktadırlar. Ülkemizde; pilot olarak hizmet veren kişilerin yıllık ortalama kazançları 200.000 TL olmaktadır.

5) Noterlik Maaşları Ve Kazançları Ne Kadar?

Ülkemizde en çok kazanç sağlayan mesleklerden biri de noterliktir. Noterler; belli bir eğitimden geçerek bu mesleği icra ederler. İlk şart hukuk fakültesini bitirmiş olmaktır. Ülkemizde; hizmet veren noterlerin yıllık kazançları 300.000 TL civarındadır.

En Çok Hangi Meslek Para Kazandırıyor?
En Çok Hangi Meslek Para Kazandırıyor?

En Çok Hangi Meslek Para Kazandırıyor?

Para kazandıran meslek gruplarının birçoğu için belirleyici etkenler: profesyonellik, uzun süren eğitimler ve sorumluluktur. Tıp fakültesini bitiren kişiler bu konuya en önemli örnektir. Tıp fakültesini bitiren kişilerin gelir düzeyi de yüksek olmaktadır. Petrol mühendisleri, aktüerler ve teknik yazarlarda bu konuda örnek verilecek başka bir meslek grubudur. Aktüerler de bu alanda oldukça fazla para kazandıran meslek grubudur.

Aktürler; finansal olarak, istatiksel yönden ve işletme deneyimi olarak oldukça profesyonel çalışan ve bilgi birikimi çok fazla olan kişilerdir. Bu sebeple de aldıkları maaş da buna bağlı olarak yüksektir. Aktüer olarak bir işletme de çalışan kişiler yıllık olarak çok yüksek maaşlar elde etmektedir. Ayrıca buna bağlı olarak da mesleki kariyerlerini ona göre geliştirmektedirler.

Üniversite hayatına başlamadan önce mutlaka yapacağınız işi ve size olan getirisini araştırıp, eğitim hayatınızı ona göre yönlendirebilirsiniz. Bu sebeple mutlaka eğitim hayatınıza başlamadan önce kazançlı meslek gruplarından birini tercih etmelisiniz. Almış olduğunuz eğitimler ve deneyiminiz bu yönde olduğu zaman size getirisi de aynı yönde olacaktır.

Genel anlamda baktığımız zaman para kazandıran meslek grupları eğitim hayatınızın şekillenmesinde size ışık tutarlar. Çoğu öğrenci meslek olarak kendine uygun olan mesleği değil; kendine çok para kazandıracak mesleği tercih etmelidir.

Bu tercih hayatın boyunca kişinin tüm yaşamını etkiler. Tıp okuyan bir öğrenci gelecekte TUS sınavına girmeyi, İşletme okuyan biri mali müşavirlik sınavına girmeyi kendine hedef olarak belirler ki gelecekte kendine çok fazla gelir getirecek mesleği icra etmiş olsun.

Güncel yaşamda size en çok hangi meslek para kazandırıyor ise o şekilde eğitim alıp kendinizi ona göre geliştirmelisiniz. Bu sebeple, eğitiminizi ve deneyimlerinizi size en çok para kazandıracak mesleği seçerek değerlendirmelisiniz. Mesleki başarı kadar aldığınız maaş da önemli bir etkendir.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bu makale hakkında ne düşünüyorsun? Şimdi Paylaş.x