Para Kazanma Yolları Ve Rehberi

Domain Al-Sat Yaparak Para Kazanma Yolları 7 Temel Taktik

Artık gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden para kazanma yolları arttıkça artıyor. Bugün size farklı bir para kazanma yolundan bahsedeceğim. Yazımı okumaya devam edin.

Domain (Alan Adı) Nedir?
Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain (Alan Adı) Nedir?

Alan adı yani domain İnternet’in önemli bir parçasıdır ve web sitesi adresini anlamlı ve hatırlanması kolay hale getirir. Bununla birlikte, bir alan adının rolü sadece bir web sitesine erişme yeteneği değildir: doğru alan adını seçmek, web sitenizin veya markanızın başarısı, itibarı ve popülerliği üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, bir web sitesi oluşturmak için vermeniz gereken en önemli kararlardan biri domaindir.

Domain (Alan Adı) Türleri Nelerdir?
Domain (Alan Adı) Türleri Nelerdir?

Domain (Alan Adı) Türleri Nelerdir?

Domain türlerini 2 pencereye ayırabiliriz;

1) Uluslararası Alan Adı Adresi

Bunlar, dünyanın her yerinden herkesin satın alabileceği ve aynı adresi kullanarak dünyanın her yerinden yayın yapabilen alan adlarıdır. Uluslararası bir alan adı satın almak için tek standart, alan adını ICANN US Consortium‘a (uluslararası isim ve numara atayan bir şirket) kayıtlı bir şirketten elde etmektir. Tek koşul, başvurduğunuz alan adının hiç kullanılmamış olmasıdır.

2) Yerel alan adı adresi

Yerel etki alanında yukarıdaki etki alanı adı uzantısına sahip olmasına rağmen, onlardan tek fark, etki alanı adı kayıt ülkesinin uluslararası kısaltmasının etki alanı adı uzantısının sonuna eklenmesidir. Yerel otoriteler bu alan adlarını verme hakkına sahiptir. Yerel alan adı alanının sonuna Turkey.tr’den takılar eklenir .Tr takıları Türkiye için uluslararası bir kısaltmadır.

Yerel alan adları satın almak uluslararası alan adları kadar kolay değildir. Bu alan adını elde etmek için, belirli alanlarda ilgili ülkelerin yetkili kurumlarına belirli belgeler için başvurmak gerekir. Türkiye’de ODTÜ adını verme yetkisine sahiptir. Gerekli belge onayını aldıktan sonra, ilgili yerel etki alanı atanacaktır.

Domainleri Popüler Yapan Nedir?
Domainleri Popüler Yapan Nedir?

Domainleri Popüler Yapan Nedir?

Alanı önemli kılan tek faktörün, marka bilinirliğine yadsınamaz olumlu katkısı olduğu söylenebilir. Çünkü sunulan ürün ve hizmetlerle ilgili alanlar mümkün olduğunca kısa ve anlaşılması kolaydır.

Ayrıca satın alma ve ziyaret etme dürtüsünü olumlu yönde etkiler. Web sitenize ne kadar çaba sarf ederseniz edin, alan adınız projenizle uyumlu değilse ve hep eksik kalacaktır. Bu yüzden domainleri popüler yapan şey insanların ilgisini çekmesidir.

Popüler Domainler Nasıl Belirlenir?
Popüler Domainler Nasıl Belirlenir?

Popüler Domainler Nasıl Belirlenir?

Domainler, web sitesi içeriği kadar önemlidir. Bu nedenle, bir alan adı seçerken birçok konu dikkate alınmalıdır. Alan adını belirlemeye ek olarak, alan adının uzantısını gerektiği gibi belirtmelisiniz. Şirket, web sitesi oluşturmak isteyen birçok kişiye alan adı uzantıları hakkında tavsiye ve bilgi sağlar.

“Com” uzantısı, alan adı uzantılarından biridir ve en sık kullanılan, en popüler uzantılardan biridir. “Com” uzantısı aslında ticari tasarımın bir uzantısı olsa da, günümüz koşullarında tüm amaçlar için kullanılabilir.

Ayrıca en çok tercih edilen alan adı uzantılarından birini de açıkça biliyor. Ağ genişletme, İngilizce ağ kelimesinden gelir. Organ uzantıları, doku hizmetleri sağlamak için kullanılan şirketlerin uzantılarıdır.

Ticari ve ticari sitelerimizi genişletmeyi tercih ediyoruz. “Bilgi” uzantısı bilgileri gösterir. Herhangi bir konuda bilgi vermek isteyen web siteleri genellikle bu uzantıyı tercih eder.

Domain (Alan Adı) Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan adı, İnternet’teki bir web sitesinin adını ve adresini ifade eder. Web sitesi adı yeni projeler oluşturmak için önemli mi? Ancak, bilinmesi gereken ilk şey, alan adının işinizi kolaylaştıracağıdır.

Etki alanı adı; internet protokol (ip) adı verilen ve bilgisayarların birbirlerini tanımasına izin vermek için geliştirilmiş dijital bir sistemin zorlayıcı basitleştirilmiş bir sürümüdür. Alan adlarının tanımında belirtildiği gibi, alan adlarının dayanıklılığı ana faktör olarak düşünülmelidir.

Tabii ki, sadece bu değil, birçok yönden değerlendirilmesi gerekir ve bazı yararlı araçlar yardımcı olacaktır. Bir alan adına karar verirken nelere dikkat etmelisiniz?

  1. Alan adı mutlaka kısa ve akılda kalıcı olmalıdır.
  2. Alan adı(Domain) Site içeriğiyle uyumlu olmalıdır.
  3. SEO ile uyumlu isimler belirlenmelidir.
  4. Marka olabilecek isimler seçilmelidir.
  5. Alan adı geçmişi muhakkak kontrol edilmelidir. Çünkü kısa süre önce farklı bir içerikle kullanılmış domain insanların hafızasında o şekilde kalacaktır.
Domain Alıp Satarak Para Kazanılır Mı?
Domain Alıp Satarak Para Kazanılır Mı?

Domain Alıp Satarak Para Kazanılır Mı?

Alan adı ticaret departmanı birçok yönden gayrimenkul endüstrisine benzer. Son kullanıcılar, aracılar, danışmanlar ve işadamları var. Bir alan adı satın almak; bir evi satın almak ve daha yüksek bir fiyata satmak gibidir. Ana sorun, satın alınan alan adını daha yüksek bir fiyata satabileceğinizi düşünmenizdir.

Ancak beklentiler ve düşünce yapıları çok önemlidir. Birçok alan adının sabit bir fiyata satıldığı söylenebilir, ancak milyonlarca alan adının her yıl el değiştirdiği söylenebilir.

Bu nedenle, sabit fiyatlarla satılan alan adları genellikle istisnadır. Bu nedenle, bu aşamada beklentileri doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Ucuz ve yüksek potansiyel alan adları satın almayı ve bunları en başından makul bir kâr oranında satmayı denenirse para kazanılmaktadır. Bu nedenle, başlangıçta biraz tecrübe ve deneyim eklemek en iyisidir.

Domain Alım Satım Platformları Hangileridir?

Alan adı satın alım ve satımları açısından, GoDaddy dünyanın en güvenilir web sitelerinden biridir. GoDaddy, 1997’den beri İnternet dünyasında alan adı hizmetleri sunmaktadır ve şu anda milyonlarca alan adını yönetmektedir. Bunu dışında yerel domain alım-satım platformları da arama motorlarından aratarak çıkabilmektedir.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bu makale hakkında ne düşünüyorsun? Şimdi Paylaş.x