Para Kazanma Yolları Ve Rehberi

10 TANE Para Biriktirme Yolları Ve Yöntemleri Nelerdir?

Birikim nasıl yapılır? makalemde size tüm detayları ile hızlı para biriktirme yolları hakkında net vererek, sizin de kenara bütçe oluşturmanızı sağlayacak hamleler anlattım. Çok kolay bir kaç adım ile evde para biriktirme yöntemleri hakkında mutlaka fikir sahibi olacaksınız.

Gelişen ekonomi, gelişen teknoloji, kısacası gelişmiş dünya insanların hayatlarında bazı konuları yapma gereksinimi doğurdu. Bireyler gelirlerine göre birikim yoluna gitmeye başladı. Fakat bu birimini en sağlıklı şekilde nasıl yapabilecekleri konusunu düşündüler.

Para biriktirmek için değişik, sağlıklı, efsane denilebilecek yöntem arayışlarına girişimlerde bulunulabilir. Artık yastı altı denilebilecek para biriktirme yöntemi ya da kumbaraya atılması gereken bozuk paralar yetersiz kaldı. Bu yöntemler elbette ki hala kullanılmaktadır. Fakat bazı bireyler para biriktirmeyi alışkanlık haline ve bir kural haline dönüştüremedikleri için bu yöntemler kaliteli değerlendirilmesi konusunda zayıf kalabilir.

Sağlığa zararlı alışkanlıklardan vazgeçip bunun yerine para biriktirmeyi seçmek de bir tercihtir. Üstelik hem sağlıklı yaşayıp hem de ekstra para geçişi sağlanabilir. Her şeyden önemlisi bireyler kendilerine en uygun olan para biriktirme şeklini tercih etmeli ve bunu bir alışkanlık haline dönüştürmelidir.

En Kolay Para Biriktirme Yolları
En Kolay Para Biriktirme Yolları

En Kolay Para Biriktirme Yolları Nelerdir?

Para biriktirebilmek bazı insanlar için çok basit olurken bazı insanlar için ise kazançları ne olursa olsun birikim yapmak imkansız denebilecek kadar uzak bir noktada kalır. Kazanç oranı ne olursa olsun işte aşağıda en kolay 10 adet farklı para biriktirmenin yolları tek tek açıklamalı olacak şekilde yer almaktadır.

  1. Düşlerinizin Kumbarasını Oluşturun
  2. Yatırım Hesabı Açılabilir
  3. Gider Yönetimleri Takibi Yapılabilir
  4. Zararlı Alışkanlıkları Bırakın
  5. Günlük Yemeğinizi Evden Götürün
  6. Telefon Tarife Sisteminin Düzenli Kontrol Edilmesi
  7. Gereksiz Olabilecek Abone Sistemlerinden Çıkın
  8. Gereksiz Su Harcamasından Kaçının
  9. Alternatif Para Kazanma Yolları Yaratın
  10. Tersine Plan Yapın

1) Düşlerinizin Kumbarasını Oluşturun

Kulağa basit gelen kumbara sistemi küçümsenmemelidir. Çünkü genelde bozuk paraların atıldığı kumbaralar en eski ve belki de bu konuda zorlanan, alışkanlık haline getirmek isteyen insanlar için en iyi başlangıç noktası olabilir.

Hatta kumbara alırken bile tasarruf yöntemine gidilebilir. Örneğin evde şık bir kavanoz kutusu düşlerin gerçekleşmesi için bir çıkış noktası haline dönüşebilir. Bu kutuyu imkanlarınızla süsleyebilir, üzerine uyarı yazıları yazabilirsiniz. Böylece para biriktirmeyi eğlenceli bir hale dönüştürmüş olursunuz.

2) Yatırım Hesabı Açılabilir

Biriktirmeyi mecburi hale dönüştürdüğünüzde yapılması daha kolay hale gelir. Bunun için de birikimin dijital ortama taşınması gerekir. Güvendiğiniz ya da çalıştığınız bir bankaya sadece birikim yapmak için hesap açtırabilirsiniz. Diğer bir ismi ile para biriktirme hesabı diyebiliriz.

Bu hesabı altın ya da döviz hesabı şeklinde de tercih edebilirsiniz. Her ay elde ettiğiniz gelirin kendinizin belirlediği bir kısmını otomatik olarak bu hesaba geçişini talep edebilirsiniz. Böylece belki de farkında olmadan belirli bir zaman sonra damlaya damlaya göl olur mantığı hayatınıza dokunmuş olur.

3) Gider Yönetimleri Takibi Yapılabilir

Giderler her insanın hayatının büyük bir kısmını oluşturur. Hatta para yönetimi bu giderlere göre belirlenir. Bu sebepten dolayı birikim yapabilmek için günlük giderlerin düzenli bir şekilde belirlenmesi şarttır.

Bunun için her gün elinize kalem ya da kağıt almanıza gerek yok. Çeşitli gider yönetimleri bilgisayar programlarından yararlanabilirsiniz. Bu programları ücretsiz telefon ya da bilgisayarınıza indirerek her gün gider listenizin girişini yapıp günlük toplam giderlerinizi hesaplayabilirsiniz.

Bu sayede de giderlere göre ne kadar para biriktirileceği kanıtlanmış olacaktır. Böylece belirli bir düzen çerçevesinde her ay cebinizde birikiminiz kalacaktır.

4) Zararlı Alışkanlıkları Bırakın

Dünya standartları düşünüldüğünde her ülkede zararlı alışkanlığı bulunan insan toplulukları yer almaktadır. Bu zararlı alışkanlıklara örnek vermek gerekirse sigara kullanımı belki de en yaygın olanıdır.

Günde ortalama en fazla 1 paket sigara içen bir insan günde 1 kere en az 15 TL’yi sağlığına zararlı olan bir maddeye vermiş demektir. Elbette ki daha fazla sigara kullanımı tüketen insanlar da mevcuttur. Bu insanlar daha fazla sigaraya para veriyor demektir.

Sigara bırakıldığında günde 15 TL sanki sigara içiyor gibi belirli bir alanda bırakılabilir. Bunun için bir market çekmecesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede ay sonunda dönüp baktığınızda ne kadar birikim yapabildiğinizi görünce kendiniz de şaşırabilirsiniz.

5) Günlük Yemeğinizi Evden Götürün

Çalışan bireyler çoğu zaman iş yerlerinde aylık yemek ücretini ekstra alamayabilir. Bu da demek oluyor ki maaştan yemek giderlerinin harcanmasıdır. Çalışan erkek ya da kadınlar akşamdan kalma yemekleri ertesi gün iş yerlerine götürerek tasarruf sağlamış olurlar.

Bu sayede yemeğe verecekleri günlük para ceplerinde kalmış olacaktır. Bunun farkını her ayın sonunda mutlaka fazla para kalmasıyla ve fark etmeden yaptıkları birimlerle anlayacaklardır.

6) Telefon Tarife Sisteminin Düzenli Kontrol Edilmesi

Bireyler bazen farkında olmadan gereksiz yere çok fazla ücretli telefon faturaları ödeyebilmektedir. Eğer her gün ne düzeyde telefona ihtiyaç duyduğunuzu biliyorsanız doğru tarife sistemini seçerek para biriktirebilirsiniz.

Size yetebilecek tarife değişikliklerini takip ederek değiştirebilirsiniz. Bu sayede örneğin 100 tl bir faturaya veriyorken 50 tl vererek kalan 50 tl nin birikmesini sağlayabilirsiniz.

7) Gereksiz Olabilecek Abone Sistemlerinden Çıkın

Telefon ya da bilgisayarınızda ücretli olarak abone olunmuş ve belki de hiç kullanmaya ihtiyaç duymadığınız bir çok abonelik bulunabilir.

Bu aboneliklerin ücretleri siz farkına varmadan her ay telefon faturanıza yansıyabilir. Kullandığınız dijital sistemleri kontrol ederek gereksiz görülen ya da hiç kullanılmayan abonelikleri iptal ediniz. Bu sayede bu konuya dikkat ederek her ay cebinizde fazla para kaldığını fark edeceksiniz.

8) Gereksiz Su Harcamasından Kaçının

Yaz aylarında dışarıda spor yapan biriyseniz suya para vermek yerine evden suyunuzu bir şişe ya da mataraya doldurabilirsiniz.

Su israfı normal yaşamda da ev ve iş yerlerinde de en çok dikkat edilmesi gereken konudur. Çünkü bilindiği gibi su hayattır. Bu yüzden suyunuzu yanınızda taşıyarak dışarıda olduğunuz süre boyunca suya para vermeyerek bu parayı birikim haline dönüştürebilirsiniz. Bu birikim yöntemi en çok kapasiteden fazla derecede su tüketen bireylerin oldukça işine yarayacaktır.

9) Alternatif Para Kazanma Yolları Yaratın

Bazı insanlar için para biriktirmek gelirin bile yetmemesi durumuna karşılık hayal olabilmektedir. Çünkü birikim yapılacak para ay sonunda zaten kalmamaktadır.

Bu yüzden de eğer maaş geliri sadece yaşamsal ihtiyaçları karşılamaya yetiyorsa mutlaka alternatif para kazanma yolları bulunmalıdır. İş saatleri dışında evde de bilgisayar başında para kazanılabilir. Önemli olan az yatırımla daha fazlasını alabilmeyi ve bu sayede de birikim yapabilmeyi karşılamaktır.

10) Tersine Plan Yapın

Genelde insanlar önce masraflarını çıkartır daha sonrasında da eğer para artıyorsa o artan parayı biriktirme yoluna sokar. Bir de bu planın tersini yaptığınızı düşünün. Önce aylık maaşınızı aldığınızda biriktirmek istediğiniz tutarı mutlaka ayırın. Kalanı ile giderlerinizi ayarlayın.

Bu sayede de gereksiz giderlerden de kaçınmış olacaksınız. Biriktireceğiniz tutarı ise istediğiniz boyutta düzenleyip kenara koyabileceksiniz. Kısacası önce birikimine değer verin. Önceliğiniz birikim olsun. Sonrasıyla yaşam faaliyetlerinizi devam ettirmeye çalışın.

Para Biriktiremiyorum Ne Yapmalıyım?
Para Biriktiremiyorum Ne Yapmalıyım?

Para Biriktiremiyorum Ne Yapmalıyım?

Bu başlık altında para biriktiremeyen insan topluluğu konu alınacaktır. Bu grup da zaten oldukça fazla bir sayıdadır. Para biriktiremeyen ve bundan yakınan insanlar oldukça fazladır. Bu grubun gelirleri ortalama düzeyde olsa dahi para birikimi yapamamaktadır.

Para biriktirebilmek için bunu bir yarış ya da hırs haline dönüştürmek gerekir. Çalışma hayatında kıdem atlayabilmek için bir çok insan başarı sağlamak zorundadır. Bunu bir hedef haline dönüştürür ve hedefini gerçekleştirmek için de çabalar.

Para biriktirmek de öncelikle tıpkı kıdem atlamak gibi hedef haline dönüştürülmelidir. Böylece hedefini gerçekleştirmek isteyen birey para biriktirmeyi de başarabilir. Bunun için de en kolay para biriktirme yöntemleri hakkında bilgilere başvurur. Onun için zaten zor olan bu konuyu en kolay halde gerçekleştirmek haz ve mutluluk verecektir. Daha sonrasında zaten alışkanlık haline gelecektir.

Para biriktirebilmek için yapılması gereken en önemli şey ilk olarak para biriktirme yollarından en aktif, en kolay, en efsane yöntemi seçebilmektir. Bu yüzden önce bu yöntemlerin ayrıntılı bilinmesi ve anlaşılması gerekmektedir.

Yukarıda ayrıntılı anlatılan para biriktirme yöntemlerinden faydalanabilir. Ufak ufak başlanan her yol elbet bir gün büyüme gösterecektir. Sadece sabır ve istikrar gereklidir. Para birikimi nasıl yapılır cevabı da tam olarak budur.

Düzenli Para Biriktirme Yolları Nelerdir?
Düzenli Para Biriktirme Yolları Nelerdir?

Düzenli Para Biriktirme Yolları Nelerdir?

Para biriktirmeye başlayan bireyler iki gün biriktirip daha sonrasında vazgeçebilmektedir. Para biriktirmek bilindiği gibi düzen gerektirir. Düzen hayatın her alanında olduğu sürece pratiklik ve kolaylık sağlar.

Para biriktirmeye başlayan insanlar aynı zamanda bir süre sonra her gün para koymaları gereken yere para eklemeyi unutabilir. Düzeni yok eden en önemli etken budur. Örneğin bir kumbara yaptıysanız ve her gün o kumbaraya para atamıyorsanız sadece belirli aralıklarla para koyabiliyorsanız bunu bir düzene getirmek sizin elinizdedir. Düzene getirmek için kumbaranızı en aktif kullandığınız alana gözünüzün önüne koyabilirsiniz.

Bu sayede gün sonunda bile olsa oraya para eklemeniz gerektiğini fark edeceksiniz. Uyarı yazılarını renkli büyük ve dikkat çekici yazabilirsiniz. Kendinize düzenli para biriktirebilmek için hobiler edinin. Bu hobiler yapmaktan zevk aldığınız ve her gün mutlaka yaptığınız şeyler olsun. Örneğin kaybetmeden oyun oynayarak para biriktirebilirsiniz.

Dijital sistemler düzenli para biriktirme konusunda en etkili yöntemlerdir. Banka sistemleri de para biriktirmeyi düzenli hale getirmede ustadır. Maaşınızdan her ay otomatik çekme talimatını bankanıza verip birikim hesabınıza otomatik para çektirebilirsiniz.

En Hızlı Ve En Kolay Nasıl Para Biriktirilir?
En Hızlı Ve En Kolay Nasıl Para Biriktirilir?

En Hızlı Ve En Kolay Nasıl Para Biriktirilir?

Hızlı para biriktirebilmek için düzenli olarak her gün ya da her ay biriktirmeye ekleyeceğiniz para miktarı oldukça önem arz etmektedir. Bu miktar ne kadar yüksek ve düzen çerçevesini aşmadan olursa o kadar kısa sürede paranız birikmiş olur. Bu işlemi hem hızlı hem de iyi bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Aslında bilinç altınızda para biriktirdiğinizi unuttuğunuz zaman hatırlananlara inanmayabilirsiniz. Kısacası biriktirmek için harcayın. Odak noktasının neden birikim yapmak istediğiniz amaç olmalıdır. Bu hedefe ve amaca yöneldiğinizde kendinizi buna verdiğinizde en hızlı şekilde en kolay yöntemi kullanarak zaten para biriktireceksiniz.

Para biriktirmenin kolay yolları hakkında araştırmanıza ışık tutması için bu makaleyi hazırladık. Bu yöntemlerden kendiniz için en pratik ve en kolay olanı seçin. En etkili en değişik yöntemi de seçebilirsiniz. Bu sizin isteğinizi artıracak hızınızı da düzenleyecektir.

Ev Yada Araba Almak İçin Nasıl Para Biriktirilir?

Bu paragrafta size ev yada araba almak için nasıl para biriktirilir sorusunun cevabını vereceğiz. Bazı insanlar bilindiği gibi ev ya da araba almak gibi hayallere sahip olabilir. Bu hayallerin gerçekleştirilmesi için birikim yöntemini seçerler. Çünkü oldukça yüklü miktarda olan ev ve araba fiyatları sebebiyle her zaman diliminde alınamayabilir.

Bu yüzden belirli yöntemleri kullanarak birikim yapmak önemlidir. Dünyada oldukça yaygınlaşan belirli firmalar vardır. Bu firmalar kolay bir şekilde insanlara ev ya da araba almayı sağlar. Yöntemleri ise birikimdir.

Faizsiz ve kredisiz birikim yoluyla evinizi alabilirsiniz. Her ay belirli bir birikim limiti belirleyip bu birikim limitinizi ev almak için baş vuru yaptığınız güvenilir bir ev firmasına taksit öder gibi yatırabilirsiniz. Aynı durum araba için de geçerlidir.

Birikim Hesabı Mı Vadeli Hesap Mı Açmalıyım?

Hesap açarken dikkat edilmesi gereken belirli çerçeveler mevcuttur. Ne için hesap açtığınıza göre değişkenlik göstermektedir. Öncelikle birikim hesabı ile vadeli hesabın ayırımını bilmelisiniz.

İki türlüde de birikim yapılması söz konusu olabilmektedir. Önemli olan doğru birikim hesabınızı kendiniz seçmenizdir. Vadeli hesap, istenildiği zaman nakit paraya dönüştürülemeyen hesap türüdür. Bankadan bu paranın çekilmesi için belirli olan sürenin doldurulmuş olma şartı vardır. Bu zaman dolduktan sonra faiz getirisi sağlayarak çekilir.

Eğer süre dolumundan sonra birikime devam edilmek isteniyorsa başka bir vade hesabına aktarılır ya da vade süresi uzatılır. Vade süresi uzadıkça faiz getirisi artarak birikiminiz de artış sağlamış olacaktır.

Birikim hesabı ise, günlük faiz kazandırır. Bu yöntem de vadeli hesap türü arasına girer. Tek farkı ise günlük oluşudur. Kazanılan faiz bir sonra ki günün sabahında hesap bakiyesine yatırılır. Hesabın faiz oranı günlük olarak değişkenlik gösterebilir.

Hesap bakiyesine ertesi gün yansıyan faiz oranı istenildiği zaman çekilebilir. Sadece TL cinsinden bu hesap türü açılabilir. İki hesap açma türü karşılaştırılıp sizin için efsane olan para biriktirme yöntemini seçebilirsiniz.

Maaşımın Ne Kadarını Biriktirmeliyim?
Maaşımın Ne Kadarını Biriktirmeliyim?

Maaşımın Ne Kadarını Biriktirmeliyim?

Maaşın ne kadarlık kısmı biriktirme yoluna sokulur sorusu her insanın karar mekanizmasında dolaşan bir sorudur. Bu kararı kişi kendisi gelirine göre de verebilir. Birikim tutarınızı hayallerinize göre belirleyebilirsiniz. Hayalleriniz ne kadar büyük olursa birikiminiz de o kadar büyük tutarlı olabilir.

Buna karar verirken temel ihtiyaçlar dışındaki hiç bir lüks harcama düşünülmemelidir. Hele ki bir de standartlar dahilinde gelir miktarına sahip bireyler bu konuya daha da dikkat etmelidir. Örneğin bir evin temel ihtiyaçları nelerdir?

Elektrik faturasının ödenmesi, su faturasının ödenmesi, doğal gaz faturasının ödenmesi, gıda ihtiyaçları ve iletişim ihtiyaçları temel ihtiyaç olarak sayılabilir. Bu tutarlar düşüldüğünde geriye 1 tl bile kalsa bu sizin birikiminizi oluşturabilir.

Üstelik bir de bu temel ihtiyaçların ne kadar düşük gelmesini istiyorsanız o kadar da tasarruflu kullanım sağlayabilirsiniz. Böylece birikime vereceğiniz para miktarı da artacaktır.

Maaşınızın ne kadarını biriktireceğiniz size kalmış. Tek yapmanız gereken temel ihtiyaçlarınızı tasarruflu kullanmak, lüks harcamalardan kaçınmak, gelirinizden en yüksek miktarı birikime ayırmak ve en etkili birikim yöntemini tercih etmektir. Uzun bir yazınında sonuna geldik para biriktirme taktikleri hakkında detaylı bilgilere sahipsiniz.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

7 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Side effects

Para biriktirme adına yol gösterici bir makale olmuş tebrikler….

Metin A.

Para kazanma alanında bir çok web sitesi bulunuyor ama sizin web siteniz kadar bilgi dolu bir web sitesine daha rastlamadım. Para biriktirme yolları hakkında net ve doğru bilgiler aktarmışsınız başarılarınızın devamını diliyorum.

seo kurdu

Para kazanma yolları adına güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Bence eğer birisi para kazanma hakkında araştırma yapıyorsa sitenizi ziyaret etmeli… emeğinize sağlık

Para Parayı çeker

Bence para biriktirme hakkında rehber bir yazı olmuş. Editöre teşekkürler….

7
0
Bu makale hakkında ne düşünüyorsun? Şimdi Paylaş.x