Para Kazanma Yolları Ve Rehberi

11 SIRA DIŞI: Gezerek Para Kazanma Yolları Ve Meslekleri Hangileridir?

Hem gezip hem para kazandıran meslekler hakkında detayları burada bulacaksınız. Gezerek para kazanma adına hazırladığım makalemi on üç (13) başlık ve iki (2) video ile detaylandırdım. Gezerek para kazanan meslekler nelerdir yada buna benzer gezerek yapılan meslekler hakkında tüm detayları burada bulacaksınız.

Bireyin kendini tanıyarak ona en uygun bulduğu meslek muhtemelen mutlu olacağı bir meslektir. Bazı insanlar çok konuşmayı sever ve günümüzde bunun karşılığı olarak spiker, arabulucu, radyocu ve iletişim ile ilgili meslekler yapar. Bazıları ise oyun oynamayı sever youtuber, twitch yayıncılığı gibi olanaklardan yararlanır. Bu çerçevede düşünüldüğünde her insanın sevdiği alanlar başkadır.

İnternette özellikle gençler tarafından bir sürü araştırma yapılmaktadır. Bu araştırma konularından biri de farklı para kazanma yolları oldukça ilgi görmektedir. Uzun süre bir yere odaklanamayan bahsettiğimiz kuşak bir hayatı da sadece tek iş yaparak geçirmek istememektedir. Bu nedenle gezerek para kazanmak çoğu genç için heyecan verici bir fikirdir. Gezerek nasıl para kazanılacağı araştırmadan öğrenilebilecek bir konu değildir.

Gezerek Para Kazanma Yolları
Gezerek Para Kazanma Yolları

Gezerek Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Gezerek para kazanma yolları genellikle bulunduğu ortama kolayca adapte olabilecek insanların gidebileceği yollardır. Sürekli gezmek sürekli yeni insanlar ve yeni ortamlar görmek demektir. Bu durumda kendini doğru ifade edemeyen, insanları dinleyip iyi iletişim kuramayan birinin zorlanması oldukça doğaldır.

Gezerek para kazanmak için sürekli bireysel gelişmeye açık olmak gerekir. Özellikle serbest yaşam tarzı açısından bakıldığında elbette avantajları olsa da sadece gezmeyi seven kişilerin gezerek para kazanacağı söylenmez. Bunun için aynı zamanda kendilerini sürekli olarak geliştirip yeni beceriler eklemeleri gerekmektedir.

Gezerek Para Kazandıran Meslekler
Gezerek Para Kazandıran Meslekler

Gezerek Para Kazandıran Meslekler Hangileridir?

Nasıl bir yaşam sürüleceği belirlendikten sonra artık bir meslek seçmek gerekir. Yönteminiz gezerek kazanmak ise karşınıza birçok meslek çıkacaktır. Özellikle gezmekten kasıt şehir içi, şehirlerarası, uluslararası hangisi ise ona uygun meslek seçilmelidir.

Gezerek para kazandıran işler arasında çok para kazandıran meslekler olduğu gibi daha az getirisi olan mesleklerde vardır. Burada verilmesi gereken karar kişisel rahatlığınızdan ne kadar feragat edeceğinizdir. Daha fazla para kazandıran işler genellikle daha çok zaman ve çaba istemektedir.

Kişi kendi ihtiyaçları doğrultusunda tıpkı işin yöntemini belirlediği gibi işin kendisini de belirlemelidir. Gezerek para kazandıran meslekler yazımızda 11 meslek olarak değerlendirilecektir. Şimdi bu 11 mesleğin listesi ile başlayalım;

 1. Mevsimlik İşler
 2. Tur Rehberliği
 3. Uçuş Görevlisi
 4. Freelance İşler
 5. Dışişleri Personeli
 6. Sokak Sanatçılığı
 7. Airmule Uygulaması
 8. Gemilerde Çalışmak
 9. Bavul Ticareti Yapmak
 10. Saha Ajanı Uygulaması
 11. Swagbuck Tv Uygulaması

1) Mevsimlik İşler Yapma

Günümüzden yaklaşık 30-40 yıl önce mevsimlik işler için en öne tarım çalışanları, pamuk toplayıcıları, fındık toplayıcıları yazılırdı. Günümüzde ise mevsimlik işler için öncelikle otel çalışanlarından bahsedilmektedir. Yaz aylarından özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerine giden çoğu sayıda işçi burada bulunan otellerin mevsimlik çalışanı olmaktadır.

Bu süre zarfında işçilerin çok güçlü sözleşmeleri ve bağlayıcı şartları oluşmamaktadır. Bu nedenle mevsimlik işçiler istedikleri zaman yer değiştirebilirler. Ayrıca ücret bakımından sabit ve düşük olması nedeniyle gezerek para kazanma yolları arasında en az para kazandıran işler arasında bulunur. Buna rağmen eğer otel ve kafeler gibi basit işler yerine daha teknik mevsimlik işler bulunursa kazancı artacak ve gezme durumu daha keyifli hale gelecektir.

2) Tur Rehberliği ile Para Kazanma

Bu işi yapabilmek için bazı özelliklere sahip olmak gerekir. Örneğin ya üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olunmalı ya da gerekli sertifikalara sahip olunmalıdır. Ayrıca bazı durumlarda Türkiye gibi turist alan ülkelerde yabancı dil bilmek önemlidir. Tüm bu zorlu koşullara rağmen tur rehberliği ile para kazanmak çok keyifli bir iştir.

Eğer başladığınız günden sonra sürekli kendinizi geliştirir ve yeni tur bölgeleri ile yeni diller öğrenirseniz çok başarılı olma şansınız oluşur. Tur rehberliğinde gezerek kazanmak isteyenler için farklı mevsimlerde ülkenin farklı bölgelerinde bulunan önemli yerlerin rehber olacak seviyede bilinmesi gerekmektedir. Son yıllarda Hatay, Şanlıurfa, Mardin gibi şehirlerde tur rehberi eksiği olmaktadır.

3) Uçuş Görevlisi

Neredeyse tüm toplum tarafından bilinen ve filmlere, dizilere konu olmuş meslektir. Gezerek para kazanma yönteminin önemli mesleklerinden biridir. İnsanların her zaman merak ettiği alanlardan biridir. Dışarıdan her ne kadar güzel ve eğlenceli bir meslek olarak görünse de bazı zorlayıcı şartları vardır. Örneğin kadın çalışanlara yapılan sözleşmeler gereği bazı firmalar tarafından çeşitli sürelerle çocuk sahibi olması yasaklanır.

Ayrıca uzun süreler kesintisiz uçuş yapmak gibi sıkıntılar vardır. Buna karşın zorlayıcı şartları henüz işe alınmadan belli olduğu için ister kadın ister erkek olsun sadece sevenlerin ve bazı fedakarlıklarda bulunabilecek olanların yapması gereken bir meslektir. Gezerek para kazanılan meslekler arasında en fazla kazanca sahip olan işlerden biridir.

4) Freelance İşler

Önceki işlere göre görev tanımı keskin çizgilerle çizilemeyecek işlerdir. Ayrıca freelancer işler ile belirli bir getirisi de yoktur. Yani önemli olan doğru işi bulup doğru şekilde çalışmaktır. Özetle freelance meslekleri fotoğrafçılık, Karlı iş fikirleri, makale yazarlığı gibi sıralamak mümkündür. Bunlar genellikle işinizi yaparken gezebileceğiniz ve boş zaman bulabileceğiniz mesleklerdir. Örneğin bir makale yazarı gündüz gezip gece işlerini yapabilir. Böylece doğru şekilde yapılacak planlamalar ile zamanı ekonomik kullanmak mümkünüdür.

Tercümanlar ise özellikle önemli kişilerin ve kurumların tercümanları oldukça fazla para kazanabilirler. İşinizi iyi yapar ve iletişiminizi güçlendirebilirseniz hem çok ülke gezer hem de para kazanabilirsiniz. Fotoğrafçılık ise tamamen bireyin yeteneklerine bağlı bir iştir. Ne kadar güzel ürün çıkarabilirseniz o kadar para kazanırsınız. Tabii bunun için öncelikle gezmek sonra para kazanmak gerekir.

5) Dışişleri Personeli

Dışişleri bilindiği üzere bir ülkenin uluslararası işleridir. Bunlar siyasetten sanata, spordan kültürel faaliyetlere kadar çok geniş yelpazede ele alınabilir. Örneğin dışişlerine bağlı olarak yine tercüman olmak mümkünüdür Aynı zamanda bir sporcu olarak ülkeyi uluslararası alanda temsil etmek dışişlerinden bağımsız değildir. Bir uluslararası film ödülüne aday gösterilmek bile sizlere orayı gezme şansı verecektir.

Ayrıca dışişlerine bağlı bir personel olmak devletten düzenli olarak maaş alabilmenin bir yoludur. Gezerken devletin maaşlı bir çalışanı olmak yapılabilecek en güvenli gezerek para kazanma yollarından biridir. Bu nedenle bazı eksiklikleri gidererek bu işleri kovalamak, yöntemi gezerek kazanmak olanların yapması gerekendir.

6) Sokak Sanatçılığı Yaparak Para Kazanma

Öncelikle çok meşhur bir meslek olduğunu söylemek gerekir. Aynı zamanda sınırsız özgürlük sahibi olabilir, işinizin patronu konumuna gelebilirsiniz. Örneğin sokak sanatçılarından müzik yapanlar biraz da yetenekli ise ülkenin tamamında iş bulabilir. Avm önleri, çarşılar, turistik bölgeler, deniz kenarları gibi birçok alanda müzik yapabilir ve para kazanabilirler.

İnsanlar çok pozitif baktıkları için eğlenceli ve yaşamla iç içe bir meslek olduğu söylenebilir. Müzik dışında sihirbazlar ve freestyle futbolcular çok para kazanmaktadır. Özellikle Amsterdam ve Brezilya’nın çeşitli bölgelerinde Freestyle futbol çok yaygındır. Bunu iyi yapan kişiler ise sokak ortasında futbol topu ile para kazanabilmektedir. Bu işi yaparken açacağınız sosyal medya hesabı size çok yardımcı olacaktır.

7) Airmule Uygulaması

Öncelikle Amerika’da ortaya çıkan bu uygulama kısa sürede rağbet gördü ve yayıldı. Özetle insanların havayolu şirketleri tarafından haklarının teslim edilmediği fikrinden yola çıkılan bu uygulamada konu bagaj haklarıdır. Uçuşlarda her yolcuya belirli bagaj hakkı verilir. Bu ağırlığın üzerindeki bagajlar için ek ücret talep edilir. Buna karşın bagajı az olan yolculara indirim yapılmamaktadır.

Burada bulunan haksızlığın önün geçmek için insanlar bir araya gelerek tamamen sanal ortamda anlaşmaktadır. Artan ağırlık haklarını ihtiyacı olanlara belirli ücretler karşılığında vererek kazanç sağlamaktadır. Bu nedenle gezerek para kazanılan yollardan biri olduğu söylenebilir. Öncelikle güven ilişkisine dayalı bu işte karşılıklı anlaşma yapıldıktan sonra tamamen kazan kazan esası mevcuttur.

8) Gemilerde Çalışmak

En ağır şartlara gezerek para kazanma yollarından biridir. Gemiler uzaktan bakıldığında veya kısa süreli yolcuklarda ilgi çekici olabilmektedir. Buna karşın çok uzun süreler gemide kalmak çeşitli fiziksel rahatsızlıkları beraberinde getirir. Güneşten dolayı fiziksel sıkıntılar, teknik imkansızlıklardan dolayı aynı gıdayı tüketme mecburiyeti ve insanlardan uzak bir yaşam tarzı zorlayıcı koşulların başında gelir. Buna karşın maddi bakımdan çok kazançlıdır. Aşçı, temizlikçi, yönetici, kaptan gibi birçok ayrı işkolu mevcuttur.

Bunların tamamı çok kazançlıdır. Ayrıca gezmeyi seven insanların, macera ruhluların seveceği bir iştir. Gemilerde çalışmanın bir diğer güzel yanı da insanın kendisini tanımaya vakit bulmasıdır. Bazı günler sadece birkaç saat çalışmanız yeterlidir. Bu durumda karşınızda bir deniz ve sessizlik ile kendiniz, geleceğiniz hakkında uzun uzun düşünme fırsatınız olacaktır.

9) Bavul Ticareti Yapmak

Aslında modası geçmeye başlayan bir meslektir. Geçmiş zamanlarda insanların internet kargo gibi imkanları olmadığı için bir ülkeden başka bir ülkeye ticari kayıttan muaf mal taşımaları mümkün değildi. Bu durumda güvenilir kişiler bulunarak yolculuk esasına dayalı bavul taşımacılığı yaptırılmaktaydı. Günümüzde bu işleri genellikle kargo şirketleri yapmaktadır.

Fakat yine de bazı kişisel eşyalar için bavul ticareti devam etmektedir ve çok kazançlıdır da. Eğer birini bulur ve ikna edebilirseniz bu işe sahip olabilirsiniz. Getirilecek malların sadece nakli sırasında görev yapılacağı için hem uluslararası seyahat edebilir hem de bulduğunuz boş zamanlarda dolaşma, yeni yerler görme fırsatı elde edebilirsiniz.

10) Saha Ajanı Uygulaması

Önemli bir meslektir. Devlet tarafından görev verilebileceği gibi güçlü insanlar için de bu iş yapılabilir. Bazı durumlarda tehlikeli bile olabilir. Saha ajanı olmak için bazı özellikler şart koşulur. Örneğin zorlu şartlarda ayakta kalmak, dövüş yeteneklerine sahip olmak, sakin bir insan olmak, bazı durumlarda evli olmamak gibi özelliklere sahip olmak gerekir. Aynı zamanda saha ajanları oldukça zeki kişilerden seçilir.

Etrafında gelişen olayları hızlıca kavrayan insanların yapabileceği işlerdir. Bu şartlara uyan kişiler başarılı oldukları takdirde para konusunda sıkıntı çekmezler. İşini doğru yapan saha ajanları ilgi görür ve çok para kazanabilir. Ayrıca bazı durumlarda uluslararası işlere sahip olabilir. Böylece uzun yıllar farklı coğrafyaları görme, oralarda yaşama şansını yakalar.

11) Swagbucks Tv Uygulaması ile Para Kazanma

Freelance işlere benzerdir. En önemlisi dolar ile ödeme yapılır. Puan sistemine dayalı bu uygulamada çeşitli görevler yapmak gerekir. Yapacağınız görevlerde doğru ve hızlı olmak önemlidir. B görevler neredeyse uygulamanın kalitesi nedeniyle sınırsız seviyededir. Yani işsiz kalma durumu olmayacaktır. Anket doldurarak, reklam filmleri izleyerek ve oyunlar oynayarak para kazanılabilir.

Tamamen pr ve reklam sektörüne katkı anlamında çalışmalar yapılır. Aldığınız puanlar ile alışveriş hakkı kazanmak veya paraya çevirmek size bağlıdır. Buna benzer yerli uygulamalar olmasına rağmen Swagbuck Tv uygulamasının özelliği dolar üzerinden ödeme yapmasıdır.

Gezerek para kazanma yolları bu şekildedir. Genellikle gezerek para kazanmak isteyen insanlar sıradan bir hayata sahip olmak istemeyen insanlardır. Buna karşın çalışıp para kazanmak bir zorunluluktur. Aynı anda iki işi birden yapmak için yukarıda bahsettiğimiz mesleklere yönelmek mantıklıdır. Gezerek para kazanmanın yollarını arayan insanların bilmesi gereken bir durum vardır. Aslında sizler sadece gezerek değil farklı şekilde yeni iş kollarını öğrenerek para kazanma arzusunda olan kişilersiniz.

Bu nedenle internet sitemizde bulunan buna benzer onlarca makaleyi okumak kendine en uygun işi bulmak isteyen insanlara yardımcı olacaktır. Yüzlerce Karlı iş fikirleri olmasına karşın doğru insanın doğru işi yapması bazen maddi durumdan bile önce gelir. Özellikle kişinin öncelikle kendini iyi tanıması ve ardından emredal.com.tr adlı internet sitemizden gerekli tavsiyeleri alarak hareket etmesi yararlı olacaktır.

Her insanın bazı konulara daha fazla ilgili olduğu bilinmektedir. Buna karşın her zaman bu konuları meslek haline getirmek güç olmaktadır. Fakat günümüzde mesleklerin tanımı farklılaşmaktadır. Artık yapmak istediğiniz meslek sabah 8 akşam 5 masa başında oturmak dışında da olabilir. Bu tür mesleklerin getirisi bazı durumlarda daha düşük olsa da en azından yaşadığınız hayattan mutlu olmanızı sağlar.

Eğer yeni bir meslek arıyorsanız, düzeninizi ve şehrinizi değiştirmek amacındaysanız veya işinizin patronu olmak istiyorsanız mutlaka sitemizde bulunan yazıları okumanızı tavsiye ederiz. Özellikle Türkiye’de olmayan iş fikirleri ve para kazanma rehberi yazılarımız size farklı bir bakış açısı sağlayacaktır. Her meslek belirli getirilere sahiptir ve bu avantajları bilmeden meslek seçimi yapılmamalıdır. İnternet sitemizden tüm mesleklerin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bu makale hakkında ne düşünüyorsun? Şimdi Paylaş.x