Para Kazanma Yolları Ve Rehberi

Stok Fotoğrafçılığı İle Para Kazanmak İçin Dev Rehber

Sabit gelirin yanı sıra ek kazanç ile para kazanma yolunda en iyi yollarından birisi de hiç şüphesiz stok fotoğrafçılığıdır. Stok fotografçılığı hakkında net bilgileri yedi (7) başık ve iki (2) video ile size anlattım. Stok fotoğraf siteleri ve fotoğraf çekerek para kazanma detaylarını size anlattım. Fotoğraf çekerek nasıl para kazanılır sorunuzu cevaplamaya geçelim.

Herhangi bir makale, reklam afişi veya poster hazırlığı için yüksek maliyetli çekim yapmak ya da profesyonel bir fotoğrafçının portföyünden harcama yapmak yerine uygun maliyetli ve kolay erişebilir stok fotoğraf siteleri tercih edilmektedir. Günümüzde popülaritesini arttıran stok fotoğrafçılığı nasıl yapılır, nasıl kazanılır gibi soruların cevaplarını açıklamak gerekirse, başlayalım.

Stok Fotoğrafçılığına Nasıl Başlanır?
Stok Fotoğrafçılığına Nasıl Başlanır?

Stok Fotoğrafçılığına Nasıl Başlanır?

Öncelikle hangi konu (doğa, yemek, moda, profil vs.) üzerinde çalışılacağına karar verilmelidir. Bu seçime göre uygun profile sahip kişiler, materyaller ve ortam bulunmalıdır.

Kısacası, çekilecek olan fotoğrafın senaryosunu sağlam temeller üzerine kurmak gerekir. Ayrıca çok fotoğraf çekerek ve uygun bir şekilde düzenleyerek farklı çalışmalar yapmak stok fotoğrafçılığı gelişimi açısından önemlidir.

Fotoğrafçılık Eğitimi Almak Şart Mı?

Bu sorunun iki cevabı var aslında: hem evet hem de hayır. Stok fotoğrafçılığından belli bir kazanç elde etmek isteyenler kendilerini sürekli geliştirme eğiliminde olmalıdır.

Fotoğrafa yeni başlayanlar genellikle ilk dönemde sürekli fotoğraf çekerek yeni denemelerde bulunurlar. Zamanla doğru kompozisyon, ışık ve pozlama elde ederler. Fotoğraf kalitesi ne kadar iyi olursa o kadar kazanç elde edileceği unutulmamalıdır.

Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?
Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Amaçlarına göre bir sürü konuda stok fotoğrafçılığı yapılabilmektedir. Bunlar iş, çalışma hayatı, doğa, doğal yaşam, bitki, gıda, yemek, hayvan, spor, mimari, teknoloji, spor, seyahat gibi konulardır.

Öncelikle ilgi alanına göre hangi yönde ilerlemek istediğine karar verilmelidir. Belirli bir seviyeye ulaşıldıktan sonra gerekli ekipmanlara yatırım yapılmalıdır. Gerekli ekipmanlarla birlikte fotoğrafın kompozisyonu yaratacak ortamın oluşturulması oldukça önemli rol oynamaktadır.

Stok Fotoğrafçısı Olarak Ön Plana Nasıl Çıkılır?

Yukarıda da belirtildiği gibi stok fotoğrafçısı olarak ön plana çıkmak için doğru kompozisyon doğru ışık ve doğru pozlama oldukça önemlidir. Fotoğrafçılığı öğrenmenin en iyi yollarından biri de profesyonel fotoğrafçıların fotoğraflarını incelemekten geçer.

İncelenen yüksek kaliteli fotoğraflar moral düşürmemeli aksine profesyonellik yolunda ışık tutmalıdır. Son dönemlerin en önemli stok fotoğrafçılarından biri de hiç şüphesizdir ki Yuri Arcurs’tur. Kişisel sayfasından çalışmaları incelenerek bir yol gösterici olarak düşünülebilir.

Dikkat etmek gereken bir diğer husus ise başkalarının fotoğraflarına benzer fotoğraflar çekmemek, kısacası başkalarının fotoğraflarını kopyalamamaktır. Çekilen her fotoğrafta bir adım ileriye gidildiği unutulmamalıdır.

Bu işi sadece bir hobi olarak görmek yanlış bir tutumdur. Kendi üslubunuzu yaratmak gerekir. Ayrıca, fotoğrafınıza koyduğunuz başlık, isim ve etiketler fotoğrafınızın ön plana çıkmasında önemli rol almaktadır. Uygun etiketlerle alıcıya ulaşmanız o kadar kolay olacaktır.

Bu işin sürekli çalışmaktan ve fotoğraf çekmekten geçer. Bu nedenle farklı mekanlar ve farklı nesnelerle çok fazla sayıda fotoğraf çekip sitelere yüklemek gerekmektedir. Başlarda fotoğrafların onaylanmaması ya da para kazanmama söz konusu olabilir. Ancak, azimle fotoğraf çekmeye ve fotoğrafları yüklemeye devam edilmelidir.

En Çok Satılan Fotoğraflar
En Çok Satılan Fotoğraflar

En Çok Satılan Fotoğraflar Nasıl Tespit Edilir?

En çok merak edilen sorulardan biri de en çok satılan stok fotoğraflarının nasıl tespit edildiğidir. Mantık olarak herkes çekip siteye yüklediği fotoğraflardan kazanç sağlamak ister. Bunu sağlamanın en önemli noktalarından biri de tercih edilen fotoğrafların analizini yapabilmektir.

Güncel konular stok fotoğrafların satışında oldukça önemli bir paya sahiptir. Özel günlerde belirli fotoğrafların daha çok satacağı kaçınılmazdır. Örnek vermek gerekirse, Anneler Günü yaklaşmışsa anne-çocuk-aile fotoğrafları daha çok satılacaktır.

Klasik ve basit ortam ve objeler yerine farklı ortamlar yaratılarak daha çok ilgi çekmek daha çok kazanç sağlar. Kısacası göz zevkine uygun fotoğraflar en çok kazanç sağlayan fotoğraflardandır.

Ayrıca alıcının ihtiyaçları da göz önüne alınmalıdır. Marka ve logoların görülmemesine dikkat edilmeli, aynı zamanda çalışılan modelin rızası da alınmalıdır. Gönderilen fotoğarfların ticari amaçlarla kullanılacağı unutulmamalıdır.

En Popüler Stok Fotoğraf Satılan Siteler
En Popüler Stok Fotoğraf Satılan Siteler

En Popüler Stok Fotoğraf Satılan Siteler Hangileridir?

Shutterstock yaygın olarak kullanılan stok fotoğrafçılığı sitelerinin başında yer almaktadır. Shutterstock’ a ek olarak istockphoto, Depositphotos, Dreamstime, ve Stockexpert yaygın olarak kullanılan diğer stok fotoğrafçılığı siteleridir. Bu tip sitelerden kazanç sağlayabilmek için öncelikle üye olmak gereklidir.

Shutterstock için öncelikle en iyi 10 fotoğraf yüklenerek onay alınması beklenir. Bu süreç 7 ile 10 gün arasında değişmektedir. Onayla birlikte Shutterstock’a kabul edilmiş sayılırsınız. Böylece istenilen kadar fotoğraf yüklenebilir.

Stok Fotoğrafçılığı Kaç Para Kazandırır?
Stok Fotoğrafçılığı Kaç Para Kazandırır?

Stok Fotoğrafçılığı Kaç Para Kazandırır?

Fotoğrafı yükleyip anında para kazanıyorum demek maalesef oldukça yanlış yaklaşım. Shutterstock üzerinden kazanç dağılımını açıklamak gerekirse, ilk 500$’lık kazanca kadar her fotoğraf için fotoğrafçı 25 sent kazanır. Daha sonra toplam kazanç 500$ ile 3.000$ aralığında fotoğraf başına 33 sent, 3.000$ ile 10.000$ aralığında fotoğraf başına 36 cent ödenir. 10.000$’ ve üzeri kazançlardan sonra fotoğraf başına kazanç 38 cent olarak revize edilir.

Kısacası ilk aşama 1 ayda 100 fotoğrafın satılacağını ön görürsek toplam kazanç (güncel kur dikkate alındığında) 167,5TL olacaktır. Kazancınız arttıkça aylık gelirinizde yukarıdaki miktarlarda artmış olacaktır.

Ayrıca, Shutterstock üzerinden yönlendirme kazancı da sağlanabilir. Siteye yönlendirilen kullanıcı kayıt olduktan sonra iki sene boyunca her görsel indirildiğinde kazanç sağlanır. Bu kazanç indirme sayısı çarpı 4 sent olarak hesaplanır.

Depositphotos sitesi için alınacak olan komisyon farklı nedenlere bağlıdır: dosyanın tipi, çözünürlüğü ve dosyanın nasıl satın alındığı. Tüm etkenlere göre alınacak olan komisyon farklılık göstermektedir. Kazancınız en az 50$’a ulaştığında hesaptaki para çekilebilir. Kazancın 14 gün içerisinde hesaba aktarılır.

Yukarıda da belirtildiği gibi stok fotoğrafçılığından geçimini sağlayabilecek kadar para kazanabilmek için bu işi sadece hobi olarak görmek yeterli olmayacaktır. Profesyonel yaklaşımlarla oldukça fazla kazanç elde etmenin mümkün olduğu unutulmamalıdır.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bu makale hakkında ne düşünüyorsun? Şimdi Paylaş.x