Girişimci Ve En Karlı YENİ İş Fikirleri

25 ÇEŞİT: Yurtdışında Olup Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri Nelerdir? En Çok Kazandıran Girişimler Hangileridir?

Türkiye’de olmayan yapılmamış iş fikirleri ile ilgili makalemde bir çok farklı konuya deyindim. Türkiye’de eksik olan sektörler nelerdir? yurtdışında olup türkiye’de olmayan girişimler (ürünler) hangileridir? Yurt dışında para kazandıran işler neler?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte iş dünyası hızlı bir gelişim göstererek çok sayıda iş fikrinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yurt dışında herhangi bir ülkede var olan fakat Türkiye’de olmayan işler ve girişimler bulunmaktadır. Burada size yurt dışında satılan Türkiye’de olmayan ürünler ve yurtdışında olup türkiye’de olmayan girişimler hakkında bir çok başlık hakkında bilgiler aktardım.

Globalleşen dünya üzerinde türkiye’de eksik olan sektörler bulunmaktadır. Farklı iş fikirleri; farkı toplumlara ait kültürlerin, Pazar piyasasının ve tüketici alışkanlıkların farklılık göstermesiyle oluşmuştur. Fakat dünyada hızla meydana gelen globalleşme ile bu işler her ülkede yapılmaya başlanmıştır.

Bir girişimci olmanın yolu insanların yaptıkları işleri önceden yapmaktır. Bu yazımızda yabancı ülkelerde olan ve Türkiye’de var olmayan ya da yaygın olmayan iş fikirlerini sizlere sunacağız. Yazımızda yer alan iş fikirlerini okuyarak değerlendirebilirsiniz. O zaman hep birlikte türkiye’de olmayan işler hakkında bilgilere geçelim.

Türkiye'de Olmayan Zekice İş Fikirleri
Türkiye’de Olmayan Zekice İş Fikirleri

Türkiye’de Olmayan Zekice İş Fikirleri Nelerdir?

Türkiye olarak ülkemiz maalesef girişimciliğin gelişmiş olduğu ülkelerden biri değildir. Ülkemizde hem girişimciler hem de yatırımcılar daha önce denenmiş ve başarılı olmuş olan işlere, denenmemiş olan işlerden daha fazla yönelmektedirler.

Bu durumun en önemli nedeni elbette sermaye kaybı oluşmasından yana meydana gelen endişelerdir. Türkiye’de henüz yapılmayan fakat zekice olan bazı iş fikirleri bulunmaktadır. Hali hazırda başarılı bir işe sahip olan ve sermaye kaybından çok endişe etmeyen kişiler için önemli olabilecek iş fikirlerini sunuyoruz.

Türkiye’de olmayan zekice iş fikirleri; sanat terapi merkezi kurmak, aydınlatma tasarımcılığı yapmak, oyuncak tasarımcılığı yapmak, sağlıklı fast food işletmesi kurmak, nanoteknoloji ajansı kurmak şeklinde sıralanabilir.

Türkiye’de Denenmemiş İş Sektörleri
Türkiye’de Denenmemiş İş Sektörleri

Türkiye’de Denenmemiş İş Sektörleri Hangileridir?

Türkiye ve dünya üzerinde çok sayıda farklı sektörde iş fikirleri ortaya çıkmış ve denenmiştir. Henüz denenmeyen çok az iş fikri bulunmaktadır. Türkiye’de günümüzde denenebilecek bazı iş fikirleri yurt dışında daha önce denenmiştir.

Örnek verilecek olur ise doğal bebek ürünlerinin imal edilmesi, organik yetiştirilen tavuklar ve tavuk ürünleri gibi daha doğallığa yakın olan iş sektörleri fazlası ile önemli bir hal almıştır. Özellikle Türkiye’de yaşanmış olan köyden kente göç oranının fazlalığı ile doğal olan ürünlere ihtiyaç çok artmış durumdadır.

Hali hazırda yurt dışında doğal olan ürünlerin yetiştiriciliği ve imalatı yapılan bir iştir. Türkiye’de denenmemiş iş dalları ve iş fikirleri artık günümüzde az olmasına rağmen hala bulunmaktadır. Bu işler şunlardır;

 1. Parti Otobüsü Fikri
 2. Hırdavat Kiralama Fikri
 3. Taco Üretimi ve Satışı Yapma Fikri
 4. Tek Kullanımlık Şarj Ürünleri Satma Fikri
 5. Sos Dükkanı Açma Fikri
 6. Kapsül Hostel Açma Fikri
 7. Seyahat Planlama Hizmeti Verme
 8. Hayvan Kiralama Hizmeti Verme
 9. Çamaşır Hizmetleri Verme
 10. Çeyrek Pizza Dükkanı Açma Fikri
 11. Erkek Bakım Salon Açma Fikri
 12. Diyet Market Açma Fikri
 13. İleri Tarihli Mektup Girişim Hizmeti Verme
 14. Dijital Miras Girişimi Hizmeti Verme
 15. Plastik Yemek Üretimi ve Satışı Yapma
 16. Ağaç Ev İmalatını Yapıp Satma
 17. Kickstarter İş Fikirleri
 18. Akıllı Robot Üretimi Yapıp Satma
 19. Sürücüsüz Otomobilleri Geliştirme
 20. Drone Kiralama Hizmeti Verme
 21. Santa Mail Hizmeti Verme
 22. Alchemy Goods Hizmeti Verme
 23. Something Store Dükkanı Açma

1) Parti Otobüsü Fikri

Organizasyon yeteneği olan, hızlı karar alabilen, müşteri hizmetlerinde geçmişi olan, insanlar ile çalışma fikrinden keyif alan kişiler için parti otobüsü kurmak iyi bir iş fikri olabilir. Yurt dışında parti otobüsleri yaygın bir iştir. Kolay planlanan, farklı ve eşsiz deneyim yaşamak için etkinlikler düzenlemek isteyen insanlar için tercih edilebilir.

2) Hırdavat Kiralama Fikri

Evde yapılacak olan ufak bir tamirat işi ile ilgili usta çağırmak günümüzde çok maliyetli olmaktadır. Amerika ve Avrupa’da ahşap kesme makinesi, kaynak makinesi, matkap gibi birçok ürün kiralanmaktadır. Bu sayede kullanacak olan kişiler uygun fiyatla hırdavat kiralama yaparak tamir işlerini gerçekleştirmektedir. Kiralamanın yanında satış yaparak da kazanç arttırılmaktadır.

3) Taco Üretimi ve Satışı Yapma Fikri

Taco üretimi ve satışı Türkiye’de var olmayan iş fikirlerinden biridir. Meksika’da ortaya çıkan bu lezzet başta İspanya olmak üzere Avrupa ve diğer ülkelere de yayılmıştır. Türkiye’de denenmiş olan fakat sadece yan ürün olarak sunulan bu iş fikrini yalnızca ana ürün olarak yapmak ile iyi kazanç sağlanabilir.

4) Tek Kullanımlık Şarj Ürünleri Satma Fikri

Tek kullanımlık şarj ürünleri gece kulübünde, plajda, kamp alanında veya farklı yerlerde acil olarak telefonların şarj edilmesi gereken durumlarda ön plana çıkmaktadır. Çin’de üretilmiş olan bu ürünler yurtdışında kullanılmaktadır. Telefonu şarj etmek için vakit ayrılması gerekmektedir fakat bu ürünlerin satışını oldukça ucuza mal ederek yüksek kar oranı ile yapabilirsiniz.

5) Sos Dükkanı Açma Fikri

Soslar kötü yapılan bir yemeği bile oldukça lezzetli bir hale getirebilir. Sos dükkanı özellikle de Almanya’da yaygın olan bir iş fikridir. Türkiye’de sos kullanımı son on yıl içinde 3 kat artmış durumdadır. Türkiye gibi damak tadına düşkün olan insanların bulunduğu bir ülkede oldukça karlı olan bir iş fikri olmaktadır. İnternet üzerinden de satış yapmak mümkündür.

6) Kapsül Hostel Açma Fikri

Kapsül hostel fikri Çin, Ukrayna başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde oldukça yaygındır. Türkiye’de var olmayan bir iş koludur. Turistik açıdan da oldukça önemli olan kapsül hostel fikri hem yerel açıdan hem de turistler açısından ilgi çekici olacaktır. Özellikle turistik merkezlere açılacak olan kapsül hostel oldukça kar getiren yüksek kazançlı bir iş olabilir.

7) Seyahat Planlama Hizmeti Verme

Seyahat planlama hizmeti Türkiye’de var olmayan bir iş fikridir. Türkiye’de dünya üzerindeki en önemli turizm merkezlerinden biridir. Türkiye sınırları içinde hem yerel turistlere hem de yabancı turistlere seyahat danışmanlığı hizmeti vermek yüksek bir iş potansiyeli içermektedir. İnsanlara ya da bazı gruplara uygun olarak özelleştirilmiş seyahat planlamak yurt dışında yüksek kazançlı olan işlerden biridir. Türkiye’de de başarılı olunacak bir alandır.

8) Hayvan Kiralama Hizmeti Verme

Dünya üzerinde belirli dönemler için hayvan kiralama hizmeti verilmeye başlandı. Fakat Türkiye’de hayvan kiralama hizmeti gibi bir hizmet bulunmamaktadır. Bu hizmetin amacı örnek verilecek olur ise; yazlık evinde bir aile doğal süt içmek istiyor. Birkaç aylığına bu hizmeti sunan firmalardan inek kiralıyor. Yazlıktan ayrılırken de aynı şekilde ineği iade ediyor.

9) Çamaşır Hizmetleri Verme

Yine dünya genelinde çok aktif bir şekilde kullanılan bir iş fikri olarak çamaşır hizmetleri ön plana çıkıyor. Türkiye’de bulunmayan bir hizmet olan çamaşır hizmeti, ülkemizde de artan 1+0 ya da 1+1 evde yaşam ile bu hizmet ön plana çıkıyor. Para ile çalışan otomat gibi çamaşır makineleri ile bu hizmet kolaylıkla sunulabilmektedir.

10) Çeyrek Pizza Dükkanı Açma Fikri

Çeyrek pizza dükkanı yurt dışında çok yaygın olan dükkanlardır. Türkiye’de dilim pizza şeklinde uyarlanmış fakat başarılı olmadan son bulmuştur. Çeyrek pizza yurt dışında dilim pizzalardan daha büyük olarak satılmakta ve karın doyurmaktadır. Bu nedenle bu dükkanların önünde kuyruklar oluşmaktadır. Orijinaline uygun olarak Türkiye’de yapılırsa yüksek kar elde etmek mümkündür.

11) Erkek Bakım Salon Açma Fikri

Cilt bakımı ve güzellik yalnızca kadınlara özgü bir hizmet sektörü değildir. Erkek bakım salonu içinde talepler her geçen gün artmaktadır. Yurt dışında birçok erkek bakım salonu hizmeti sunan yerler bulunmaktadır. Erkeklere özel saç bakımı, sakal bakımı, epilasyon gibi çok sayıda işlem yapılmaktadır. Bir uzman ile çalışarak böyle bir hizmet vermek iyi bir fikir olabilir.

12) Diyet Market Açma Fikri

Diyet market açma fikri önemli iş fikirlerinden biridir. Yalnızca diyet ürünlerinin satıldığı bir market ile spor yapan kişilere, sağlıklı beslenmek isteyen kişilere, diyet yapmak isteyen kişilere ve belirli hastalıkları sebebi ile özel tüketime ihtiyaç duyan kişilere yönelik ürünler satabilirsiniz. Türkiye’de oldukça karlı ve devamlılığı olacak olan bir iş türü olacaktır.

13) İleri Tarihli Mektup Girişim Hizmeti Verme

İleri tarihli mektup girişimi önemli bir girişimdir. Yılbaşlarında, doğum günlerinde ya da herhangi bir özel günde gönderilmesi önceden planlanan mesajlar şirket tarafından istenilen tarihte, istenilen kişiye gönderilmektedir. Aynı şekilde kişiler kendi ölümlerinden sonra da göndermek istedikleri mesajları şirket aracılığı ile gönderebilmektedirler. Türkiye’de denenmiş fakat reklamı iyi yapılmadığı için başarılı olamamış bir iştir.

14) Dijital Miras Girişimi Hizmeti Verme

Dijital miras girişimi denilince akıllarda net olmayan birkaç fikir oluşuyor. Genel olarak insanların öldüklerinde var olan sosyal medya hesaplarına ne olacağı merak edilir. İşte bu noktada oluşturulan dijital girişimler ile kişilerin ölümünün ardından sosyal medya hesaplarına ne olacağına karar vermeleri önceden sağlanarak, bu karar doğrultusunda işler yürütülür.

15) Plastik Yemek Üretimi ve Satışı Yapma

Özellikle Japonya’da çok sayıda restoranın vitrininde plastik yemekler görülebilir. Müşterilerin restoranı ziyaret etmelerinden önce yemeklerde nasıl bir servis şekli kullanıldığını önceden görmeleri sağlanır. Bu iş ile restoranlar için avantajlı olan ürünler satmış olunacaktır. Elbette plastik yemek üretimi için ciddi bir eğitim alınmalıdır, yapılması göründüğü kadar kolay olmayan bir iştir.

16) Ağaç Ev İmalatını Yapıp Satma

Ağaç ev imalatı ile ilgili daha önceden mutlaka bir fikre sahipsinizdir. Yurt dışında çok sayıda kişinin ağaç evde yaşama hayali bulunmaktadır. Aynı şekilde Türkiye’de de çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bahçe evi, çardak, ağaç ev gibi birçok konsept yaygın olarak istenmektedir. Türkiye’de ucuz üretim nedeni ile Avrupa’dan da müşteri almak mümkündür.

17) Kickstarter İş Fikri

Amerika ve Avrupa’da Kickstarter iş fikirleri sitesi bulunmaktadır. Girişimciler bu site üzerinde mevcut olan fikirlerine fon sağlayabilmek için bu siteyi kullanırlar. Sitede ilham verici çok sayıda fikir bulunmaktadır. Sitede en fazla fon toplayan fikirleri Türkiye’de hayata geçirmek bu sayede mümkündür. Türkiye’de olmayan ürünleri de uygun maliyetlerle bulmak mümkündür.

18) Akıllı Robot Üretimi Yapıp Satma

Akıllı robot üretimi her geçen yıl ön plana çıkmaktadır. Evlerimizde son dönemlerde popüler olmuş ve yaygın olarak kullanılmaya başlanmış olan robot süpürgeler gibi, günlük hayatta işe yarayacak robot ürünler üretmek ve bu ürünleri satmak karlı bir iş fikri olmaktadır. Oldukça basit ürünler bile akıllı bir robot ismi taşıdığından rağbet görmektedir.

19) Sürücüsüz Otomobilleri Geliştirme

Sürücüsüz otomobil bir insanın müdahalesine gerek duymadan hareket edebilme, çevreyi algılayabilme özelliklerine sahip olan yeni nesil arabalardır. Yapay zeka ile yapılan bu arabaları geliştirme uzun süre araç kullanma, park yeri sorunu, trafik kazası gibi birçok sorunun önüne geçme hayalini sunmaktadır. Oldukça önemli bir iş fikridir ve Türkiye’de mutlaka ihtiyaç vardır.

20) Drone Kiralama Hizmeti Verme

Dronelar son yıllarda tüm dünya insanlarının hayatına girmiş olan güzel araçlardır. Dronelar ile birçok şey yapmak mümkündür. Drone kiralama hizmeti ile birlikte çok sayıda kişiye hizmet vermek mümkündür. Düğün fotoğrafları için, gezi yapıla alanlarda çekim yapabilmek için ve daha birçok küçük iş için kiralama hizmeti sunmak mümkün olmaktadır.

21) Santa Mail Hizmeti Verme

Santa mail yurt dışında çok fazla yaygın olan bir iş koludur. Yılbaşı günlerinde noel babadan alınan mailler insanları mutlu etmektedir. Önceden planlanan ve yılbaşı günü belirtilen mesajların, belirtilen kişilere gönderildiği bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde birçok insan mutlu olmakta ve çok sayıda insanda bu hizmetten yararlanmaktadır. Türkiye’de var olmayan bir iş koludur.

22) Alchemy Goods Hizmeti Verme

Alchemy goods yurt dışında yaygın olan ve geri dönüştürülmüş olan ürünlerle çok sağlam yeni ürünlerin elde edilmesi ve satışının yapılması anlamına gelir. Türkiye’de var olmayan bu iş fikri ile hem geri dönüşüme katkı yapabilir hem de çok sayıda birbirinden farklı, kullanışlı, temiz ve kaliteli ürünler üretip satabilirsiniz.

23) Something Store Dükkanı Açma

Something store dükkanları hediyelik ürünlerin satıldığı dükkanlardır. Bu dükkanlarda gizemli kutularda bulunur. Gizemli kutular belirli bir konsepte ait olan bir takım ürünlerin yerleştirildiği kutulardır. Kişiler hem kendilerine hem de sevdiklerine sürpriz hediyeler satın alabilmektedir. Türkiye’de yaygın olmayan bir iş koludur. İyi bir reklam ile karlı satışların yapılabileceği bir iştir.

Kendi İş Fikrinizi Nasıl Ortaya Çıkarırsınız?
Kendi İş Fikrinizi Nasıl Ortaya Çıkarırsınız?

Kendi İş Fikrinizi Nasıl Ortaya Çıkarırsınız?

Birçok kişi girişimci olmak ve kendi iş fikirlerini hayat geçirmek ister. Fakat bunun için yapılması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Kendi iş fikirlerim başlığı altında iş fikirlerinizi sürekli ve kolaylıkla not edebileceğiniz bir not defterini yanınızda bulundurun. Günlük hayatınızda gördüğünüz bazı problemleri de not edin. Bu problemlere karşı çözüm önerileri bilinçaltınızda devamlı olarak üretiliyor olacaktır.

Ön plana çıkan kafanızdaki fikirleri araştırın. Daha önce aynısını ya da benzerini deneyen kişilerin olup olmadığına bakın. Denenmiş fikirlerin neden başarılı olduğunu ya da neden başarılı olmadıklarını mutlaka öğrenin.

Öğrendiklerinizden ders çıkararak kendi iş fikrinizi hayata geçirirken yapacaklarınız ve yapmayacaklarınız hakkında bir fikir oluşturun. İş kuracağınız yerde Pazar arayışına çıkın. İş hakkında bilgi sahibi olun. Geniş vizyonlu olmaya özen gösterin ve başkalarına danışın.

Yukarıda anlatmış olduğumuz para kazanma yolları sizlerin kendi işinizi kurmakta bir fikir edinebilmeniz için sunulmuş yol haritalarıdır. Karlı iş fikirleri bu yazımızda sizin için sunulmuştur. Türkiye pazarında var olmayan ya da var olmuş fakat sürdürülememiş olan işleri deneyerek karlı iş yapmanız mümkündür.

Giyim mağazası açmak gibi birçok iş yapılabilir. Önemli olan hangi iş olursa olsun yapılacak iş hakkında bilgi sahibi olmaktır. İşi yapmak için gerekenler bilinmeli, ne kadar sermayeye ihtiyaç olduğu belirlenmelidir.

Hedef kitle seçilmeli ve bu hedef kitleye nasıl ulaşılacağı konusunda beyin fırtınası yapılmalıdır. Daha önce benzer işler yapmış olan kişilerden yardım alınmalıdır. Hangi sektöre girilecek ise o sektörün öncü isimlerinin deneyimlerinden faydalanılmalıdır.

Tüm bu aşamalar gerçekleştirildiğinde hangi iş olursa olsun başarıyı yakalamak daha kolay olacaktır. Risk almak, yatırım yapmak, cesaret etmek ve bilinçli adım atmak bir girişimcinin en önemli olan özellikleridir.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yüksek Gelir Potansiyelli İş Fikri