Dükkan - İşyeri Açma Fikirleri

8 BAŞLIK: Anaokulu Açma Maliyeti, Şartları Ve Kazancı Nasıl? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Günümüz şartlarında eğitime harcanan para bir çok şeye harcanmıyor. Onun için makalemde anaokulu açma konusu ile ilgili tüm detayları size altı (6) başlıkta aktaracağım. Anaokulu açma maliyeti gibi konulara da yer verip, anaokulu açma şartları gibi konuları da uzun başlıklarla size aktarıyorum. Şimdi anaokulu açmak para kazandırır mı sorusu ile başlayalım.

Her işe başlamadan önce mutlaka araştırma yapmak deneyimli bir yatırımcının yaptığı bir eylemdir. Bu yüzden çeşitli iş fikirleri araştırılırken deneyimli bir yatırımcı araştırma yapmadan işe girişmez. Yapılacak bir fizibilite araştırması her iş öncesi yapılmalıdır. Böylece yatırım yapmadan önce para kazanma yolları konusunda bir araştırma da mutlaka siz yapmalısınız. Anaokulu açma konusuna detaylı anlatacağız.

Tabi bütün iş fikirleri arasından anaokulu açma fikri seçildi ise anaokulu açma maliyeti de dikkatlice araştırılmalı ve gerekli her şey hesaba alınmalıdır. Olası fiyat artmaları da göz önünde bulundurularak maliyet hesabı yapmak en doğrusudur. Diğer bir taraftan da şartların yerine getirilip getirilemeyeceği de incelenmelidir. En son olarak amaç kazanç olduğu için kazancın nasıl olduğu incelenmelidir.

Anaokulu Açmak Para Kazandırır Mı?
Anaokulu Açmak Para Kazandırır Mı?

Anaokulu Açmak Para Kazandırır Mı?

Günümüzde yeni iş alanları arayanların sıklıkla sordukları sorulardan biri de anaokulu açmak para kazandırır mı sorusudur. Yatırımcılar paraları ile yapacakları işe başlamadan önce mutlaka her alanda bu soruyu kendilerine sormalıdırlar.

Çünkü günümüz şartlarında her yatırım eğer iyi bir kazanç sağlamıyor ise kısa sürede konulan sermaye heba olmaktadır. Zaten yatırımın amacı da konulan sermaye ile kazanca geçip sermayeyi daha da arttırmak ve bu arada çalışanlara iş alanı sağlamaktır.

Böylece yatırımcı sermayesi ve emeği ile para kazanırken, çalışanlar ve ailelerinin yanı sıra kendileri de yaşamlarını sürdürecek geliri elde etmiş olacaktır. Anaokulu açmak çalışan anne babaların talebidir ve kazandırmaması olanaksız bir alandır. Bu yüzden şiddetle önerilir.

Anaokulu Açma Yönetmeliği
Anaokulu Açma Yönetmeliği

Anaokulu Açma Yönetmeliği Nedir?

Anaokulları bazı mevzuata uyarak açılması gereken eğitim kurumlarıdır. Yönetmeliğin bir amacı vardır. Bu amaç şöyle özetlenebilir. Milli eğitimimizin bazı temel ilkeleri vardır. Her eğitim kurumu bu temel ilkelere uymak zorundadır. Ancak anaokulu sonrası gelecek olan temel eğitim aynı ilkeler doğrultusunda ise başarılı olacaktır.

Bu yüzden Milli eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve yayınlanmış bir anaokulu açma yönetmeliği mevcuttur. Bu yönetmeliğe uyma şartı mutlaktır. Yoksa açacağınız anaokulu temel ilkelere uymayan bir eğitim kurumu olarak sorunlar yaşayacaktır.

Bu tür sorunlar yaşamamak için mutlaka milli eğitim bakanlığı tarafından yayınlanmış olan anaokulu açma yönetmeliği mutlaka iyice incelenmelidir. Belki de bu yönetmelik şartlarını uygulamanın size zor gelmesi durumunda anaokulu açma fikri sizin için iyi bir iş fikri olmadığını da gösteriyor olabilir.

Sonradan sorun yaşamamak için hiç bir detay gözden kaçırılmamalı ve en ufak bir eksikliğin eğitim konusunda büyük sorunlara sebep olacağı düşünülmelidir.

Anaokulu Açma Şartları
Anaokulu Açma Şartları

Anaokulu Açma Şartları Nelerdir?

Her iş gibi anaokulu açma işine girişmeden önce anaokulu açma şartları konusunda da araştırma şarttır. Öncelikle açacağınız anaokulun kurucusunun yani sizin mutlaka Türk vatandaşı olmanız şarttır. Kurucunun Türk vatandaşı olmasının yanı sıra bir de ilkokul mezunu olmak şartı vardır.

Diğer bir önemli şart da kurucu olan kişinin bir yıldan fazla hüküm almamış olmasıdır. Devlere karşı işlenen suçlardan birini işlemiş olmak da anaokulu açma şartlarına uygun olmadığınız anlamına gelmektedir.

Bütün bunlara ek olarak yüz kızartıcı suçlardan birini işleyen insanların kurucu olması yasaktır. Anaokulu müdürü olacak kişinin de çocuk eğitimi ile ilgili bölümlerden birini bitirmesi olması ve iki yıl görev almış olması şartı vardır.

Anaokulu Açma Maliyeti
Anaokulu Açma Maliyeti

Anaokulu Açma Maliyeti Ne Kadardır?

İş kurma aşamasında olan kişilerin en önemli araştırma konularının başında anaokulu açma maliyeti olmaktadır. Anaokulu açma maliyetleri üzerinde etkili olan birkaç faktör vardır. Bunlardan biri de anaokulunu açacağınız yer yani anaokulunu açacağınız bölgedir.

Bölgeye bağlı olarak elbette maliyet artmaktadır. Buna karşılık anaokulunun açılacağı bölgeye göre de anaokulu yatırımından kazanacağınız miktar artacaktır. O yüzden anaokulu açma işi için yüklü bir sermaye gerekliliği göz önünde bulundurulması şarttır.

Elbette açacağınız anaokulunun büyüklüğü, bulunduğu bölgelerdeki diğer anaokullarına göre de yatırım miktarının değişeceği bir önemli noktadır. Bu miktar anaokulunuz için hedef kitle olarak seçtiğiniz insanlar ile de değişebilir. Tüm bunlar yatırım sırasında göz önünde bulundurulmalıdır.

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Belgeler
Anaokulu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İlk başta anaokulu açma için gerekli diploma ile başlamalıdır. Kurucunun ilkokul mezunu olması yeterlidir. Ama anaokulu sorumlu müdürü olmak için bazı diploma şartları aranmaktadır. Aynı zamanda bu diploma ile iki yıllık hizmet şartı da aranmaktadır.

Anaokulu sorumlu müdürü için istenilen diplomalar sıralanan okullardan birinden olmalıdır: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Psikoloji, Eğitimde Psikolojik Hizmetler, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Hizmet eğitimlerinden birini almış olmaları şarttır.

Eğer kurucu aynı zamanda anaokulun sorumlu müdürü olacak ise bu diplomalardan birine onun da sahip olması şartı aranmaktadır. Aksi taktirde bu eğitim kurumunun açma şartları yerine getirilmemiş olmaktadır.

Anaokulu Açmak İçin (KOSGEB) Devlet Desteği
Anaokulu Açmak İçin (KOSGEB) Devlet Desteği

Anaokulu Açmak İçin (KOSGEB) Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Birçok yatırımcının düşündüğü şeylerin başında anaokulu açmak İçin (kosgeb) devlet desteği almaktır. Devlet eğitim üzerine olan yatırımlarda destek olmaktadır. Bu devlet desteği alınacak çeşitli hibelerden farklı bir şeydir.

Yatırımın olduğu bölgeye göre teşvik miktarı da artmaktadır. Kısacası yüzde yüze kadar varan teşviklerden faydalanmak olasıdır. Devlet desteği için şöyle yapmalısınız. Önce bir işletme kurmalı ardından da fizibilite raporunu hazırlamalısınız.

Yatırım yapacağınız bölgeyi seçmiş olmanız gerekmektedir. Sonrasında gerekli tüm eşya ve eğitim ekipmanı için liste hazırlamalısınız. Yapılacak tadilat için gerekli olan masrafları da hesaplamalısınız. Anaokulu açmak için devlet teşviki alınmasına rağmen kullanılan bir hibe yoktur. Özel bir eğitim kurumu için hibe olanağı olmamaktadır.

Bütün yazılanları kısa özetlemek istersek para kazandıran işler arasında yeni bir anaokulu açmak iyi bir iş olarak göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Hatta bunu yapmak istiyorsanız mutlaka en ön sıraya almanız gereken işlerden biri olmalıdır.

Evet, bu iş yatırım istemektedir ve yatırım miktarı da az değildir. Hibe olanakları bulunmamasına rağmen devlet teşvikleri vardır ve bu teşvikleri değerlendirmek en iyi olanaktır. Eğer olanaklar iyi bir şekilde kullanılırsa bu Karlı iş fikirleri arasında mutlaka değerlendirilmeye alınmalıdır. Sadece kurallara iyi uyulması şartı ile başarmamak olası değildir.

En önemli nokta burada kurucunun diploması değil, kurulacak anaokulunun sorumlu müdürü olarak görev alacak kişinin gerekli diplomalardan birine sahip olması ve konu ile ilgili alanda iki yıllık hizmetinin olmasıdır.

Anaokulu yatırımları günümüzde mutlaka Karlı iş fikirleri arasında en cazip geleceği olan iştir. Çalışan anne babaların artması ve çekirdek aile içinde yaşama durumunun artması ile çocukların okul öncesi yaşlarda eğitimi için şart olmuştur. Her gün olan ihtiyaç katlanarak artacaktır.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bu makale hakkında ne düşünüyorsun? Şimdi Paylaş.x