Dükkan - İşyeri Açma Fikirleri

19+ Oto Lastikçi Dükkanı Açmak Karlı Mı? Maliyeti Ve Kazancı Kaç Paradır?

Günümüz dünyasında en çok iş fikirleri arasında kendi işinizin sahibi olmak en çok istenen bir olgudur. Bunlardan ilk akla gelen dükkan açıp kendi işletmenizi yönetmektir. Dükkan açma fikirleri çoğu insanın aklına gelen fikirler de olsa aslında en önemlisi hangi koşulda ve ne üzerine açacağınızı belirlemektir. Bu yazımızda biz oto lastikçi dükkanı açma üzerinde duracağız.

Oto lastikçi dükkanı açmak karlı mıdır değil midir sorusu için detaylı bir şekilde kendinizdeki kriterleri incelemeniz gerekmektedir. Bu işte önemli bir tecrübeniz varsa bu girişim iş deneyiminde size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Eğer tecrübeniz yok ise herhangi bir yerde çırak olarak işe girip işin piyasası hakkında küçük de olsa bir bilgi sahibi olmak size yarar sağlayacaktır.

Kendinizdeki artı ve eksi yönleri irdelemenin yanında bu iş için uygun musunuz diye yeterli sorgulama gereklidir. Her ne kadar kendi dükkanınızı yönetme fikrine sahip olsanız da yeni rekabetçi iş dünyasında sıfırdan başlamak zor görünse de yeterli azimle adım adım başarıya gidebilirsiniz.

Oto Lastikçilerin Kazancı Kaç Liradır?
Oto Lastikçilerin Kazancı Kaç Liradır?

Oto Lastikçilerin Kazancı Kaç Liradır?

Her iş olduğu gibi bu işin de ne kadar kazandırdığı insanlar için büyük bir merak konusudur. Diğer işlerde de olduğu gibi özellikle bu tarz kendi işinizi yaptığınız piyasada müşterilerle olan ilişkiniz çok önemlidir. Müşteriye gereken önemi ve hizmeti verdiğiniz takdirde herhangi bir sorunda size gelen sağlam müşterileriniz olacaktır.

Oto lastikçi açmanın kazancına gelecek olursak çalışanlara ve maliyetlere giden masrafı çıkardığımızda ortalama bir oto lastikçi dükkanı 10-15 bin TL arasında ciro yapmaktadır. Kalitenizi ve müşteriye olan sadakatinizi arttırdığınızda bu rakam daha da artmaktadır. Doğru strateji ve iyi iş bilmek kazanç konusunda büyük önem taşıyan unsurlardır. Kalitenizi adım adım yükselterek kazancınızı da arttırabilirsiniz.

Oto Lastikçi Dükkanı Açmak Mantıklı Mı?
Oto Lastikçi Dükkanı Açmak Mantıklı Mı?

Oto Lastikçi Dükkanı Açmak Mantıklı Mı?

Oto lastikçi açmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Önce yeterli istek ve arzuda olmalısınız. Tecrübenin yanında da sermayeniz de olmalıdır. İster istemez dükkanınızı açtığınızdaki giderler fazla olacağından belli bir birikiminiz olması sizin için avantaj olacaktır.

Bunun yanında yanınızda çalıştıracağınız çırak ve kalfalar da belli bir maaşa tabii tutulacağından ötürü bu hesaplamayı iyi planlayıp yanınızda kaç kişi çalıştıracağınızı önceden planlayıp hesap yapmalısınız.

Oto lastikçi dükkanı açmak karlı mı sorusuna gelirsek de eğer yeterli birikim ve donanımı hem iş alanında hem de müşteriye o hizmeti verdikten sonra kara geçmeye başlarsınız. İşinizi iyi yaptığınız takdirde markalaşmaya bile gidebilirsiniz. Her iş gibi bu işin de özveriyle yapıldığı takdirde gayet kar bırakan bir iş alanıdır.

Oto Lastik Bayiliği Veren Firmalar
Oto Lastik Bayiliği Veren Firmalar

Oto Lastik Bayiliği Veren Firmalar Nelerdir?

Oto lastik bayiliği veren firmalar bulunuyor. Bunlardan en öne çıkan firmalardan bir tanesi Lassa’dır. LASSA firması Sabancı Holding’e ait bir firmadır ve günümüzde kök salmış bir firmadır. Lassa’dan bayilik alabilmek için ortalama 400.000 TL yatırımınız bulunmalıdır. Bir başka önemli firma ise MICHELIN firmasıdır. MICHELIN firması Fransız kökenli bir firma olmakla beraber dünya üzerinde lastik satışında oldukça popüler bir firmadır.

Bu firma da LASSA firması gibi en az 400.000 TL yatırım istemektedir. Bir diğer firma ise PETLAS firmasıdır. Türkiye üzerinde yüzlerce şubesi bulunan bu firma da yatırımınızın en az 300.000 TL olmasını istemektedir. Eğer Amerikan firması tercih etmek istiyorsanız da GOODYEAR firmasına göz atabilirsiniz. Türkiye’de de üretim yapmakta olan bir firmadır.

Oto Lastikçi Dükkanı Açma Maliyeti
Oto Lastikçi Dükkanı Açma Maliyeti

Oto Lastikçi Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Oto lastikçi dükkanı açma maliyeti aslında dükkanınızı açacağınız yere göre değişiklik göstermektedir. Araçla ilgili malzemeler ve araçlar büyük yer kaplayacağından dolayı tutacağınız dükkanın büyük olması sizin için bir avantaj olacaktır.

Fakat tutacağınız yerin metre karesinin büyümesi kira fiyatını da arttıracaktır. Bütçenize göre en uygun yeri araştırmak önemli de olsa piyasalaşmış ve ismi duyulmuş yerlerde dükkanınızı açmak hem rekabet ortamı açısından hem de müşteri memnuniyetiniz açısından size olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

2018-2019 senelerine bakarsak 50.000 TL gibi bir sermaye yeterli olmaktaydı. Şu an ise her geçen gün yenilenen piyasaya ve iş dünyasında göz atacak olursak en az 100.000 TL’yi gözden çıkarmalısınız.

Oto Lastikçi Açmak İçin Gerekli Belgeler
Oto Lastikçi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Oto Lastikçi Açmak İçin Gerekli Belgeler Hangileridir?

Oto lastikçi dükkanı açmak için ihtiyacınız sadece sermaye ve tecrübe değildir. Bunun yanında bazı gerekli evraklara ihtiyacınız vardır. Oto lastikçi dükkanı açmak için gerekli evraklar:

 1. Adil Sicil Kaydı Belgesi,
 2. Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge,
 3. İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (fotokopi)
 4. Ustalık Belgesi (Ön Düzen Ayarcılığı ve Lastikcilik)
 5. Vergi Levhası,
 6. Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi,
 7. Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise),
 8. İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır),
 9. İtfaiye Uygunluk Raporu,
 10. ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi (işyerinde tuvalet var ise),
 11. Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası) (işyeri 60 m² ve üzerinde ise),
 12. 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir).
Oto Lastik Tamir Dükkanı Açmak İçin Gerekenler
Oto Lastik Tamir Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Oto Lastik Tamir Dükkanı Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Oto lastikçi dükkanı açmak için gerekli evrakları tamamladıktan sonra bunun için gerekli kriterlere de uygun olduğunuzu göstermeniz gerekir. Oto lastikçi dükkanı açmak için gerekenler konusunda bazı alt başlık detaylar da bulunmaktadır. Örneğin, tapuda adı geçen iş sahibinin veya sahiplerinin vefat etmesi durumunda ‘veraset ilanı’ çıkartılmalıdır ve belgelerin arasına eklenmelidir.

Kira sözleşmesinde de veraset ilanındaki mirasçıların ve yeni mülk sahibi veya sahiplerinin imzası bulunmalıdır. Eğer apartman altında herhangi bir iş yeri açılma söz durumu olursa eğer olası herhangi bir durum adına muvafakatname alınmalıdır. Son olarak da iş için gerekli ekipmanlar, yedekleriyle birlikte her zaman hazır halde bulundurulmalıdır. Böylelikle işletmeniz için yeterliliğe erişmiş olursunuz.

Sonuç olarak bakıldığında, iyi düşünülüp profesyonel şekilde başlanılması gerekilen bir iştir. Para kazanmanın yollarını sürekli düşünüp araştırdığımız bu dönemde oto lastikçi dükkanı Karlı iş fikirleri arasında yer alsa da yeterli donanıma sahip olmak çok önemlidir.

Özetleyecek olursak önceliğimiz yeterli sermayeye ulaşmaktır. Daha sonrasında işimizi büyüteceğimiz ve yetkinlik kazanacağımız bir dükkan açmaktır. Yeterli evrakları ve gereklilikleri sağladıktan sonra gerisi tamamen sizin işe olan sadakatiniz ve özverinizden geçer.

Herhangi bir iş gibi oto lastikçi dükkanı açmak da yadsınamayacak derecede titizlikle yapılması gerekilen bir iştir. Müşteri memnuniyetini her daim öncelik olarak görmelisiniz.

Kaliteli malzemeden kaçmayıp hesaplarınızı incelikle yürütmelisiniz. Pes etmeden adım adım özveriyle yürütüldüğü takdirde oldukça kar getiren bir iş modelidir. Kar elde ettikçe de işe olan profesyonelliğinizi arttırıp kendi işletmenizi büyütme yolunda ilerleyebilirsiniz.

Bu işi yapan veya farklı alanlarda dükkanlar açan tanıdıklarınızla fikir alışverişleri yapmak size katkı sağlayacaktır. İş dünyasına girmeden önce bu işte önde giden kurumlarla fikir paylaşımları gelişiminize olanak sağlayacaktır.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yüksek Gelir Potansiyelli İş Fikri