Dükkan - İşyeri Açma Fikirleri

9 ADIMDA: Kargo Acentesi Açmak, Kargo Şirketi Kurmak Karlı Mı?

Kargo şirketi kurma yada kargo acentesi kurmak adımları nelerdir. Günümüzde tüm sektörlerde kargo faaliyetlerinin önemi çok fazla boyutlara gelmiştir. Bu kadar önemli bir konuma sahip olmasının nedeni ise; internetten yapılan ve çok sık hale gelen online alışverişler olmaktadır. Genelde her ürünün internet üzerinden online satışı yapılabilmektedir. bunun sonucunda da e-ticaret zamanla yaygınlaşmıştır. Tüm faktörlerde kargo faaliyetlerini tamamen artıran en önemli faktörlerden olmuştur.

Mevcut kargo firmalarına baktığımız zamanda tüm bu talepleri karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Hatta ülkemizde bulunan bazı ilçelerde hiçbir kargo şirketi bulunmamaktadır. Bu nokta da girişimciler kargo acentesi açmak için araştırmalara başlamıştır.

Bu durumda da dükkan açma fikirleri arasında en fazla ilgi odağı olan iş kargoculuk olmuştur. Birçok girişimci, ülkemizde faaliyet gösteren kargo şirketlerinin bayilik şartlarını merak etmekte ve kargo sektörünün getirisi konusunda araştırmalar yapmaktadır. Girişimciler bu durumda sermaye ortaya koyarak, kargo şirketi kurmak istemektedirler.

Kargo Şubesi Açmak Karlı Mı?
Kargo Şubesi Açmak Karlı Mı?

Kargo Şubesi Açmak Karlı Mı?

Girişimciler için en karlı işleri yapmak ve bol para kazanmak son derece önemlidir. Bu durumda kargo acentesi açmak karlı mı diye düşünecek olursak, en çok kar getiren yatırımlar arasında kargo şubesi açmak bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan çok fazla kargo şubesi, aylık olarak 100.000 TL üzerinde gelir elde etmektedir.

Kargo şubesi açarken elde edeceğiniz gelir birçok farklı faktörlere bağlı olarak değişkenlikler göstermektedir. Genel olarak baktığımızda ortalama olarak kargoya gelen ve müşteriye ulaştırılan kargolardan ; sizden gönderim sağlanan kargolardan kar marjı sağlanmaktadır.

Tüm gönderimlerde kar marjına ayrıca teslimatların da kar marjına sahip olan firma ortalama olarak çok fazla kazanç sağlamaktadır. Bulunduğunuz bölgede 5 ayrı kargo şirketi var ise ve kargo şirketinizin müşteri sayı 500 ise 200 adet kargo gönderimi yapıldıysa, bir şubede oluşan günlük kar marjı oranı 2.000 TL civarında olmaktadır.

Kargo Şubesi Açmak İstiyorum
Kargo Şubesi Açmak İstiyorum

Kargo Şubesi Açmak İstiyorum Nereden Başlamalıyım?

Girişimci olarak para kazanmak için kargo şubesi açma istiyorum diyorsanız, öncelikle tüm detaylı araştırmaları yapmalısınız. Kazanç oranı oldukça yüksek olan kargo bayiliği açmak amacındaysanız size kargo bayiliği verebilecek firmalar ile iletişime geçmelisiniz.

Kargo bayiliği alacağınız zaman öncelikle bulunduğunuz çevrede sağlanan kargo hizmetlerinin teslimat süreçleri ile ilgili araştırma yapmalısınız. Teslimat ile ilgili bir aksaklık söz konusu ise bölgede kargo hizmetleri seviyesinin çok düşük olduğu gözlemlenir ve buna istinaden gereksinimlere göre adım atılmaktadır.

Franchise Kargo Şartları Ve Fiyatı
Franchise Kargo Şartları Ve Fiyatı

Franchise Kargo Şartları Ve Fiyatı Ne Kadardır?

Kargo şubesi açmaya karar verdiniz ve bir kargo şirketinden bayilik almak istiyorsunuz. Bu noktada da kargo franchise bedelleri girişimci için dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bu bedeller her kargo şirketinde değişim göstermektedir.

Bu iş için en başta orta derecede sermayeye sahip olmanız gerekmektedir. Sonrasında en az 300.000 TL bir franchise bedelleri ile kargo şirketlerinden bayilik alabilirsiniz. Tüm bunların dışında taşımacılık veya dağıtım için de 10 aracın bulunduğu bir filonuzun olması gerekmektedir. Hem filonuz için hem de tüm kargo faaliyetlerinin yürütülmesi için gerekli olan personelin de mutlaka hazır olması gerekmektedir.

Kargo firmaları içinden bir seçim yaptığınızda ayrıca; bu firmadan da bayilik almak için gerekli şartları sağlandığınızda, firmaya başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz kabul edildiği zaman da 2 hafta gibi bir sürede kurulum sağlanır. Tüm bu işlemlerin sonunda da personel eğitimi ile tüm işleyişe alışmanız ve gelişim göstermeniz gereken bir süreç gerekmektedir. Bu süreçte de bayilik almış olduğunuz firma sizi her anlamda desteklemek zorundadır.

Sıfırdan Kargo Şirketi Nasıl Kurulur?
Sıfırdan Kargo Şirketi Nasıl Kurulur?

Sıfırdan Kargo Şirketi Nasıl Kurulur?

Kargoculuk sektörünün gelecekte çok kazanç sağlayacağı ve gelecekte en değerli sektörlerden birisi olacağı fikri sıfırdan kargo şirketi nasıl kurulur sorusunu akla getirmektedir. Bu durumda kişiler daha fazla sermaye koyarak kendi şirketlerini kurmaktadırlar. Bu noktada da en az 200-300 Milyon TL sermaye ortaya koymaları gerekecektir.

Sıfırdan kargo şirketi kurmuş olanlar; diğer firmaların yaşamış olduğu sorunları veya daha fazlasını yaşayacağından sıfırdan kargo firması çok riskli bir iş olmaktadır. Yine de bu konuda büyük yatırım yapmak isteyen girişimciler tabi ki bu yolu da deneyebilirler. Kargo sektörünü yakından takip edenler, tüm olası risklere karşı önlem alabilirler.

Kargo Şirketi Kurma Maliyeti
Kargo Şirketi Kurma Maliyeti

Kargo Şirketi Kurma Maliyeti Ne Kadar?

Kargo şirketi açmaya karar verdikten sonra; kargo şirketi kurma maliyeti konusunda araştırmalara başlayabilirsiniz. Sıfırdan mı Yoksa bayilik alarak mı yapacağınız konusun da sermayeniz sizi yönlendirecektir. Ülkemizde tanınan kargo şirketine bayilik başvurusu yapmalısınız. Bayilik için de kargo şirketleri franchise bedeli almaktadır. Bu bedeller her kargo şirketine göre değişkenlik göstermektedir.

Genel olarak, bir kargo şubesi açma maliyeti, 300.000 TL – 1.000.000 TL arasında değişmektedir. Bu maliyetin içinde; demirbaşlar, personel masrafları, kargo araçları, dekor masrafları franchise ücreti, de bulunmaktadır. Şartlar arasında olan en az 10 araçlık bir filoya sahip olmak için en az 800.000 TL araç maliyetiniz oluşacaktır.

Kargo Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar
Kargo Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Kargo Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kargo şirketi kurmak için atılımda bulunan girişimciden bazı evraklar talep edilecektir. Bu durumda kargo şirketi kurmak için gerekli evraklar şunlardır;

 1. İşyeri Krokisi,
 2. Vergi Levhası,
 3. İmza Sirküleri,
 4. 2 adet fotoğraf,
 5. Kira Sözleşmesi,
 6. Muvafakatname,
 7. İkametgâh Belgesi,
 8. Ticaret Sicil Gazetesi,
 9. Oda Faaliyet Belgesi,
 10. Güvenlik Kameraları,
 11. Adli Sicil Kaydı Belgesi,
 12. Oda Sicil Tasdiknamesi,
 13. İtfaiye Uygunluk Raporu,
 14. Kayıt Sistemi bulunmalıdır,
 15. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
 16. İşletici Kimlik Bildirme Belgesi,
 17. Ulaştırma Bakanlığı Yetki Belgesi,
 18. Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi,
 19. SGK ‘ya kayıtlı olunduğuna dair bir belge,

Girişimciler için ellerindeki sermayeyi en iyi şekilde değerlendirmek son derece önemlidir. E-ticaretin çok fazla gelişme göstermesi ile birlikte kargo firması açma isteğinde olan girişimcilerin sayısında da artış olmuştur.

Bu durumda da bir girişimci için para kazanma yolları arasında olan kargo şirketi kurma işi son derece kazançlı ve getirisi çok fazla olan işler arasındadır. Girişimci bu nokta da Karlı iş fikirleri kapsamında yer alan kargo şirketi açma işine başvurmaktadır.

Kargo şubesi bayiliği işine başlayan girişimci için bu iş büyük bir avantaj olmaktadır. Bu durumda hazır olan kurulmuş bir düzenin parçası haline geliyorsunuz.

Girişimci olarak ülkemizde faaliyet gösteren ve de şubeleşmiş olan kargo şirketlerinden birinden bayilik alarak; bu kargo şirketinin marka gücünden de yaralanmış oluyorsunuz. Bu sebeple; bakir bölge çevrelerinde şubeleşememiş olan kargo şirketlerine başvuru yaparak, bayilik alabilir ve daha başarılı ve kazançlı bir işe sahip olabilirsiniz.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bu makale hakkında ne düşünüyorsun? Şimdi Paylaş.x