Dükkan - İşyeri Açma Fikirleri

9 BAŞLIK İLE: Cafe Açma Maliyeti, Kosgeb Desteği Ve Kazancı Kaç Paradır?

Cafeler günümüzde insanların sosyalleşmek, güzel vakit geçirmek için kullandıkları en yaygın mekanlardandır. Cafe açma konusu ile ilgili tam dokuz (9) başlık ve dört (4) video ile tüm detayları anlatıyorum. Ayrıca makale içerisinde en çok merak edebileceğiniz; sıfırdan bir cafe açma maliyeti hakkında net rakamlar aktararak, cafe açmak için gerekli belgeler nelerdir cevaplarını verip detaylı bilgi almanızı sağlıyorum.

Cafelerin çok sayıda insan tarafından tercih edilmesi cafeleri iyi fikirleri arasına koymaktadır. Gittikçe daha çok girişimci cafe açmakta ve bu alana yenilikler getirmektedir. Cafe işletmeciliği para kazanma yolları olarak görülmekte ve insanlar bu alanı daha çok merak etmeye başlamaktadır. Cafe işletmeciliği girişimcilik konusunda cesareti olanlar için uygun seçeneklerden biridir.

Cafe açmak ve işletmek farklı meslek grubundaki insanlar için de tercih edilen bir alandır. Farklı işleri olan insanlar cafe açmakta ve buradan sağladıkları gelir kendi işlerinin gelirinden daha fazla olabilmektedir. Bu durum farklı kazanç kapıları arayan ve ek gelir sağlamak isteyenler için oldukça elverişlidir.

Cafe İşletmecisi Ne Yapar?
Cafe İşletmecisi Ne Yapar?

Cafe İşletmecisi Ne Yapar?

Cafeler insanların hayatında giderek daha çok yer kaplamaktadır. Bu durum cafe işletmecisi pozisyonunu daha önemli hale getirmektedir. Cafe işletmecisi cafeyi tek başına ya da bir ortakla beraber çalıştıran kişidir. Cafe işletmecisinin çok sayıda görevi vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 1. Cafenin güvenliği için gerekli olan önlemleri alır.
 2. Cafede çalışacak olan personelleri seçerek işe alır.
 3. Cafenin iç ve dış mekan düzenlemeleri ile ilgili kararları verir.
 4. Cafede gerekli olan araç gereçleri ve malzemeleri temin eder.
 5. Personellerin özlük haklarının ve sigortalarının takibini yapar ve gerekenleri yerine getirir.
 6. Personelin müşterilere olan davranışlarını kontrol eder, gerekirse personellerin bu konuda eğitim almasını sağlar.

Cafe işletmenin çok sayıda avantajı vardır. İnsanlara rahat edecekleri, eğlenecekleri alanlar ve hizmetler sunmak bu işi yapanlara da zevk vermekte ve onları eğlendirmektedir.

Sıfırdan cafe açmak günümüzde daha kolay olmaktadır. KOSGEB gibi kuruluşlar sayesinde insanlar hayallerini hayata geçirebilmektedir. Bunun için iyi hazırlanmış bir sunum ile belli miktarda sermaye yeterli olmaktadır.

Cafe Açmak Karlı Bir İş Mi?
Cafe Açmak Karlı Bir İş Mi?

Cafe Açmak Karlı Bir İş Mi?

Cafe açmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri bu işin karlı olup olmadığıdır. Birçok insan cafe açmak para kazandırır sorusunun cevabını merak etmektedir. Cafe açmak bazı uygun koşullar yerine getirildiğinde oldukça kar getiren bir iştir. Bu koşullar şöyle sıralanabilir:

 1. Cafe gider ve gelirlerinin iyi hesaplanması,
 2. Cafenin açılacağı çevrenin temiz ve güvenli olması,
 3. Personellerin güler yüzlü, işini iyi yapan kişiler olması,
 4. Cafenin reklamının özenle yapılması ve insanlara ulaştırılması,
 5. Cafe mekanının güzel ve ilgi çekici bir şekilde dekore edilmesi,
 6. Cafe konseptinin dikkatli bir şekilde tasarlanıp hayata geçirilmesi,
Konsept Cafe Tasarımı Nasıl Belirlenir?
Konsept Cafe Tasarımı Nasıl Belirlenir?

Konsept Cafe Tasarımı Nasıl Belirlenir?

Konsept hayal edilen bir düşüncenin hayata geçirilmesi için yapılan tasarımdır. Cafelerde insanları çeken en önemli özelliklerden biri de konseptlerdir. İnsanlar hayat tarzlarına, zevklerine uygun olan cafe konsepti tercih etmektedirler.

Cafelerde konsept belirlenmesi en önemli işlerdendir. Açılacak olan cafenin ruhunu ortaya koyan konseptidir. Gelecek olan müşteriler de bu konsept doğrultusunda olacaktır.

Konsept cafe belirlenirken çekilmek istenen hedef kitle belirlenmelidir. Bu hedef kitlenin özellikleri ve istekleri iyi analiz edilmelidir. Konsept belirlenirken cafeyi işletecek olan kişinin hayalleri, istekleri ve yaşam tarzı da oldukça belirleyici olmaktadır.  Cafe konseptinin belirlenmesindeki diğer önemli husus eldeki imkanlar, araç gereçler ile bulunulan çevrenin özellikleridir.

Cafe Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli?
Cafe Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli?

Cafe Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli?

Cafe açmak isteyenlerin en çok merak ettikleri bir diğer konu cafe açmak için kaç para gerekli sorusuna cevap bulmaktır. Cafe açmak sermaye gerektiren bir iştir ve belli bir birikimin olması bu işi kolaylaştırır.

Cafe açmak için gerekli olan sermaye miktarı açılacak olan cafenin niteliğine, konseptine bağlı olarak değişir. Ayrıca cafenin açılacağı çevre de sermaye miktarını değiştirir. Lüks semtlerde cafe açmanın maliyeti daha yüksekken, bu oran diğer orta sınıf ve düşük semtlerde düşmektedir.

İstenen ve hayal edilen cafeyi açmak için gereken sermaye minimum 100.000 Türk lirasından başlamaktadır. Bu sermaye miktarı ile ortalama ölçekte bir cafe açılabilmektedir.

Cafe Dekorasyon Maliyeti Ne Kadardır?
Cafe Dekorasyon Maliyeti Ne Kadardır?

Cafe Dekorasyon Maliyeti Ne Kadardır?

Cafe açıldıktan sonraki en temel iş cafenin dekore edilmesidir. Özenle seçilip dekore edilen cafeler daha çok müşteriyi kendine çekmektedir. Cafe dekorasyonları konseptten konsepte farklılık göstermektedir. Bu durum cafe dekorasyon maliyeti açısından da farklılık yaratmaktadır. Bazı konseptler yüksek maliyete neden olabilmektedir.

Cafe dekorasyon maliyeti 25.000 liradan başlayarak daha yüksek maliyetlere kadar ulaşabilmektedir. Seçilen konsept, alınan dekorasyon mobilyalarının kalitesi, fiyatları değiştirmektedir.

Cafe dekorasyon için profesyonel olarak yardım alınacağı gibi cafe açacak kişi kendisi de dekorasyonu yapabilir. Profesyonel yardım alındığı takdirde cafe dekorasyon maliyeti yükselmektedir. Cafe dekorasyon maliyetini etkileyen unsurlardan biri de cafenin kapladığı alanın büyüklüğüdür. Cafe alanı ne kadar büyükse dekorasyon maliyeti de o kadar yüksek olmaktadır.

Sıfırdan Cafe Açmak İçin Neler Yapılır?
Sıfırdan Cafe Açmak İçin Neler Yapılır?

Sıfırdan Cafe Açmak İçin Neler Yapılır?

Sıfırdan cafe açmak zor ve yorucu bir iştir. Ancak bunun yanında cafeyi açan kişinin hayallerini, isteklerini tamamıyla hayata geçirmek için iyi bir fırsattır. Bir sıfırdan cafe açmak için şunlar yapılmalıdır:

 1. Hedef kitlesini belirlemelidir,
 2. Cafeyi açacağı çevreyi iyi seçmelidir,
 3. Cafeyi açmadan önce belli bir birikimi olmalıdır,
 4. Cafenin konseptine uygun dekorasyon ürünleri seçmelidir,
 5. Cafe dekorasyonu için gerektiğinde profesyonel yardım almalıdır,
 6. Hedef kitlesine ve kendi hayallerine uygun konsepti oluşturmalıdır,
 7. Cafede çalıştıracağı personeli özenle ve dikkatli bir şekilde seçmelidir,
 8. Cafeyi açmak isteyen kişi öncelikle nasıl bir cafe açmak istediğini iyi belirlemelidir.
Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Cafe açmak için bazı belgeler gereklidir. Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde alınıp muhafaza edilmesi önemlidir. Bir cafe açmak için gerekli belgeler şunlardır:

 1. Adli sicil kaydı,
 2. Başvuru dilekçesi,
 3. İkametgah belgesi,
 4. İmza beyannamesi,
 5. İşe başlama tutanağı,
 6. Dükkan kiralandıysa kira sözleşmesi,
 7. Cafe açılacak dükkan satın alındıysa dükkanın tapusu,
 8. Muhtar veya noterden onaylı nüfus cüzdanı fotokopisi,

Bu belgelerle vergi dairesine gidilerek vergi levhası alınır. Daha sonra vergi levhası ile beraber belediyeye müracaat edilerek gerekli olan izinler alınır. Belediye izninden sonra esnaf kefalet odasına başvuru yapılarak gerekli olan işlemler de tamamlanır.

Cafe Açmak İçin KOSGEB Desteği
Cafe Açmak İçin KOSGEB Desteği

Cafe Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB küçük işletmelere destek vermek amacıyla kurulmuş bir devlet kurumudur. Orta ve küçük çaptaki işletmelere hibe ve faizsiz krediler ile destek veren bu kurumdan cafe açmak isteyenler de yararlanabilmektedir. Bir cafe açmak için KOSGEB desteği almak için yapılması gereken şeyler vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 1. Cafe açmak isteyen kişi KOSGEB’den randevu almalıdır.
 2. Kişi KOSGEB yetkililerine projesini etkili bir şekilde sunmalıdır.
 3. KOSGEB desteği alınabilmesi için kişinin elinde belli bir sermayesi olması gerekir. KOSGEB sıfırdan cafe açmak isteyenlere destek sunmamaktadır.

Uygun bulunan projeler KOSGEB tarafından hibe ve faizsiz kredi ile desteklenir. 50.000 liraya kadar hibe ve 100.000 liraya kadar faizsiz kredi desteği verilir.

Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler
Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler ve Fiyatları Nelerdir?

Küçük çapta bir cafe açmak için gerekli malzemeler;

 1. Tava,
 2. Mikser,
 3. Tencere,
 4. Blender,
 5. Dondurucu,
 6. Tost makinesi,
 7. Waffle makinesi
 8. Kahve ve çay makinesi,

gibi mutfak malzemelerdir. Masalar için gerekli malzemeler peçetelik, masa numaraları, menü, tuzluk, küllük gibi malzemelerdir. Tabela ve afiş gibi malzemeler de bir cafenin olmazsa olmazıdır.

Masa, sandalye, kasa, teşhir dolabı, içecek dolabı gerekli büyük demirbaşlardır. Yazar kasa, adisyon, Pos cihazı, fatura da gerekenler listesindedir. Cafe açmak için gerekli malzemelerin fiyatları değişiklik gösterse de ortalama 50.000 liralık bir sermaye yeterli olmaktadır. Seçilen ürünlerin kalitesi arttıkça fiyatlar da yükselmektedir.

Cafe açmak para kazandıran işler arasında olma özelliğini korumaktadır. Cafe açarken planlamanın iyi yapılması önemlidir. Hayallerini hayata geçirmek isteyenler için en karlı meslekler arasında olan cafe işletmeciliği hala popülerliğini korumaktadır.

Hayallerdeki Karlı iş fikirleri hayata geçirmeye olanak sağlayan cafeler insanların eğlenceli vakitler geçirdikleri mekanlardır. Bu mekanların özenle hazırlanıp dekore edilmesi hem müşterileri hem de işletmecileri mutlu etmektedir.

Cafe açılırken çevrenin iyi seçilmesi, yola çıkılacak personellerin güvenilir olması oldukça önemlidir. Bu süreçte cafenin iyi tanıtılması müşteri sayısını arttırmaktadır.

Cafe işletmecisi cafede kritik bir öneme sahiptir. Organize eden, düzenleyen, denetleyen cafe işletmecisidir. İyi bir cafe işletmecisi işletmenin devamlılığını sağlar. Personelleri doğru seçmek, yönetmek te cafe işletmecisinin başarısını doğrudan etkilemektedir. Bu unsurlar bir araya geldiğinde insanların mutlu olduğu bir mekan yaratılmış olur.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yüksek Gelir Potansiyelli İş Fikri