Dükkan - İşyeri Açma Fikirleri

Rehabilitasyon Merkezi Açma Karlı Mı, Maliyeti, Nasıl Açılır?

Rehabilitasyon merkezi açmak iyi bir kara olduğu gibi takdir edilecek bir davranıştır. İnsanların fiziki açıdan oluşan sağlık problemlerine çözüm bulan merkezlerdir. Kişiler bu merkezler sayesinde eski sağlıklarına kavuşabilirler. Sadece fiziksel olarak değil, zihinsel ya da bedensel engelli kişiler için de uygun tedaviler bulunabilmektedir. Bu yüzden Rehabilitasyon merkezlerinin önemi oldukça büyüktür.

İş yeri açma fikirleri arasında bulunan rehabilitasyon merkezi açma düşüncesi, diğer fikirlerin içerisinde en hassas olanı olabilir. Sonuçta sağlık ve bir insanın kaderini belirleyen bir oluşum içerisine girmek ciddi araştırmalar sonucunda alınacak kararların hassasiyet ile alınması gerekiyor. Burada elimizden geldiği kadar tüm netliği ile size anlatmaya çalıştık.

Rehabilitasyon Merkezi Nasıl Açılır?
Rehabilitasyon Merkezi Nasıl Açılır?

Rehabilitasyon Merkezi Nasıl Açılır?

Rehabilitasyon merkezi açmak için her iş alanında olduğu gibi bu alanda da nasıl açıldığına, maliyetinin ne kadar olduğuna ya da bir rehabilitasyon merkezi açmanın karlı olup olmadığına mutlaka bakılmaktadır. Peki, rehabilitasyon merkezi nasıl açılır? Bu tarz bir kurumu açmak isteyen kişilerin bilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar ile birlikte iş kurma sürecinin nasıl gerçekleşeceği aynı zaman da merkezi kurabilmek için nereden, hangi izinlerin alınacağı önem taşıyabilmektedir.

Bir rehabilitasyon merkezi açmak için ilk olarak belediyeden gerekli tüm belgeler için izin alınması gerekmektedir. Bu belgeler hal edildikten sonra en önemlisi merkezde çalışacak doktorlar ve personellerin alımının yapılması gerekmektedir. Peki, gerekli tüm belgeler alındıktan ve personel alımları yapıldıktan sonra ne yapılması gerekmektedir.

1) Merkez Nereye Açılacak

Rehabilitasyon merkezi açmaya karar verdiğinizde merkezi konumlar araştırmak zorunda değilsiniz. Diğer dükkanlara kıyasla merkezler şehir merkezlerine uzak yerlerde de açılabilir. Yine de çok uzakta olmaması gerekmektedir. Ulaşımın kolay olması önemli bir unsurdur. Kişilerin merkeze rahat ve kolay ulaşabileceği bir yer seçimi yapmanız gerekmektedir.

Rehabilitasyon Merkezi Gerekli Belgeler
Rehabilitasyon Merkezi Gerekli Belgeler

Rehabilitasyon Merkezi Gerekli Belgeler Nelerdir?

Her şeyden önce belediyeden gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. Merkezi açacağınız ilin ya da ilçenin belediyesine giderek bir rehabilitasyon merkezi açmak istediğinizi ve rehabilitasyon açmak için gerekli belgeler nedir araştırmalısınız. Aynı zaman da iyi bir araştırma yaparak bir merkez açmak için gerekli olan her bilgiyi bilmeniz en iyisi olacaktır.

1) Merkeze Alınacak Çalışanlar

Mutlaka gerekli belgelere sahip olan ve alanlarında uzman olan doktor seçimleri yapılmalıdır. Bu hem merkezinizi daha iyi bir hale getirecek hem de sonuçların daha iyi olmasını sağlayacaktır. Bu tarz doktorları özellikle fizik tedavi uzmanlarını bularak onlarla görüşme sağlamanız ve bir teklif vermeniz gerekmektedir. Merkezi açacağınız şehirde ya da diğer şehirlerde ki doktorlar ile görüşme sağlayarak tekliflerini değerlendirmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise doktor seçimlerinizi yapmış olacaksınız.

Açacağınız merkeze gelecek hastalar ile ilgilenecek kişileri siz seçeceksiniz. Bu yüzden seçilecek kişiler alanında uzman olmalıdır. Verilen hizmet özellikle bir rehabilitasyon merkezi için büyük önem taşımaktadır. Hatta merkezinize seçeceğiniz çalışanların ilgili bölümlerden mezun olmuş kişiler olması sizin için tamamen avantaj olacaktır.

2) Reklam Vermek

İşte sektörde en önemli hususlardan birisi ise reklam vermek olacaktır. En ufak bir işletme açılsa bile reklam için gerekirse büyük paralar harcanıyor ve şirketlerin adını duyurması sağlanıyor. Sizde açacağınız merkez için gerek anlaşmalı gerek sosyal mecralarda gerek ise tv reklamları ile destekleyerek merkezinizin adını duyurabilirsiniz. Aynı zaman da güzel bir açılış töreni ile de bu işlemleri halledebilirsiniz.

Özellikle reklam verme konuların da eksiksiz her işlemi yapmak sizin yararınıza olacaktır. Mesela iyi bir internet sitesi açmanız yapılacak en iyi reklamlardan birisi olacaktır. Çünkü günümüz de artık dijital medya üzerinden yapılan reklamlar en iyi reklamlardır.

Rehabilitasyon Merkezi Açmak Maliyetli
Rehabilitasyon Merkezi Açmak Maliyetli

Rehabilitasyon Merkezi Açmak Maliyetli Mi?

Evet. Maalesef bir rehabilitasyon merkezi açmak istiyorsanız bu sizin için biraz maliyetli olacaktır. Bu tarz açılan merkezlerin alanları da büyük olmaktadır. Alan büyüklüğü dışında alacağınız uzman ya da doktorların mevkileri iyi derece olacağı için masrafları da bir o kadar yüksek tutulacaktır. Bu yüzden bir merkez açmak diğer işlere göre daha maliyetli olduğu için kişiler merkezleri açabilmek için destek arayabilmektedir.

Rehabilitasyon Merkezi Açmak İçin Devlet Desteği Var Mı?

Rehabilitasyon merkezi açmak için KOSGEB desteğinden yararlanabilirsiniz. Belirli şartlar ve kurallar çerçevesinde devlet sizlere yardımcı olabilmektedir. Banka kredileri ya da teşvikleri bu yolda en çok tercih edilenler arasındadır. Kredileri sağlayabilmek için bankalar ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Eğer banka kredilerine başvuracaksanız iş planlarınızı tüm doğruluğu ile bankalara sunmanız gerekecektir. Çünkü bankalar iş planınıza göre sizlere kredi vermektedir. Bunun dışında kendinize sponsor bularak da bir çözüm elde etmiş olabilirsiniz.

Rehabilitasyon Merkezi Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Rehabilitasyon açma maliyeti, Açacağınız merkezi kiralamak ya da satın almak konuları hakkında net bir bilgi hiçbir zaman olmayacaktır. Çünkü yerine ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Bütün bunların yanı sıra merkezin içine harcayacağınız malzeme fiyatları 15 ile 40 bin TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Tabi bu da alacağınız ürünlerin kalitesi ya da markasına göre değişiklik gösterecektir.

Rehabilitasyon Merkezi Açmak Karlı Mı?

Sağlık sektörü diğer sektörlere göre en çok kazanç sağlayan sektörler arasında yer almaktadır. Ve bu her zaman devam edecektir. Özellikle de ülkemizde ki insan sayısının artışı ve dünya çapında zihinsel ve bedensel engelli sayısının da artışlarına bakıldığında bu sektörün önünün daha da açık olacağını göstermektedir.

Bu ise rehabilitasyon merkezi açmak karlı mı sorusuna güzel bir cevap olacaktır. Rehabilitasyon merkezi açmanın bir diğer avantajı çok fazla bilinmeyen ve araştırılmayan bir iş fikri olduğundan bu alanı seçilebilir hale getiriyor. Ülkemizde artan nüfus ile rehabilitasyon merkezlerine olan artışta devam edecektir.

Bu ise sektörün ileri de daha da çok talep görmesine sebep olacaktır. Bu yüzden bir rehabilitasyon merkezi açmak hangi açıdan bakılırsa bakılsın karlı bir yatırım olacaktır.

Rehabilitasyon Merkezi Açmak Ne Kadar Para Kazandırır?

Bir merkez açtıktan sonra en çok merak edilen konu ne kadar kazanacağınız olacaktır. Ama bu da her sektörde olduğu gibi ne yaptığınıza ve ne kadar emek verdiğinize bağlıdır. Mesela hangi şehirde açacağınız, etrafınız da ne kadar rakip olduğu, personel sayınız, işyeri büyüklüğü, reklam gücünüz gibi birçok faktör kazancınızı belirleyecektir. İşte bu hususlara dikkat edilir ve her şey istenildiği gibi yapılırsa rehabilitasyon merkezi kazancı çok iyi olacaktır.

Herkesi Düşünün

Açacağınız rehabilitasyon merkezinde ekonomik açıdan herkesi düşünerek hareket etmeniz gerekmektedir. Merkezi açmadan yapılacaklar listeniz arasına sigorta şirketlerini de eklemeniz gerekir. Sigorta şirketleri ile iş planınızı anlatan görüşmeler yapın.

Çoğu kişiler yeterli maddi durumları olmadığı için rehabilitasyon merkezlerini tercih edememektedir. Sigorta şirketleri ile anlaşmalar sağlanmalı ve şirketlerin merkeziniz de sağlayacağı imkanlar sayesinde ulaşılabilir hale getirilmelidir. Ve bu sayede merkeziniz daha çok talep görecektir.

Rehabilitasyon Merkezi Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bütün gereken her işlemi yaptığınıza emin olmanız gerekmektedir. Gerekli belgeler, alanında uzman doktor ve çalışanlar, reklamlar, sigortalar gibi birçok gerekli bütün işlemleri tamamladıktan sonra merkezinizi açabilirsiniz. Merkeziniz açılır hale geldiğinde gerekli bütün hastaneleri ve hastaları kabul etmeye hazır olduğunuzu ilgili her yere bilgilendirin. Bu sayede merkezinize talep oluşacaktır. rehabilitasyon merkezi açmak için gerekli şartlar eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir.

Sağlık sektörüne adım atmak her zaman ve her açıdan mantıklı olmuştur. Fakat yukarda belirtilenleri eksiksiz bir şekilde tamamlamak bazen sıkıntı olabilmektedir. Eğer iyi bir rehabilitasyon merkezi açmak istiyorsanız her şeyi eksiksiz ve kuralına uygun bir şekilde ilerletmeniz gerekecektir.

Kısacası gerekli sermayeyi bulmak ve bu iş için gereken her kuralı gerektiği gibi yerine getirirseniz bu fırsat sizin için kaçınılmaz olacaktır. Sağlık sektörünün hiçbir zaman bitmeyecek olması sizin için çok büyük bir avantaj olacaktır. Açacağınız rehabilitasyon merkezi sayesinde birçok ihtiyacı olan kişilere yardım etmek ve iyileştirilen insanları görmek sizi gururlandıracak ve mutlu edecektir.

Açacağınız merkezde insanlara bu işi severek yaptığınızı gösterin. Alacağınız personellere de bunu yansıtın ki merkeziniz verdiği hizmet sayesinde en iyi reklamını yapsın. Ve bu da sunduğunuz hizmetin karşılığını size versin. Para kazanma yolları ya da en karlı iş fikirleri için harekete geçmek sizin elinizde. Düşünün ve gerçekleştirin.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bu makale hakkında ne düşünüyorsun? Şimdi Paylaş.x