Dükkan - İşyeri Açma Fikirleri

Bijuteri Dükkanı Açma Aylık Kazancı, Maliyeti ve Malzemeleri Nelerdir?

Büyüyen iş sektöründe bujiteri dükkanı açma işi en karlı iş fikirleri arasındadır. En büyük nedenlerinden biri kar marjının yüksek oluşu, bir diğer önemli neden de kadınlara özellikle ev hanımlarına hitap etmesidir. Bijuteri sektörü kendi işini kurmak isteyen kadınların dükkan açma fikirleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Bazen sıfırdan dükkan açarak, bazen başkasının üzerinden açarak, bazen de bir firmanın bayisi olarak bujiteri dükkanı açılabilir. Bujiteri açma konusunda kararlı olanlar kişilerin bu konuda tecrübeli olan birilerini bulmaları bilgi sahibi olmaları gerekir.

Bijuteri Dükkanı Nasıl Açılır?
Bijuteri Dükkanı Nasıl Açılır?

Bijuteri Dükkanı Nasıl Açılır?

Bujiteri dükkanı açma konusu son dönemde ticaret yapmak ve kendi işini kurmak isteyenlerin en merak ettiği konulardan biridir. Hanımlara hitap eden sektörler her zaman yüksek kar marjı getiren ve aktif olan alanlardır.

Bujiteri de yüzükten kolyeye, küpeden halhala birçok malzemeyi kapsadığı için önemli bir tercih sebebidir. Bir girişimci bijuteri dükkanı açmak istiyorum ne yapmalıyım diye düşündüğünde öncelikli olarak belirlemesi gereken sermayesidir.

Sermaye işin başlangıcı için olmazsa olmazdır. Her zaman kabataslak hesaplanan durumların dışında ekstra masraflar çıkacaktır. Bu yüzden hesaplanan masrafların üzerine bir miktar daha maliyet koymak gerekir.

Başlangıçta fazla masraf etmeyip daha küçük dükkan açmak isteyen kişiler için bu mantıklı bir fikir olabilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki dükkan kalitesi düşük olursa ve çeşitlilik az olursa müşteriyi çekme potansiyeli de düşer. Bu durumu çok iyi dengelemek girişimci açısından önemlidir.

Bijuteri Dükkanı Açmak Mantıklı Mı?
Bijuteri Dükkanı Açmak Mantıklı Mı?

Bijuteri Dükkanı Açmak Mantıklı Mı?

Düşük maliyetli ürünleri yüksek kar marjına satmanın mümkün olduğu bujiteri sektörü mantıklı bir tercih sebebidir. Kimi zaman %50 ile %100 arasında değişen kar marjı sağlanmaktadır. Elbette bu kar marjı üründen ürüne değişkenlik gösterir. Bu yüzden bijuteri dükkanı açmak karlı mı diye düşünen kişiler için kesinlikle karlı olduğu söylenebilir.

Bu kadar mantıklı olmasına ve kar marjının yüksek olmasına rağmen devretmeyi düşünen insanların olduğunu görmekteyiz. Bunların bir takım sebepleri vardır.

Mesela yeterince sermaye ile bu işe girmemiş olmak, ürün çeşitliliğinin olmaması, ürün kalitesini düşük tutmak, yanlış lokasyon tercihi gibi birçok sebep olabilir. Bu tercihleri doğru yapan kişiler için bujiteri sektörü çok mantıklıdır.

Bijuteri Dükkanı Malzemeleri
Bijuteri Dükkanı Malzemeleri

Bijuteri Dükkanı Malzemeleri Nereden Alınır?

Bijuteri malzemeleri alırken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken son moda ürünleri tercih etmektir. Bu yüzden internet üzerinden yeterince araştırma yapmak ve rakip yerleri gözlemlemek gerekir. Bu sebeple bijuteri dükkanı malzemeleri nereden alınır sorusuna en iyi yanıt büyük toptancı ve tedarikçilerdir.

Bu kişilerle bizzat görüşebilir ya da onlara telefon yoluyla ulaşılabilir. Ancak her zaman yüz yüze görüşmek daha anlamlıdır. Çünkü indirim ve pazarlık payı yüz yüze görüşmelerde her zaman daha iyidir.

Bu esnada birkaç yerden fiyat alıp karşılaştırma yapmak gerekir. Bunun için genellikle büyük şehirlerdeki toptancılar tercih edilir. Özellikle İstanbul, Eminönü, Tahtakale gibi yerler işletmecilerin uğrak yerleridir. Buralarda çok farklı ürün seçenekleri mevcuttur. Her türlü takı malzemeleri buralarda fazlasıyla vardır.

Bijuteri Dükkanı Açma Maliyeti
Bijuteri Dükkanı Açma Maliyeti

Bijuteri Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadar?

Bujiteri dükkanı açma maliyeti korkulacak derecede fazla değildir. Bir miktar daha fazla olan dükkan dekorasyonudur. Ortalama değerlere bakılırsa bijuteri dükkanı açma maliyeti yaklaşık 50.000 TL ile 100.000 TL arası bir miktara bujiteri dükkanı açılabilir.

Tabi bu açılmak istenen dükkanın büyüklüğü ile de alakalıdır. Başlangıçta yüksek kiralı yerleri tercih etmemek maliyeti düşük tutmak açısından iyi bir tasarruf yoludur. Maliyeti düşük tutmanın ve tasarruf etmenin en önemli yollarından biri de iyi bir toptancı ile çalışmaktır. Piyasada çok sayıda toptancı vardır.

Kişinin hem kaliteli ürün seçmesi hem de düşük fiyatlı toptancıları tercih etmesi yerinde bir karar olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Örneğin bu konuda bilgi ve tecrübesine güvenilen biri ile toptancı alışverişi yapmak ilk aşamalarda gereklidir. İşe yeni girildiğini bilen bir toptancı modası geçmiş, tercih edilmeyen ürünleri girişimciye satabilir.

Bununla beraber yüksek fiyatlı olarak ürün satmaya çalışabilir. Bujiteri dükkanı açmak için bir üst limit yoktur. Ama başlangıçta üst limiti yüksek tutmak kişiyi maddi zararlara sokabilir. Çok düşük tutmak da dükkan kalitesine düşürüp müşteri potansiyelini kaçırabilir.

Bijuteri Dükkanı Aylık Kazancı
Bijuteri Dükkanı Aylık Kazancı

Bijuteri Dükkanı Aylık Kazancı Kaç Paradır?

Bu işe girişen kişilerin en merak ettiği konulardan biri de bijuteri dükkanı aylık kazancı konusudur. Kimse ticaret yapıp zarar etmek istemez. Araştırma yapmadan sadece hayal peşinde koşmak maddi manevi zarar ettirir. Bu işin aylık kazancını bilerek başlamak olması gerekendir. Ancak aylık kazanç için net bir rakam aralığı vermek çok yanıltıcıdır.

Kazanç kişinin yatırdığı sermaye, tercih ettiği ürünler ve edindiği tecrübeye göre değişir. Bujiteri dükkanı sahibi olan hiç kimsenin aylık kazancı birbiriyle aynı olamaz. Yeni dükkan açmış biriyle bu işe yıllarını vermiş birinin de kazancının aynı olmasını beklemek mümkün değildir. Kaba taslak rakamlardan bahsetmek gerekirse 5.000 TL ve 100.000 TL civarları arasında değişkenlik gösteren rakamlar vardır. Lokasyona göre de aylık kazanç değişir.

Nişantaşı’nda açılan bir bujiteri ile daha mütevazı bir semtte ya da sokak arasında açılan bir bujiterinin aylık kazancının aynı olması mümkün değildir. Ancak şunu da hesaba katmak gerekir ki pahalı yerlerde açılan dükkanların yüksek kiraları da söz konusudur.

Bijuteri Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler
Bijuteri Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Bijuteri Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Dükkan maliyeti, lokasyonu, malzemeleri derken atlanmaması gereken bir takım izinler ve yasal prosedürler vardır. Bu prosedürleri yerine getirmeden bujiteri dükkanı açmak mümkün değildir. Bu yüzden bijuteri dükkanı açmak için gerekenler iyice araştırılmalı ve hepsi adım adım yerine getirilmelidir.

  1. 2 Adet Fotoğraf,
  2. Nüfus Cüzdan Fotokopisi,
  3. Tapu ya da Kira Sözleşmesi,
  4. Yapıyı Kullanmak İçin Verilmiş İzin Belgesi,
  5. Vergi Levhası Fotokopisi,
  6. Sigorta ya da Bağ-kur Belgesi,
  7. Emeklilik Cüzdanı Fotokopisi,
  8. İmza Sirküleri,
  9. Ticaret Sicil Gazetesi,

Gerekli belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Bunun dışında belediyeden gerekli izinler alınmalıdır. Her şehirde ve ilçede farklı belediyeler olacağından farklı prosedürler söz konusu olabilir. Ruhsat işlemlerinin tamamlanması için bu belgeler eksiksiz halledilmelidir.

Bijuteri Dükkanı Açmak İçin KOSGEB Desteği
Bijuteri Dükkanı Açmak İçin KOSGEB Desteği

Bijuteri Dükkanı Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Girişimcileri her zaman destekleyen KOSGEB ticari faaliyet yapmak isteyenlere önemli kapılar açıyor. Kendi işini kurmak isteyen hanımlar bijuteri dükkanı açmak için kosgeb desteği alabilirler.

Belirli oranlarda verilen kredilerle KOSGEB girişimcilerin önünü açıyor. 50.000 TL’ye kadar hibe kredi 100.000 TL’ye kadar sıfır faizli kredileri almak mümkündür. İlgili yerlere giderek bilgi alınmalı ve başvurular yapılmalıdır.

Başvuru şartları arasında; 18 yaşında olurmuş olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, KOSGEB kredisine başvurmuş olmak, Kosgeb eğitimlerine katılmış ve tamamlamış olmak, girişimcilik sertifikası almak almaktadır.

Bijuteri Dükkanı Dekorasyonu
Bijuteri Dükkanı Dekorasyonu

Bijuteri Dükkanı Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Bujiteri dükkanda dekorasyonu ve mağaza dizaynı çok önemlidir. Estetik bir iş olması sebebiyle bijuteri dükkanı dekorasyonu fazlaca bir öneme sahiptir. Mağaza satışlarını bile büyük etkisi olan dekorasyon ve dizayn konusu üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

Dükkanın albenisi insanları almaya teşvik eder. İyi bir aydınlatmaya sahip olması, konseptle alakalı olan estetik ve güzel dekorlar, göz alıcı olan ama göz yormayan bazı dekorlar kesinlikle mağazanın potansiyelini arttırmaktadır. Özellikle kadın müşterilere hitap ettiğinden mağazanın dış görünüşü de çok önemlidir. Mağazayı kaliteli gösteren içindeki ürünlerin düzenli yerleştirilmesi, dekorların ürünlere uygun olmasıdır.

Kısacası bujiteri sektörü kadını ile erkeği ile çok fazla müşteri kitlesine hitap eden bir sektördür. Ancak ağırlıkta kadınlara hitap edildiği unutulmamalıdır. Bu yüzden kadınların neler tercih ettiği üzerine araştırmalar yapılmalıdır. Yeni moda ürünler, son trendler her zaman takip edilmelidir. Kesinlikle Karlı iş fikirleriarasında yer alan bujiteri sektörü rekabete açıktır.

Bu yüzden ticaret yapan bir kişi mutlaka gündemi takip etmek, güncel durumlardan haberdar olmak zorundadır. Bu sektörde yardım almaktan uzak durmamalı bu sayede tecrübe edinilmelidir. Önemli para kazanma yolları arasında yer alan bujiteri sektörü internet üzerinden de aktif satışlar yapmayı ve geniş kitlelere ulaşmayı sağlar.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yüksek Gelir Potansiyelli İş Fikri