Dükkan - İşyeri Açma Fikirleri

Seyyar Dondurma (Dondurmacı) Dükkanı Açma Maliyeti, Kazancı Ne Kadardır?

Günümüz iş dünyasında serbest meslek oranı gün geçtikçe artıyor. Amerika Birleşik Devletinde serbest meslek oranı 2022 senesinde %50’ye ulaşmak üzere olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmalara göre bu rakam 2027 senesinde %60 bandını geçeceği yönündedir.

Türkiye’de de bu rakam gün geçtikçe artmaktadır. İnsanlar kendi işini yapmak isterken bunun hangi alanda olacağı konusunda kararsızlıkları devam ediyor. Bu iş fikirlerinin arasında dükkan açma fikirleri en yaygın modeldir. Birçok alan var ve insanlar hangisinin daha çok kar getirdiği konusunda sürekli bir araştırma halindeler.

Bijuteri dükkanı açma, oto lastikçi dükkanı, lokantalar, emlakçılar ve daha birçok fazlası günümüzde yaygın iş fikirleri arasındadır. Kendi işinizi yapmaya karar verdikten sonra seçtiğiniz alana yönelik araştırmalarınızı detaylandırmanız sizin için faydalı olacaktır.

Piyasayı araştırmak ve bu işte yetkin olan insanlarla iletişim kurmak, sizi işiniz hakkında daha da bilgilendirmeye yarar sağlamış olur. Bunun yanında her geçen gün artan piyasaya göre hareket edip sermayenizi buna göre ayarlamalısınız. Her detayını ayrıntılı düşünüp doğru planlamayla birlikte iş modelinize sahip çıkabilirsiniz.

Dondurma Dükkanı Nasıl Açılır?
Dondurma Dükkanı Nasıl Açılır?

Dondurma Dükkanı Nasıl Açılır?

Tüm dünyanın oldukça zorlandığı pandemi sürecini geçirdikten sonra yaz aylarına geldiğimiz bu dönemde en çok düşünülen bir iş modeli de dondurma sektörüdür.

Peki, dondurma dükkanı nasıl açılır? Doğru iş modeli kurduğunuz takdirde yaz, kış işinizi aktif bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlk yapmanız gereken eylem, doğru mekan tercihini yapmaktır. Bunun için sermayenizin ölçütü de çok önemlidir. Aktif ve işleyen bir caddede açacağınız dondurma dükkanı, doğru iş modeli sağlandığı takdirde size fazla miktarda kar sağlayacaktır.

Öngörülebileceği üzere aktif bir yerde dükkan açmanın da kira bedeli yüksek olacaktır. Herkesin yaptığı iş dışına çıkmak sizi daha ön planda tutacaktır. Açılış kampanyaları ve işinizle ilgili cezbedici indirimler müşteri kitlenizi arttıracaktır.

Dondurma Dükkanı Açmak Mantıklı Mı?
Dondurma Dükkanı Açmak Mantıklı Mı?

Dondurma Dükkanı Açmak Mantıklı Mı?

Eğer kendinize güveniyorsanız aslında her iş fikrinin mantıklı yanları vardır. Günümüz piyasasının en çok gözde reklam yeri sosyal medyadır. Dondurma dükkanı açtığınızda işinizi ve hizmetinizi müşteriye doğru bir şekilde yansıttığınız takdirde dikkatleri üstünüze çekmiş olursunuz.

Akıllardaki en büyük soru ‘’Dondurma dükkanı açmak karlı mı? ‘’ sorusudur. İşinizin kaderini insanlardan çok siz etkilersiniz. İş dünyasına ilk atıldığınızda yapacağınız reklam ve hizmet aslında en önemli kısımdır.

Bunu doğru yansıttığınız takdirde büyük bir kar elde edebilirsiniz. İşinizin ilk başlarında kar yapma amacı güdülmemelidir. İlk başta en önemli olan detay müşteri memnuniyetini kazanıp dükkan açtığınız yerde belli bir kitle elde etmelisiniz. Bu aşamadan sonrasında kar amacı gütmek markanız ve dükkanınız için en doğru yöntemdir.

Seyyar Dondurma Dükkanı Açma Fikri
Seyyar Dondurma Dükkanı Açma Fikri

Seyyar Dondurma Dükkanı Açma Fikri Nasıldır?

Geçmişte çok popüler olan seyyar dondurmacı dükkanları hala günümüzde popülerliğini korumaktadır. Aslında seyyar dondurmacı dükkanlarından daha çok mahalle köşelerinde, fuarlarda, etkinliklerde daha çok görmekteydik. Küçük bir karavan veya kamyonet yardımıyla her köşede bir dondurmacıyla karşılaşırdık. Günümüzde bunun yerini dükkanlar almış durumdadır.

Seyyar dondurma dükkanı açma konusunda kararınızı verdikten sonra sıkı bir araştırma yapmanız sizin için en doğrusu olacaktır. Dondurma konusunda rekabet biraz riskli olabilir. Daha çok kendinizi gösterebileceğiniz ve dikkat çekeceğiniz bir yer tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Dondurma deyip geçmeden farklı sunumlarla ve yapacağınız kampanyalarla iş modelinize büyük bir katkı sağlayabilirsiniz. Satışa başlamadan önce belediyeden gerekli izinleri almayı ihmal etmemelisiniz.

Dondurma Dükkanı Açmanın Avantajları
Dondurma Dükkanı Açmanın Avantajları

Seyyar Dondurma Dükkanı Açmanın Avantajları Nelerdir?

Seyyar dondurma dükkanının avantajlarından en önemlisi dondurma kültürünün hiç bitmemesidir. Her geçen gün yeni bir ürünün ünlendiği ve insanlar tarafından hızlı tüketilip kolay sıkıldığı bir dönemden geçiyoruz. Birkaç sene önce soslu lokmaların bir anda patlayıp herkes tarafından ilgi görüp yerle bir olduğunu hatırlarsınız.

Dondurma kültüründe böyle bir şey yoktur. Geçmişten bugüne insanların severek tükettiği ve sıkılmadığı bir gıdadır. Bunun yanında seyyar dondurmacı dükkanınızda müşterinize verdiğiniz samimiyetle birlikte dükkanınızın olduğu yerde belli bir saygınlık kazanırsınız.

Bu saygınlık ve müşteri kitleniz gün geçtikçe sağlamlaşır ve size düzenli bir gelir kapısı oluşturur. Yapacağınız en küçük hareket ve değişiklik gelirinizi bir anda değiştirebilir. Alacağınız malzemeden sunduğunuz hizmete kadar büyük bir titizlikle çalışmalısınız.

Dondurma Dükkanı Malzemeleri Nelerdir
Dondurma Dükkanı Malzemeleri Nelerdir

Dondurma Dükkanı Malzemeleri Nelerdir Nereden Alınır?

Dondurma dükkkanı malzemeleri alırken iyi bir araştırma yapmalısınız. Ürünleriniz için kaliteden kaçmamalısınız. Dondurmanızı kendiniz üretmek istiyorsanız endüstriyel dondurma makinelerini araştırabilirsiniz.

Eğer dondurmanızı kendiniz yapmayıp sadece satış odaklı düşünüyorsanız kendinize bir toptancı bulmalısınız. Dondurma piyasası çok geniş olduğu için doğru ürünü bulmak adına iyi bir araştırma yapmalısınız. Kendinizi iş sahibi olarak değil de müşteri olarak düşünüp eleştirisel bakmak ve yorumlamak sizi daha da çok geliştirecektir.

Dondurma çeşitlerinizi müşteri memnuniyetine göre değiştirip yenilerseniz bu da size faydalı olacaktır. Deneyerek en doğru yolu bulmaya çalışın. Dondurma dükkanı malzemelerini alırken nasıl bir ortamda üretildiğini incelemeyi ihmal etmeyin. Çok detaycı ve profesyonel bir şekilde işinize yaklaşın.

Dondurma Dükkanı Açma Maliyeti
Dondurma Dükkanı Açma Maliyeti

Dondurma Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadar?

Dondurma dükkanı açma maliyeti için en az 50.000 TL bütçe ayırmalısınız. Tabi ki de riskleri göz önünde bulundurmak lazım. İlk aylarda müşteri kitlenizi oluştururken yapacağınız indirimler ve vereceğiniz vergileri aklınızda bulundursanız iyi olur.

Bütçeniz ne kadar fazla olursa sizi daha da rahatlatır. Sabırlı olmanız gereken bir durumdur. İlk zamanlarda kar odaklı düşünmeyip sadece işinizi en iyi şekilde ortaya koymayı hedeflemelisiniz. Yeniliklere açık olup sürekli müşteri memnuniyetini gözetmelisiniz.

Titizlikle yapacağınız bu iş sizi her geçen gün daha da ileri götürecektir. Herhangi bir müşteriyi bile memnu etmek size fazladan en az 10 müşteri getirmesi demektir. Bunu ön planda tutarak en iyi bir şekilde işiniz için çabalamalısınız.

Dondurma Dükkanı Kar Marjı
Dondurma Dükkanı Kar Marjı

Dondurma Dükkanı Kar Marjı Kaç Paradır?

Dondurma dükkanı kazancı içinde birçok detay bulunmaktadır. İlk aylarda yapacağınız fazla harcamaları seri satıştan kazanabilirsiniz. Bunun için doğru hamlelerle ve kampanyalarla fazla müşteri çekmelisiniz. Her iş adamının kullandığı en büyük iş taktiği adım adım fiyat taktiğidir.

İşinize başladığınız ilk aylarda müşteri çekebilmek için diğer iş yapan dükkanlara göre daha indirimli fiyatta satmanız seri üretime sebep olur. Bu da hızlı bir şekilde başta harcadığınız parayı karşılamanızı sağlar. Belli bir kitle edindikten sonra belli ölçülerde rakip firmalara kıyasla uygun olacak şekilde fiyatlarınızı arttırabilirsiniz.

Bir anda uçurum fiyat artışı yaparsanız bu durum müşteriyi uzaklaştırmakla beraber seri satış durumunuzdan sizi alıkoyabilir. Büyük bir titizlikle gerçekleştirmelisiniz. Her ay en az 10-15 bin TL ciro elde edebilirsiniz.

Dondurma Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler
Dondurma Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Dondurma Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Dondurma dükkanı açmak için gerekli belgeleri aşağıda sizin için maddelendirdim.

 1. Vergi levhası,
 2. Nüfus cüzdanı,
 3. İkametgah belgesi,
 4. 2 adet vesikalık fotoğraf,
 5. Tapu belgesi fotokopisi,
 6. Yapı kullanma izin belgesi,
 7. Eğer dükkanınız kiralıksa kira sözleşmesi bağlı bulunulan il veya ilçenin Esnaf Odası ya da Ticaret Odası kaydının fotokopisi,
 8. Sigorta belgesi ya da Bağkur,
 9. Emeklilik mevcut ise emeklilik belgesi İtfaiyeden onaylı rapor,
 10. Emniyet kimlik bildirim belgesi,
 11. Sabıka kaydı,
 12. Ticaret sicil kaydı fotokopisi,
 13. İşletme önceden mevcut ise belediyeye ruhsat geri teslim edilmeli,
 14. Kartlı su sayacı bulundurulmalı,
 15. Faaliyet belgesi,
Dondurma Dükkanı Açmak İçin KOSGEB Desteği
Dondurma Dükkanı Açmak İçin KOSGEB Desteği

Dondurma Dükkanı Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığıdır. Dondurma dükkanı açmak için KOSGEB desteği de mevcuttur. Bunun için KOSGEB tarafından şartları sağlamanız gerekmektedir. İşletmenizi açmadan önce KOSGEB’in kendi internet sitesinde 32 saatlik girişimcilik kursuna katılmanız gerekiyor.

Bu aşamadan sonra kendi küçük veya orta işletmenizi KOSGEB’e kayıt etmeniz gerekiyor. Daha sonra size verilen şifre sayesinde KOSGEB E-KOBİ’ye giriş yapıp iyi bir metin oluşturarak yeterli olduğunuza dair bir metin hazırlayıp KOSGEB’den destek istemelisiniz. KOSGEB bu desteği değerlendirdikten sonra sizin için ödeme planı oluşturacaktır.

Dondurma dükkanınız için KOSGEB karşılıksız geri ödemesiz bir şekilde 50.000 TL destek vermektedir. Geri ödemeli bir şekilde de toplam 100.000 TL destek vermektedir. Sermayesiz bir şekilde sadece KOSGEB odaklı dükkan açmak mantıklı bir davranış değildir. Risk almadan kendi sermayenizi her zaman bulundurmalısınız.

Bu yazımızda para kazanma yolları olan dükkan açma fikirlerinden dondurmacı dükkanı açmaktan bahsettik. Özetleyecek olursak Karlı iş fikirleri arasında yer alan dondurmacı açmak için gereklilikleri yerine getirdiğiniz takdirde büyük oranda size kar sağlar. Kendi işinizi kurmanızın yanında her geçen gün iş tecrübenizi arttırmaya çalışın. İş dünyasındaki piyasa her geçen gün değişim göstermektedir.

Yeniliklere açık olmayı ihmal etmemelisiniz. Monoton bir işletmeci olursanız işletmeniz kısa sürede zarara uğrayabilir. Reklam vermeyi göz önünde bulundurmalısınız. Reklam piyasasıyla olan ilişkinizi sağlam tutarsanız müşteri kalitenizi arttırıp sağlam bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Markanızı her geçen gün büyütmek adına yeni reklam sahipleriyle iş birliği yapmakta çekinmeyin. Bu iş birlikleri büyük ölçüde sizin piyasa alanınızı daha da genişletecektir. Ürün kalitenizi ve standartlarınızı korumaya, gelir-gider oranınızı dikkatli incelemek adına bir muhasebeciyle çalışmak sizin için yararlı olacaktır.

İşletmeniz adına sosyal medya hesapları kullanmanız da çok önemli. Günümüzde insanlar sosyal medyada dikkatini çeken yerlere gitmeyi önemsiyor ve böylelikle markanızın reklamını arttırmış oluyorlar. Bunları titizlikle sağladığınız takdirde güzel ve sağlam bir işletmeniz için en büyük adımı atmış olursunuz.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yüksek Gelir Potansiyelli İş Fikri