Dükkan - İşyeri Açma Fikirleri

11 ADIM: Kuyumcu Açma Maliyeti, Gerekenler, Ayda Ne Kazanır?

Gözde meslekler arasında bulunan kuyumculuk hakkında bu makalemde size on bir (11) başlık ve üç (3) video ile konuyu detaylı anlatacağım.

Kuyumcu dükkanı açmak isteyenlerin ilk aklına gelen soru olan kuyumcu açmak için kaç kilo altın gerekir sorusuna net cevaplar veriyorum. Bunun yanında kuyumcu dükkanı açma maliyeti gibi konularla, kuyumcu açmak için gerekenler gibi onlarca sorunuza cevap veriyorum.

Kuyumcu Açmak İstiyorum
Kuyumcu Açmak İstiyorum

Kuyumcu Açmak İstiyorum Ne Yapmam Gerekiyor?

Bazı iş sektörlerinin kazancının yüksek olması, beraberinde yapılması gerekilen evrak ve iş kontrollerinin yoğun olmasını beraberin getirmektedir. Yüksek sermaye oranlarının yanına açılan bazı ticari işletmelerin güvenlik gibi birçok önlemler beraberinde gelmektedir.

Kuyumcu açmak istiyorum diyen kişilerin, kuyumcu dükkana açmadan önce, dükkanın belirlenmesi ve kazanç oranlarının kontrolü yapılması gerekmektedir. Her ticari işletme gibi bazı yerine getirilmesi gerekilen evrakların ve sermayenin olması girişimcilerin araştırma yapmasını doğru olduğunu göstermektedir.

Kuyumcu Olmak İçin Neler Gereklidir?
Kuyumcu Olmak İçin Neler Gereklidir?

Kuyumcu Olmak İçin Neler Gereklidir?

Kuyumculuk mesleğinin yerine getirmek için bazı meslek dalları gibi uzun eğitim aşamasından geçilmesi gerekmektedir. En önemli kuyumculuk mesleğinde sermayenin belirlenmesi ve ustalık belgesi gibi evrakların alınması olarak geçmektedir.

Değişen tüm bilgiler dahilinde, 2022 yılı içinde kuyumcu olmak için kriterlere aşağıda kısaca bahsedilecektir. Yüksek sermaye ücretlerin geçmesi, kuyumculuk mesleğinde daha dikkatli hareket edilmesi gerektiğini doğurmaktadır.

Kuyumcu mesleğinde, hesaplama tekniği ve kazanç kayıp gibi kriterleri iyi bilmek gerekmektedir. Her ticari işletme gibi malın bir alış ve satış değerinin ne olduğunu bilinmesi şarttır. Kuyumcu olmak için gerekenler ve kişisel özellikler nelerdir;

 1. Altın işleme değeri,
 2. Ruh ve beden sağlığının tam olması,
 3. Altının temin edilecek yerlerin bilinmesi,
 4. Kişiler ile ilişkilerinin düzgün olması,
Kuyumcu Açma Maliyeti Kaç Liradır?
Kuyumcu Açma Maliyeti Kaç Liradır?

Kuyumcu Açma Maliyeti Kaç Liradır?

Kuyumculuk sektörüne girmek isteyen kişilerin sermaye oranın belirlenmesi gerekmektedir. Kuyumculuk sektörü çoğu meslek dallarına göre yüksek sermaye ile olması, kazancının o kadar yüksek olacağının kanıtı niteliğindedir.

Kuyumcu dükkanı açmadan önceden, yerin belirlenmesi ve çalışacak güvenli ekibin belirlenmesi gerekmektedir. Kuyumculuk mesleği eski yıllardan beri devam eden, sermayesi altına dayalı olan ve altının karşılığı para olan bir iş sektörü olarak geçmektedir.

2021 yılında belirlenen bilgilere dayanarak, kuyumcu açma maliyeti 1 kilogram altını temini gerekmektedir. Belirli bir rakam olmamasının, altın kuruna bağlı olmasından kaynaklı olmasındandır.

Altın değerinin artması, açılması gerekilen sermayenin artması anlamına gelecektir. Verilen bilgilere dayalı en az değerlerin yer alması, daha fazla altın sermayesi ile açılan kuyumcu dükkanlarının ona dayalı olarak kazançları da yüksek olacaktır.

Kuyumcu Dükkana Açmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kuyumcu sektörüne giriş yapmak ve dükkan açılması gibi girişimlerde bulunan kişilerin, sektörü hakkında gerekli donanım ve bilgi sahibi olunması önem arz etmektedir. Yeterli seviyede bilgi sahibi olmayan kişilerin, zararları yüksek ve sermayenin yok olması için konusunda mağdur oldukları görülmektedir.

Kuyumculuk bir nevi güven işi olması, kişilere güven karşılığında mal satılması olarak tanımlanmaktadır. Altın ve benzeri değerli eşyaların sahte ve kurdan yüksek olarak satılmasına dikkat eden tüketicilerin, güven veren kişilerden alışveriş yaptıkları görülmektedir.

Kuyumcu dükkanı açmak için sermayenin yanında iş gücü ve doğru lokasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Kuyumcu dükkanı açmak için gerekenler olarak güvenli iş gücü ve dükkana ihtiyaç duyulmaktadır. Altın, paraya dönüşmesi en kolay metal olmasından çalışan kişilerin seçiminde dikkat edilmesi gerekmektedir.

 1. Fizibilite çalışması
 2. Sermaye kontrolü
 3. Hedeflerin belirlenmesi
 4. Kazanç miktarını araştırması
 5. Çalışan kişi veya kişilerin belirlenmesi
 6. Gerekli evrakların bir araya getirilmesi
 7. Alarm gibi sistemlerin, yetkili kişiler tarafından kurulması
 8. Açılan olan işletmenin kazancın yüksek olması için, gerekli dükkan araştırılması
 9. Sigorta gibi güvence altına alınmak istenen dükkanın gerekli işlemlerinin tamamlanması
Kuyumcu Sertifikası Nereden Nasıl Alınır?
Kuyumcu Sertifikası Nereden Nasıl Alınır?

Kuyumcu Sertifikası Nereden Nasıl Alınır?

Kuyumculuk mesleğini yapacak olan kişilerin, alması zorunlu belgelerin yer alması ve dükkan açmak için gerekli olan yetki belgesine ihtiyaç duyulmaktadır. Mesleği yapacak olan kişilerin, ustalık ve kalfalık belgelerinin temini önem arz etmektedir. Ustalık belgesi alınma işleminden sonra, dükkanı açabilmek için Yetki belgesine başvurulmalıdır.

Kuyumcu sertifikası: Kurumlar vergisine ve meslek oda kaydı bulunun, kuyumcuların alması gereken kuyumcu sertifikası Ticaret Bakanlığı il müdürlüğü bağlı Kuyum ve Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verilmesi yönünde tüm kuyumculara bilgi verilmiştir ve buradan alınır.

Kuyumcu Açmak İçin Gerekli Belgeler
Kuyumcu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kuyumcu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 1. Vergi levhası
 2. Ustalık belgesi
 3. Ticaret gazetesi ilan
 4. Kimlik gibi kişisel bilgileri
 5. Şirket yetkilisinin imza sirküleri
 6. Sosyal güvenlik kurumu belgesi
 7. Dükkan kire ise mal sahibi ile düzenlenen kira sözleşmesi
 8. İşyerine bağlanan su, elektrik ve doğalgaz gibi evrakların temini

Kuyumcu açmak için gerekli belgeler temini ile başvuru işlemleri başlamaktadır. Evrakların eksik olması durumunda kuyumcu dükkanı açma işlemlerini yerine getirilememektedir.

Bir Kuyumcu Ayda Ne Kadar Kazanır?
Bir Kuyumcu Ayda Ne Kadar Kazanır?

Bir Kuyumcu Ayda Ne Kadar Kazanır?

Kuyumcu sektörü kazançları, dükkanın olduğu konum ve sermaye miktarına göre belirlenmektedir. Kuyumculuk mesleği güvene dayalı olması, kuyumcunun çevresindeki güven ve tanıdıklara bağlı olarak kazanç miktarı belirlenmektedir. Kazanç miktarında tam bir rakam olmamasını altın kurunun sabit olmaması ve değişken bir yapıya sahip olması kaynaklıdır.

Bir kuyumcu ayda ne kadar kazanır sorusunu meslek için bilgi toplayan tüm girişimcilerin sorduğu soruların arasında yer almaktadır. Kuyumcuların kazançları;

 1. Altın alış ve satış değerleri,
 2. Altınlardaki işleme ve bilezik gibi değerlerden yapılan kazanç,
 3. Sermayenin altın olması, altın kurundaki artışa kaynaklı artması,

Kuyumcuların kazançları, yer seçimi ve müşteri sayısına göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte dükkan açmadan önce gerekli araştırmaların yapılması ve yatırımın o şekilde yapılmasının kazançları arttıracaktır.

Vitrin Kuyumculuğu Belgesi
Vitrin Kuyumculuğu Belgesi

Vitrin Kuyumculuğu Belgesi Nasıl Alınır?

Kuyumculuk sektöründe vitrin kuyumculuğu belgesi, kalfalık belgesini aldıktan sonra ustalık eğitimi tamamlama koşuluyla, 256 saatlik dersin tamamlanmasıyla sınava tabi tutulurlar. Sınavdan başarılı sonuç alan kişileri ustalık belgesini almaya hak kazanmış olacaktır. Vitrin belgesi daha sonra talep edilmesi uygun ve yerinde olacaktır.

Vitrin kuyumculuğu bilgine sahip olan kişilerin belirli özellikleri nelerdir

 1. Üç boyutlu takıların rahatlıkla çizimlerini yapabilen
 2. Çizimlere yaratıcı görseller sunması yüksek olduğu
 3. Altın gibi değerli madenlerin ekonomide ki yerini bilen kişi
 4. Satış hizmetleri pratik ve kusursuz olarak tamamlanmasında yeterli olmak
 5. Vitrinlerde ki düzen ve değerli madenlerin sıralanması konusunda uzman olan
 6. Altın ve değerli maden talebi olan müşterin taleplerini doğru sonuçlanmasına yardımcı olmak
 7. Muhasebe ve ticari konusunda yeterli bilgiye sahip olması ile evrak kontrolü ve kabulü konusunda yeterli olmak
Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Kaç Kilo Altın Gerekir?
Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Kaç Kilo Altın Gerekir?

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Kaç Kilo Altın Gerekir?

Kuyumcu dükkanı açma maliyeti ile ilgili yukarıda az da olsa bir bilgi verilmişti. Daha kapsamlı inceleyecek olursak, kuyumcu dükkanı açmak için üst kota bulunmaması, alt kotanın belirlenmesi bilinmelidir. En az 1 kilo altını olan girişimcilerin rahatlıkla kuyumcu dükkanı açmak için gerekli belgelerin temini ile başvuru işlemleri ile sektörde yerine alma talebinde bulunulmaktadır.

Girişimcilerin belirli bilmesi gereken ve en çok sorulan soruların başında yer alan kuyumcu dükkanı açmak için kaç kilo altın gerekir 1 kilo ve üzeri olarak bilinmesi, sermayelerin o şekilde belirlenmesi yardımcı olmaktadır. Altın kuru bu aşamada en önemli kriterlerde yer almaktadır. Altın fiyatına bağlı, yüksek kurlar için Türk parası karşılığı daha yüksek olacaktır.

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?
Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Girişimcilerin bir sektöre yatırım yapmaları için, Türk lirası üzerinden ilk önce fiyat belirleme aşamasına girmektedir. Çoğu meslek dalları ve işyerleri Türk lirası olarak 300 bin 500 bin gibi değerler ile açılabilir bilgisi verilmektedir. Fakat kuyumcu dükkanı ve döviz bürosu gibi ticari işletmelerin, açma maliyetleri anlık değişim göstermektedir.

Para kelimesinin karşılığı olarak, hangi para dilimi olarak bilinmesi gerekmektedir. Dünya üzerinde çok sayıda para birim bulunmaktadır. Kuyumcu dükkanı açmak için kaç para gerekir gibi soruların cevabı döneme, şartlara ve kurlara göre değişim göstermektedir. Altın satış miktarının, 1 kilo ile çarpılması ile en az açma maliyeti belirlenmektedir.

Kuyumcu Açmak İçin Ustalık Belgesi
Kuyumcu Açmak İçin Ustalık Belgesi

Kuyumcu Açmak İçin Ustalık Belgesi Nasıl, Nereden, Ne Kadar Sürede Alınır?

Ustalık belgesi: Kuyumculuk mesleğini yerine getirmek için, sorumlu kişilerin, eğitimi aldıktan sonra sınava girerek belgenin talebini oluşturmasıyla sonuçlanmaktadır. Ustalık belgesi için, sınava girecek olan kişiler belirli kriterlerden sorumlu olması gerekmektedir. Bunların başına eğitimim ve doktor raporu gibi belgelerin temini gerekmektedir.

Kuyumcu ustalık belgesi 256 saatlik özel kursların düzenlediği eğitimler ile alınmaktadır. Sınavlar kurslar tarafından bildirildikten sonra, kazanan kişiler belgeyi almaya hak kazanırlar. Kuyumcu açmak için ustalık belgesi alınması zorunludur.

Son dönemlerdeki altın ve yabancı para birimlerinin değerlenmesine dayalı olarak yatırımcıların altın alış ve satış gibi işlemler yapan kuyumcu mesleğine olan ilgiyi arttırmaktadır. Kuyumculuk mesleği iş fikirleri arasında en çok ilgi gören meslek dalları arasında yer almaktadır. Gerekli donanım ve şartları yerine getiren girişimciler sermaye arttırma ve kazançları yükseltme aşamasında tercih edilen meslek dallarının en üst sırasına yer almayı başarmıştır.

Para kazanma yolları, değişen ekonomik şartlara bağlık olarak değişim göstermektedir. Mal ve hizmet üreten firmalara olan taleplerin yanı sıra altın ve gümüş gibi değerli madenlerin satılmasıyla yüksek kazançlar elde etmek mümkün hale gelmiştir. Kuyumcu dükkanı açmak için, meslek bilgisi olan kişilerden kesinlikle bilgi alınması gerekmektedir.

Toparlamak gerekirse, tüm meslek dallarının kendine özgü riskleri ve kazanç olanları bulunmaktadır. Meslek tercihi yaparken, kazancının yüksek yapılmasında zevk alınacak mesleklerin seçilmesi, kişilerin büyüme ve ilerleme konusunda yardımcı olacaktır.

Karlı meslekler tercihi araştırmaların sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yüksek kazançlar sağlamak için para kazandıran işler tercihi ile birlikte alt yapının oluşturulması gerekmektedir. Güvenilir iş gücü teminin sağlanması ve istenilen kazanlar için sistemsel ilerlemek önemlidir.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bu makale hakkında ne düşünüyorsun? Şimdi Paylaş.x