Dükkan - İşyeri Açma Fikirleri

11 ADIM: Temizlik Şirketi Kurma Maliyeti, Kazancı, Yorumları Nelerdir?

Temizlik şirketi kurmak girişimciler açısından en karlı iş fikirleri olarak yerini almaya başlamıştır. Temizlik şirketi kurabilmek için gerekli olan bazı aşamaların yerine getirilmesi gerekmektedir. Makalemde on iki (12) başlık ve dört (4) video ile size temizlik şirketi nasıl kurulur, temizlik şirketi kurmak için gerekenler ile ilgili detaylı bilgiler aktarıyorum. Ayrıca temel başlıklar arasında; temizlik şirketi kuranların yorumları ve görüşlerini bulup doğru kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Temizlik şirketi kurma aşamasında olan belirli sermaye ve işgücü talebinin ilk aşamada oluşturulması gerekmektedir. Yüksek kazançlar ve ülkelerdeki işsizlik nüfusa hitaben gelir kapısı haline gelen, girişimciler katkıda bulunmaktadır.

Dükkan açma fikirleri arasında, yer alan temizlik şirketleri ihtiyaç haline gelmesi, o sektörün zorunlu hale gelmesini sağlamaktadır. Profesyonel ekiplerden yardım alarak temizlik işlemlerinin yapılması, talep edene zamandan tasarruf, gerçekleştiren firmalar ise para kazanma yolları açmaktadır. Yüksek sermaye taleplerinin bulunmadığı temizlik şirketleri, kalite iş gücü ve ekipmanlar ile büyüme ve kazanç aşamasında avantajlar sağlayacaktır.

En İyi Temizlik Şirketleri Hangileridir?
En İyi Temizlik Şirketleri Hangileridir?

En İyi Temizlik Şirketleri Hangileridir?

Türkiye de yer alan çok sayıda temizlik şirketleri bulunmaktadır. Temizlik şirketi talebinde bulunan kişi veya kişilerin öncelikle kurumsal firma olması konusunda dikkat edilmesi ve olumlu veya olumsuz yorumlarına dikkat edilmesi gerekilmektedir.

Temizlik şirketlerine emanet edilen, ofis ve evlerin belirli süre güvenliği o kişilerden sorumlu olmaktadır. Her hangi bir çalıntı ve kayıpların yaşanmaması için kurumsal ve güvenilir firmalar tercih sebebidir. Türkiye’nin en büyük temizlik şirketleri, arasında yer alan bazı firmaların isimleri aşağıda yer almaktadır.

 1. Dry tekno,
 2. Uçurtma temizlik,
 3. Akar temizlik,
 4. Anka temizlik,
 5. Mutlu bir ev temizlik,
 6. Steril temizlik,

Temizlik şirketleriyle iş öncesi kesinlikle sözleşme yapılması, iki tarafın haklarının korunma aşamasında yardımcı olacaktır. Aksi durumda saat ve ücret gibi değerlerde anlaşmazlıklar yaşanmaktır.

Temizlik Şirketleri Nasıl Çalışır?
Temizlik Şirketleri Nasıl Çalışır?

Temizlik Şirketleri Nasıl Çalışır?

Temizlik şirketleri, almış oldukları işler ile ilgili güvenilir, hızlı temizlik görevini üstlenmektedir. Bu aşamada gerekli iş gücü ve malzemelerin sunmasında sorumluluk alan, belirli hizmetleri talep eden kişiler sunan işletmeler olarak yer almaktadır.

Temizlik şirketleri ne iş yapar, sorusunun en belirgin cevabı ev, dükkan, ofis gibi yerlerin sunulan saat ve ücret karşılığında temizliği ile sorumlu olan şirketler olarak yer almaktadır. Zaman ve ücretin belirlenmesi, talep eden kişilerin temizliğin olacağı yerlerin tespiti ve alanlar ile ilgili eksiksiz tam bilgi verilmesi gerekmektedir.

Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur?
Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur?

Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur?

Temizlik şirketi kuruluş aşaması, kişi veya kişilerin birlikte karar vermesiyle vergi kaydının oluşturma şartı ile yerine getirilmektedir. Temizlik şirketlerinin yatırım maliyetlerinin düşük olması, talep edilen kişi sayısının güvenli ve kalifiyeli personellerden seçilmesi, temizlik şirketinin büyüme ve hizmet anlamında avantajlar sağlayacaktır.

Temizlik şirketi nasıl kurulur araştırması yapan girişimcilerin uygun ve oluşturulan sağlam ekipler ile ilerlemesi gerekmektedir. Talep edilen iş gücüne ait sigorta, maaş ve mesai gibi ücretlerinin tam verilmesi çalışan kişiler ve şirketin piyasada hizmet kalitesinin yüksek olmasına sağlayan kriterler arasında yer almaktadır.

Temizlik Şirketi Ne Kadar Kazanır?
Temizlik Şirketi Ne Kadar Kazanır?

Temizlik Şirketi Ne Kadar Kazanır?

Temizlik şirketlerinin kazançları, saat ve temizlik yapılacak alanın metrekare ve çalışan ekip sayısına göre farklılık göstermektedir. Bu aşamada iş alımı yapılmadan belirli sözleşmeler dahilinde bilgilerin yazılması, temizlik şirketin oluşabilecek hasarları karşısında sigorta gibi bir çok alanda anlaşmaya varılması gerekmektedir.

Kazanç miktarları, temizlik yapılacak iş veya işlerin büyüklüğüne ve talep edilen hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. En kötü bir temizlik şirketi Türkiye şartlarında 10 000 kazandığı görülmektedir.

Temizlik şirketi kazanç değerleri verdikleri hizmet ve kaliteye göre farklılık göstermektedir. Saatlik ve günlük olarak belirlenmek olup, 200 ile 600 arasında olduğu görülmektedir.

Ekip sayısı ve kullanılan malzeme ve hizmet yapısına göre farklılık göstermektedir. Kurumsal firmalar ile çalışan kişiler güvenilir ve referanslı hizmet sunmaları gibi avantajları bulunmaktadır.

Günlük Ev Temizlik Fiyatları Ne Kadar?

Temizlik şirketlerinin her yıl kendi içinde fiyatlar belirlemektedir. Günlük olarak ev temizliğinin alanları belirlenmesi, fiyat oluşumuna katkı da bulunmaktadır. Temizlik şirketlerin sunduğu hizmetler dahilinde;

 1. Koltuk yıkama hizmeti,
 2. Cam silme hizmeti,
 3. Ütü yapmak gibi hizmeteler,
 4. Çamaşır yıkama hizmetleri,
 5. Perde yıkama ve asma gibi hizmetler,

Günlük ev temizlik fiyatlarının belirlenmesinde, yukarıda yazılan hizmetlerin öncelikle karar verilme sürecinin geçilmesi gerekmektedir. Türkiye de son dönemlerde talep edilen fiyatlar 200 ile 600 Türk lirası arasında olduğu görülmektedir.

Temizlik hizmeti talep eden kişi veya kişilerin, sadece fiyat odaklı değil verilen hizmetin kaliteli olup, dezenfekte işlemlerinde kullanılan malzemenin kalitesi gibi bazı kriterler dikkat etmek gerekmektedir. İş gücü ortalamasının yüksek olduğu temizlik işlemlerinin, doğru ekipleri oluşturması, şirket sahiplerinin ilk önce belirleneceği konular arasında yer almaktadır.

Temizlik Şirketi Kuranların Yorumları
Temizlik Şirketi Kuranların Yorumları

Temizlik Şirketi Kuranların Yorumları Nelerdir?

Ticari işletmelerin bazıları belirli dönemler içinde kazançlarının azalması görülmektedir. Bazı iş sektörlerine olan talepler zorunlu olması, o iş koluna yatırım yapan kişilerin sayılarını arttırmaktadır. Temizlik şirket kuruluş işlemlerini yapan kişiler, doğru ve dürüst çalışmaların halinde iş kaybı gibi olumsuzluklar ile karşılaşmaları imkansız hale gelmektedir. Bazı meslek dallarında hizmetin karşılığının maddi kazanç olması, yatırımcıların profesyonel ekiplere yönelmesini doğurmaktadır.

Temizlik işlemleri, kötü olan ekonomilerde talebi olan meslek dalları arasında geçmektedir. En başta bilinen temizlik malzeme taleplerinin en aza indiği hiç bir dönem yaşanmamıştır. Kaliteli hizmet sunan sunmaya amaç haline getiren temizlik şirketlerinin kazançları o yönde yükselmektedir. Yüksek kazançlar sağlayan temizlik şirketi kuranların yorumları olumlu olduğu görülmektedir.

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Ne Kadar Sermaye Lazım?
Temizlik Şirketi Kurmak İçin Ne Kadar Sermaye Lazım?

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Ne Kadar Sermaye Lazım?

Ticari yatırım yapılan bazı meslek dallarında asıl sermaye iş gücü olarak geçmektedir. Temizlik şirketlerinin gerekli ofis ve internet hizmetlerinin dışında herhangi büyük bir sermaye ihtiyaçları bulunmamaktadır.

İş gücü, temizlik şirketinin amaçlarını ve hedeflerini belirlemede katkısı bulunmaktadır. Reklam giderleri gibi bir çok alanda müşteriye ulaşma imkanı sağlamak için yatırımlar yapılması gerekmektedir.

Temizlik şirketi kurma maliyeti olarak en az 50 000 olarak başlamak, ilk aşamadaki hedeflerin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Kullanılan yerin kirası ve malzeme kalitesine göre farklılık göstermek ile birlikte, çalışan iş gücünün kalitesi belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Teslim alınacak büyük işler için, çalışan ekibin ve malzemelerin yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Gelişen teknolojiye bağlı olarak, iş yükünü azaltacak malzeme ve cihazların kullanılması zamanın avantajlı kullanılmasını sağlayacaktır.

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler
Temizlik Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Her ticari faaliyetlerin yerine getirilmesi için belirli evrakların temini yapılması gerekmektedir. Avantajlı yönleri arasında bazı meslek dallarına göre daha az evrak ve izinlerden oluşması olarak tanımlanabilir. Temizlik şirket kurmak için öncelikle kurulacak şirketin ismi ve hangi vergi kanunlarına dayalı kurulaşacağın belirlenmesi gerekmektedir.

Temizlik şirketi açmak için gerekenler nelerdir?

 1. Belediyeye başvurusu,
 2. Ticaret odası başvurusu,
 3. Meslek odaları başvurusu,
 4. Vergi dairesi başvurusu,
 5. Sosyal güvenlik kurumu başvurusu,

Evrakları ve başvuru işlemlerinin yapılmasından sonraki süreç, reklam ve müşteri bulma aşamalarına geçme olarak faaliyetler yerine getirilmektedir. Vergi kaydının yapılması ilk işlemler arasında yer almaktadır. Ticari işlemlerin kazançlarına istinaden vergilendirmeye tabi olunması zorunludur.

Devlet Desteği İle Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur?
Devlet Desteği İle Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur?

KOSGEB (Devlet Desteği) İle Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur?

Devletler belirli dönemlerde bazı ticari işletmelere hibe ve destek kredileri sunmaktadır. Sunulan bu hibe ve destek kredileri, var olan işgücünün değerlendirilmesi ve oluşan iş taleplerinin çözümü olarak tanımlanmaktadır. Devletlerin sunduğu tüm hibe ve destekler belirli kriterler dahilinde verilmektedir. Hibe ve destek için gerekli, evrak ve şartnameler yerine getirilmelidir.

Kosgeb temizlik şirketi kurma, devletin belirlediği açıklama ve tarihler arasında takip işlemlerinin yapılması, sunulan kredi ve hibenin miktarının talep edilmesi ile gerçekleşmektedir. Kosgeb kredilerin ülkelerin kalkınma ve bazı meslek gruplarının canlanmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Temizlik Şirketi Açmak İçin Gereken Hukuksal Durumlar Nelerdir?

Temizlik şirketlerinin kurulma aşamasında, yeterli sermayenin sunulması ve muhasebe kayıt işlemlerinin yapılmasının önemi yüksektir. Hukuksal olarak bakılması gerekilen en önemli faktörler, şirket daha önceden olumsuz bir yönde hizmet verilmediği bilinmesi yüz kızartıcı bir suç ile cezalandırılmaması gerekmektedir. Bilindiği üzere bazı meslek grupları güven ilişkisine bağlı olması, o meslek grupların daha dikkatli titiz çalışmasını oluşturmaktadır.

Temizlik şirketi kurmak için gereken hukuksal durumlar niteliğinin en çok yönü, düzenlenen sözleşmeler ve taraflara sunulan hizmet ve güvence olarak tanımlanmaktadır. Hırsızlık benzeri olumsuz davranışlarda bulunan temizlik şirketleri çalışanları, belirli cezalar ödemeye çarptırılmaktadır.

Temizlik Şirketlerinin Çalışma Şekli
Temizlik Şirketlerinin Çalışma Şekli

Temizlik Şirketlerinin Çalışma Şekli Ve İş Planı Nasıldır?

Temizlik şirketlerini çalışma şekli gündüz saatleri ve hafta sonu olmak üzere, talep eden kişilerle belirlenmekte, iş planının hazırlanması ile oluşmaktadır. Temizlik şirketlerinin çalışanlara belirli dönemlerde eğitim vermesi, hizmet kalitesinin ve olumlu sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Temizlik şirketlerinin çalışma şekli, tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak ikiye ayrılmaktadır. Talep edilen çalışma şekli fiyatlandırmanın oluşmasına avantaj sağlamaktadır. Yarım zamanlı olan çalışma şekli, yarım gün tam zamanlı çalışma şekli, devletin belirlediği kanundaki çalışma saatlerini içerisinde olmaktadır.

Temizlik şirketlerinin iş planı, o iş ile ilgili ekibin belirlenmesi ve yapılacak ilk işin ne olacağı gibi bazı bilgilerin oluşması gerekmektedir. Talep eden müşteriye iş planı hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir.

Değişen taleplere bağlı olarak, insanların bu yönde ihtiyaçları da farlılık göstermektedir. Tüketici olarak bazı taleplerin oluşması, girişimcilerin de o yönde iş kurmaları ile ilgili iş yeri açma fikirleri meydana gelmektedir.

Girişimciler ticari yatırımlarda yüksek kazanç sağlamak için Karlı iş fikirleri araştırmasına girmektedirler. Ticari yatırımların hepsinde, yatırım yapmadan önce araştırmaların yapılması, yatırımcının zarar yapmasını engellemektedir.

Son dönemlerin para kazandıran işler olarak temizlik şirket kurulması, temizlik işlemleri yapılması gibi birçok alanda hareketlilik olduğu görülmektedir. Çeşitli alışveriş merkezi, işyerleri, evlerin bu yönde ihtiyaçların olduğu gözlenmektedir. Çalışan ev kadınlarının ve bekar erkeklerin taleplerinin araştırmalara göre yüksek olması, yatırımcılarında yönelmesine sebep olmaktadır.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bu makale hakkında ne düşünüyorsun? Şimdi Paylaş.x