Dükkan - İşyeri Açma Fikirleri

9 MADDE: Çay Ocağı Açma Karlı Mı? Maliyeti Ve Kazancı Nedir?

Ticari yatırımcıların piyasada şartlarına bağlı olarak çok sayıda yatırım kanalları hakkında araştırma yapmak ile birlikte kazançları hakkında bilgi toplamaktadırlar. İş fikirleri arasında çay ocağı açma gibi çok sayıda soru işaretleri ile karşılaşılmaktadır. Çay ocağı açma düşüncesi, eskiden beri insanların talep ettiği bir mekan olarak yer almaktadır. Çay ocakları oluşturdukları sıcak ortam ve kişilerin aralarında hoş sohbet ettikleri zengin bir alan olarak bilinmektedir.

Para kazanma yolları arasında çay ocaklarının yatırım maliyetleri çoğu sektörlere göre daha az olması, girişimcilerin iştahını kabartmasını sağlamaktadır. Talebin yüksek olması yatırımcıların da bu alana yüksek yatırımlar yapmasını sağlamaktadır. Kazançları ile çoğu sektörlere göre daha fazla olması talep yönünü arttırmaktadır.

Çay Ocağı Nasıl Açılır?
Çay Ocağı Nasıl Açılır?

Çay Ocağı Nasıl Açılır? Nereden Başlanır?

Çay ocağı açmak için öncelikle uygun bir konumun belirlenmesi gerekmektedir. Çay ocağı açmak için belediyeden gerekli izinlerin alınma şartı bulunmaktadır. Çay ocağı nasıl açılır sorusunun en büyük cevabı, gerekli izin belgelerin toplanması ve sermayenin bir araya getirilmesi ile başlangıç yapılmaktadır.

İlgili belediye kayıtlarında açılacak olan çay ocağının yapı ruhsat gibi evrakları kontrol edildikten sonra açılış işlemleri yapılmaktadır. Çay ocağı açan kişilerin belirli toplum tarafından çevresi olması, kazancının ve sürdürülebilirliğini sağlamaktadır.

Çay ocağı açan kişilerin, sermaye aşamaları az olması yatırımcıların ilgisini artmasını sağlamaktadır. Çay ocağı açma evrakları itfaiye raporu ve oda izni gibi bazı evrakların tamamlanması gerekmektedir. Açılan çay ocaklarında daire var ise oy birliği dilekçesi gerekmektedir.

Çay Ocağı Açmak Karlı Mı?
Çay Ocağı Açmak Karlı Mı?

Çay Ocağı Açmak Karlı Mı? Kazancı Ne Kadar?

Çay ocağı açan kişilerin, üretim maliyetlerinin düşük olması kazançlarının yüksek olmasını sağlamaktadır. Toptan alınan çay ve şeker gibi malzemelerin, yatırımcının satış ile bardak başı kazanç elde etmektedir. Çay ocaklarının karları çoğu sektörlere göre fazlalık göstermektedir. Kira bedelleri ve vergi gider kalemleri en fazla giderler arasında yer almaktadır.

Çay ocağı açmak karlı mı diye, çoğu yatırımcılar araştırma yapmaktadır. Çay ocağını kazançlı hale getiren, açılış yapılan yerin önemi ve yapılan çay ve benzeri gibi ürünleri lezzeti olarak bilinmektedir. Çay ocağı olarak faaliyet gösteren işletmeler, çayın dışında farklı ürünlerden de kazanç sağlamaktadır.

Çay Ocağı Açmak Mantıklı Mı?
Çay Ocağı Açmak Mantıklı Mı?

Çay Ocağı Açmak Mantıklı Mı? Kimler Yapabilir?

Çay ocağı açan yatırımcıların, belirli bir eğitim durumu istenmemesi ve yüksek bilgi gerektirmeyen meslek grupları arasında yer almaktadır. İşgücünün vücut yorgunluğuna bağlı olarak çalışan çay ocağı işçilerinin, meslek ile ilgili bilgi sahibi olmaları uzun zaman almamaktadır. Söz konusu sebeplerden dolayı Çay ocağı açmanın belirli bir kesim için mantıklı haline getirmektedir.

Çay ocağı açmak mantıklı mı? Diye kişiler bilgi toplamaktadır. Sermayenin azlığı ve kazanç miktarının doğur yerlerde açılması durumunda yüksek olması talebini arttırmaktadır. Çay ocağı açmak için, gerekli yerlerden belge zorunluğunu yerine getirilmesi istenmektedir. Çalışan kişilerin kesinlikte bulaşıcı hastalığının olmamasını raporlayan belgelerin sunulması gerekmektedir.

Çay Ocağı Açma Maliyeti Ne Kadar?
Çay Ocağı Açma Maliyeti Ne Kadar?

Çay Ocağı Açma Maliyeti Ne Kadar?

Çay ocağı açma maliyetleri, metrekare ve kullanılan malzemelerin kalitesi ve kira ücretlerine göre farklılık göstermektedir. Çay ocağı açmak için gerekli olan malzemeler aşağıda sunulmuştur.

 1. Tuvalet,
 2. Yeterli masa sayısı,
 3. Sağlıklı ocak seçimi,
 4. Yeterli sandalye sayısı,
 5. Oyun oynanan yerler ile ilgili yeterli oyun malzemeleri,
 6. Isıtıcı ve klima gibi havalandırmaların zorunlu olarak kurulması,

Malzemelerin yeterli olmaması, çay ocağının o yönde talebinin azlığını oluşturacaktır. Çay ocağı açma maliyeti, kesin olmamak ile birlikte 100 bin ile ilk aşamada başlamak mümkündür. Çay ocakları sadece çay değil, bazıları tost benzeri ürünler ile hizmet sunmaktadır. Çay ocaklarının kapasitesine göre açma maliyetinin fiyatlandırması bulunmaktadır.

Çay Ocağı Açmak İçin Gerekli Belgeler
Çay Ocağı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Çay Ocağı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çay ocağı açmak için, yatırımcının belirli izin ve evrakları bir araya getirmesi gerekmektedir. Gerekli olan bu evraklar, yatırımcı güvenilir ve hijyen sağlamak amacıyla sağlanması için itfaiye raporu gibi bazı riskleri önlenmesi amacıyla talep edilmektedir. Çay ocağı açmak için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 1. Resim,
 2. Ustalık belgesi,
 3. Tapu fotokopisi,
 4. Yapı izin belgesi,
 5. Odaya kayıtlı belge,
 6. Kira ise kira kontratı ibrazı,
 7. Ticaret ve esnaf ticaret kayıt belgesi,
 8. İlgili belediye kayıtlı yerin itfaiye raporu,
 9. Çalışacak kişilerin kimlik fotokopi ve sağlık raporları,
 10. Tapuda işyeri ve mesken olarak görülen yerlerin oy birliği dilekçesi,

Yerine getirilmesi gereken evraklar toplandıktan sonra, ticari işletmeyi açma girişiminde bulunmaktadırlar.

Çay Ocağı Açmak İçin Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Çay ocağı açmak için ustalık belgesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Diğer ticari işletmeler fırındaki talep edilen ustalık belgesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Talebe bağlı olarak çay ocağı açma talebinde bulunan kişilerin artması ve bazı risklerin oluşması durumunda, yetkili olan kişilerin bazı kriterler ile değişiklik göstermesi görülebilmektedir. Belediyeler belirli alanlarda ustalık belgesi eğitimleri sunmaktadır.

Çay ocağı işletmelerinin, insan sağlığına uygun olması çok önemlidir. Çay ocağında çalışan kişilerin bulaşıcı hastalıkların olmaması ve herhangi bir engel durumunun olmaması gerekmektedir. Sıcak su ve gaz gibi üretim malzemeleri için kullanılması, daha dikkatli olunmasını gerektirmektedir.

Çay Ocağı Açmak İçin Ruhsat Nereden Alınır?

Çay ocağı açmak için ruhsat zorunluluğu bulunmaktadır. Ruhsat işlemleri için belirli evrakları toplamayan girişimciler çay ocağı açma ruhsatı verilmemektedir. İtfaiye raporu gibi birçok belgenin belediyeye sunulması gerekmektedir. Ruhsat talepleri ilgili belediyeye evraklar sunularak talep edilmektedir.

Ruhsat işlemleri için, tüm işyerleri belirli kriterleri yerine getirme zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi takdirde herkesin işyeri izne tabi olmadan açması büyük sorunların oluşmasını sağlayacaktır. Çay ocağı gibi farklı meslek grupları içinde ruhsat iznine tabi olunması, işletmelerin müşterilerine daha kaliteli hizmet sunmasını sağlamaktadır. Yeterlilik belgesi ve şartlara uygun konumlarda açılması önem arz etmektedir.

Çay Ocağı Açmak İçin KOSGEB Destek Veriyor Mu?

Devletler bazı girişimcilere, yapmış oldukları yatırımlara ilişkin maddi yardımlarda bulunmaktadır. Bazı destek teşvikleri, belirli faiz oranları ile karşılıklı olurken bazı teşvikler karşılıksız olarak sunulmaktadır. Çay ocağı ile ilgili programlara ilişkin, KOSGEB destek imkanları sunulmaktadır.

Ülke sınırları içerisinde açılan tüm ticari faaliyetleri gerçekleştiren işletmeler, ülke kazancına destek ve işsizlik ile ilgili sorunları çözmesine yardımcı olacağından devletler belirli destek programları sunmaktadır.

Çay ocağı KOSGEB desteği, açılan işletmenin metrekare ve yatırım sermayeleri dikkate alınarak belirli teşviklere dahil edilmektedir. 25 bin ve 50 bin gibi farklı destek programları ile devlet teşvik etmektedir. Çay ocağı faaliyetleri, kişilerin boş zamanlarını değerlendirme ve hoş vakti geçirmeleri açısından önemli bir alan olması devletlerinde o yönde teşvik etmesini doğurmaktadır.

Kültürel olarak bazı toplumlarda uzun dönemlerden beri yeri olan çay ocağı kültürleri, o toplumdaki bireylerin çay kültürlerini de belirlemektedir. Türkiye deki bireylerin içecek olarak çaya olan düşkünlüğü bazı çay ocağı gibi işletmelere olan talebi de arttırmaktadır.

Kişilerin boş zamanlarını geçirmeleri için büyük bir önem arz eden çay ocakları, girişimcilerin ilgisi çekmeyi başarmıştır. Karlı iş fikirleri arasında yer alan çay ocağı açma işlemleri, kazanç miktarına bağlı olarak talep edilmektedir. Para kazandıran işler olarak baş sıralarda yer alan çay ocakları genç ve yaşlı tüm insanlara hizmet sunmaktadır.

Yorum Aboneliği
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yüksek Gelir Potansiyelli İş Fikri